V čom spočíva hypotéka na nešpecifikovanú nehnuteľnosť?

Autor: redakčne upravené
01.10.2020 (12:50)

Hypotéku môžete dostať, aj keď ešte nemáte vybratú nehnuteľnosť, ktorú chcete kúpiť. Vysvetlíme, ako táto hypotéka funguje a aké podmienky musíte splniť.

Hypotéku na nešpecifikovanú nehnuteľnosť vám banka schváli za týchto podmienok:
  • ste zamestnaný na dobu neurčitú so stabilným príjmom

  • ste podnikateľ, ktorý aj v súčasnosti podniká bez poklesu tržieb. Rátajte však s LTV max. 60%, nie 80% z hodnoty nehnuteľnosti, aké štandardne pri tomto produkte poskytuje

  • nemáte odklad splátok súvisiaci s koronakrízou na inom úverovom produkte

  • táto hypotéka sa vzťahuje výlučne na účel: kúpa nehnuteľnosti

BannerHC-banky.sk
 

Aj napriek koronakríze, trh s nehnuteľnosťami funguje ďalej. Mnohých však trápi, čo bude o mesiac, dva, o pol roka? A čo ak budete chcieť zmeniť prácu alebo sa obávate, že o pár mesiacov budú hypotéky opäť drahšie? Ak máte stabilné príjmy a plánujete v najbližších mesiacoch kúpu novej nehnuteľnosti, máte možnosť mať k dispozícií vopred schválenú hypotéku. Keď si v časovom limite nájdete bývanie, ktoré bude spĺňať vaše očakávania, budete si ho môcť užívať skôr, pretože už nebudete musieť absolvovať procedúry okolo schvaľovania hypotéky.

Výhody hypotéky naopak

Najväčšou výhodou spomínaného produktu je, že máte už vopred schválenú hypotéku na potrebnú výšku úveru. Tento typ hypotéky ponúkajú dve banky, ale z dôvodu vysokého poplatku za nečerpanie podpísanej úverovej zmluvy v jednej z bánk, špecialisti v Hypo Consulting svojim klientom ponúkajú práve tú druhú, ktorá svojich klientov nijako nesankcionuje. A to je ďalšia výhoda. Ak plánujete kúpu nehnuteľnosti a viete, akú sumu približne budete potrebovať, banka vám na základe vašej bonity vrátane príjmov hypotéku schváli. Na špecifikáciu, čiže nájdenie vhodnej nehnuteľnosti a doloženie potrebných dokumentov (znaleckého posudku a kúpnej zmluvy) máte potom 6 mesiacov od podpisu úverovej zmluvy.

Nevýhody hypotéky naopak

Tento typ hypotéky veľa nevýhod nemá. Ak ale predsa len, banka vám ju schváli najviac do 80% z hodnoty nehnuteľnosti. Aj napriek tomu, že stále vie klientom poskytnúť hypotéky štandardne až do 90% LTV. To znamená, že už v úverovej zmluve máte klauzulu, ktorá stanovuje, akú minimálnu hodnotu musí mať nehnuteľnosť, ktorú budete zakladať s ohľadom na výšku úveru. Ďalšou nevýhodou je, že ak by ste si našli o niečo drahší byt či dom a nevošli by ste sa do pôvodne schváleného úveru, banka vám ho na základe pôvodnej zmluvy neposkytne. Preto našim klientom odporúčame vždy požiadať o vyššiu sumu, pretože nižšiu sumu, akú máte schválenú, dostať môžete.
 
Zdroj: hypoconsulting.sk, Foto: redakcia