Konsolidácia úverov a odklad splátok súvisiaci s COVID-19

29.09.2020 (14:00)

Začiatkom apríla 2020 nadobudol platnosť zákon „Lex korona“, ktorý umožňuje klientom so zníženými príjmami odklad splátok úverov od 1 až do 9 mesiacov. Ak máte odklad splátok a chceli by ste zároveň spojiť viacero úverov do jedného, pripravte sa na obmedzenia.
 

Konsolidácia úverov a žiadosť o odklad splátok

Ak máte viac úverov, vaše splátky sa vám zdajú vysoké a bojíte sa, že nebudete v najbližšom období mať dosť peňazí na ich splácanie, môžete svoje úvery zlúčiť do jedného, čiže konsolidovať ich. Pokiaľ vaša nehnuteľnosť pokryje zostatky vašich úverov a nemáte omeškané splátky, zároveň aj naďalej pracujete bez výrazných strát na príjme, môžete požiadať o konsolidáciu vašich záväzkov v niektorej z bánk. Splátka nového úveru môže byť rádovo až o stovky eur nižšia. Základnou podmienkou je, že ste nepožiadali o odklad splátok.

Konsolidácia úverov a už prebiehajúci odklad

Po možnosti odložiť si splátky úverov siahli tisíce klientov kvôli obavám a strachu z budúcnosti. Ak máte aktuálne nastavený odklad splátok, o žiadny úver, čiže aj konsolidáciu, by ste žiadali zbytočne. Každá banka by vám ho bez mihnutia oka zamietla. Má to svoje opodstatnenie, banky nestoja o klientov, ktorí nemajú istotu splácania svojich úverov. Vaše možnosti ale nie sú obmedzené navždy, po ukončení odkladu môžete o zlúčenie úverov požiadať.

Konsolidácia úverov po ukončení odkladu splátok

Ak ste v situácii, že momentálne si nemôžete dovoliť prebiehajúci odklad splátok ukončiť, pretože vám klesli príjmy, musíte počkať na návrat do práce a moment, kedy opäť budete mať na splácanie úverov. Až potom budete môcť začať riešiť konsolidáciu vašich úverov.

Ak ste o odklad požiadali len z "bezpečnostných dôvodov" a príjmy vám riadne plynú aj naďalej, radšej odklad predčasne ukončite. Počkajte pár mesiacov a potom môžete požiadať o nový úver, napríklad konsolidačný. Aj napriek tomu, že by banky klientov nemali za využitie možnosti odkladu splátok „trestať“, budete mať v úverovom registri záznam o reštrukturalizácii vášho dlhu.

Ak nemusíte, o odklad nežiadajte

Hypotekárni špecialisti v Hypo Consulting svojim klientom radili, aby si odklad splátok veľmi dobre premysleli. Nielen preto, že odklad splátok predraží hypotéku o stovky až tisícky eur, ale aj preto, že nikdy nevedia, či v najbližšej dobe nebudú musieť požiadať banku čo i len o menší úver. Využitím odkladu splátok sa ale o túto možnosť oberajú na určite aspoň niekoľko mesiacov.

Ak aj napriek sťaženej finančnej situácii máte možnosť úvery splácať, splácajte ich naďalej. Existuje viac možností, ako si znížiť splátky aj bez ich dokladu. Okrem konsolidácie niekedy postačí jednoduchý krok: predĺženie doby splatnosti na najdlhšie možné obdobie. Ak samozrejme nemáte úplne nový úver.

Ako sa ochrániť pred nedostatkom financií v budúcnosti?

Koronakrízu môžeme poňať ako skúšku a výstrahu, že podobné situácie sa môžu stať kedykoľvek v budúcnosti. Ponaučme sa z nej a nepodceňujme význam finančnej rezervy, ktorú by sme mali mať aspoň v takej výške, aby pokryla naše výdavky na 6 mesiacov.

Ak chcete poznať všetky možnosti a zistiť, ktorá je vhodná pre vás, skúste sa obrátiť na odborníkov na hypotéky. Nájdu najlepšiu možnosť ako spojiť vaše úvery do jedného, či ponúknu iné zaujímavé riešenie.
 
Zdroj: hypoconsulting.sk, Foto: redakcia