Novostavba vs. starší byt alebo dom – do čoho investovať?

Autor: redakčne upravené
09.10.2020 (13:30)

Nízke úrokové sadzby lákajú Slovákov nasťahovať sa do vlastnej nehnuteľnosti. V ponuke sú aj staršie nehnuteľnosti, aj novostavby, či už bytové komplexy alebo rodinné domy. Pozrime sa na výhody a spôsoby financovania nehnuteľností z hľadiska ich stavu a veku.

Hypotéka na kúpu staršieho bytu

Kúpiť byt postavený hoci aj pred desiatkami rokov nemusí byť vždy prehrou. Je pravda, že aj nehnuteľnosti majú svoju životnosť, ale zo skúseností vieme, že tehlové i panelové bytovky stoja dodnes. Sú relatívne odolné, vo väčšine prípadov už aj rekonštruované. Spoločenstvá vlastníkov sa o bytové domy starajú, v mnohých okrem tradičného zateplenia prebehli alebo prebiehajú rekonštrukcie hlavne vodovodných a odpadových potrubí, aby sa predišlo haváriám v dôsledku opotrebovania materiálov. Aj keď tieto byty boli postavené pred mnohými rokmi, sú príjemné, dobre obývateľné a stále je možné kúpiť ich za nižšie ceny ako novostavby. V ponuke nájdete byty v pôvodnom stave, väčšinou už ale boli zrekonštruované a nemusíte do nich veľa investovať. Ak sa rozhodnete kúpiť byt starší ako 10 – 15 rokov, je dosť pravdepodobné, že bude v dobrom stave a jedinou investíciou budú jeho úpravy v podobe novej maľovky prípadne podláh. Ak je byt starší a nebol zrekonštruovaný, jeho cena môže byť ešte nižšia, čo vám dáva priestor na jeho obnovu a kompletnú rekonštrukciu podľa vašich predstáv. Vybavenie hypotéky na starší byt je relatívne jednoduché, pretože takmer vždy majú tieto byty vysporiadané vlastnícke práva a samotný prevod nehnuteľnosti býva bezproblémový.

Hypotéka na kúpu staršieho domu

Veľa domov na predaj sú vekovo staršie. V tomto prípade budete potrebovať okrem kúpnej ceny aj ďalšie peniaze predovšetkým na rekonštrukciu, prípadne výmenu strechy a rozvodov vody alebo elektriny. Vybavenie hypotéky na kúpu domu môže byť trochu zložitejšie. Banky sú pri posudzovaní financovania domov prísnejšie a obozretnejšie, pretože ceny rodinných domov môžu kolísať viac ako ceny bytov. Aj preto na domy banky poskytujú nižšie LTV prípadne hypotéku dostanete s trochu vyšším úrokom. Ak bude kupovaný dom v horšom stave a nemáte dosť vlastných prostriedkov, napríklad na jeho rekonštrukciu, banka vám vie poskytnúť úver aj na tento účel. Počítajte ale s tým, že nebude možné, aby ste so založením len kupovaného staršieho domu s potrebou rekonštrukcie dostali úver vo výške kúpnej ceny a sumy na rekonštrukciu zároveň. V tomto prípade je nutné založiť buď ešte jednu nehnuteľnosť, alebo riešiť úver na rekonštrukciu iným typom úverového produktu.

Hypotéka na kúpu bytu v novostavbe

Investícia do novostavby je vždy najvýhodnejšia, pretože ešte nie je opotrebovaná. Aj keď vopred nevieme, ako bude dnešná novostavba vyzerať o 40 rokov a či použité materiály a technológie odolajú času tak ako napríklad byty, ktoré majú dnes 40 rokov, určite sa oplatí do nej investovať.

Spôsob vybavenia hypotéky na novostavbu závisí od toho, či je už bytový dom postavený, či je už skolaudovaný alebo sa len začal stavať. Tiež záleží od toho, či je projekt v banke nastavený ako developerský projekt alebo nie. V prípade nastavenia developerskej hypotéky bude vybavenie hypotéky v zmluvnej banke jednoduchšie, rýchlejšie a väčšinou aj výhodnejšie pre vás. Minimálne ušetríte na znaleckom posudku a banky majú pre klientov žiadajúcich o hypotéku na developerský projekt ďalšie výhody, napr. zľavu z úrokovej sadzby apod.

Hypotéka na kúpu rodinného domu – novostavby

Ak si chcete kúpiť nový rodinný dom prostredníctvom hypotéky, aj pri jej vybavení bude rozhodujúce, či je dom už postavený, skolaudovaný alebo je vo fáze prípravy resp. výstavby. Hypotéka na kúpu domu vo výstavbe je na vybavenie dosť náročná, pretože banky môžu od vás vyžadovať podstatne viac podkladov ako napríklad pri kúpe staršieho bytu.

Odporúčania

Ako vidíte, každý typ nehnuteľnosti a jej vek majú svoje výhody i nevýhody. Pri starších nehnuteľnostiach približne vieme, čo možno od nich očakávať a aké investície budú vyžadovať. Pri novostavbách je zase ich výhodou, že ich životnosť ešte len začína, ale nevieme, koľko investícií budú vzhľadom k novším technológiám a použitým materiálom potrebovať počas svojej životnosti do budúcnosti.

To, aký typ nehnuteľnosti si vyberiete, následne ovplyvní spôsob financovania. Je vhodné pripraviť sa na tento dôležitý krok a mať k dispozícií všetky potrebné informácie, hlavne s ohľadom na možnosti získania hypotéky. Hypotekárni špecialisti vás už v predstihu budú vedieť pripraviť na vybavenie hypotéky a poradiť vám, ako treba postupovať.
 
Zdroj: hypoconsulting.sk, Foto: redakcia