Kryptomeny sú aj nie sú platidlo, investovať sa do nich dá, hoci s rizikom

Autor: redakcia
05.08.2021 (16:00)

Kryptomeny sú stále viac skloňované ako investícia, ako platidlo či uchovávateľ hodnoty a ochranca majetku pred infláciou. BANKY.sk sa pozreli, ktorá charakteristika sa k nim najviac hodí a ako s nimi narábať

Bitcoin, najstaršia a najznámejšia kryptomena a jeho klony sú v prvom rade digitálne alebo virtuálne aktíva, ktoré sú šifrované, teda zabezpečené pomocou kryptografie. Jej cieľom je utajiť obsah komunikácie či informácie pred tretími stranami, ktorým správa či dáta nie sú určené.

Odborníci pripomínajú, že bitcoin je akási ikona kryptomien, ale dnes už je technologicky zastaralý. Bitcoin napríklad nie je vhodný na rýchle transakcie, lebo sa dlho ťaží, je drahý a jeho sieť je pomalá.Napríklad litecoin už funguje na lightening sieti a transakcie cez neho trvajú v milisekundách.

Altcoiny sú všetky ostatné kryptomeny, ktoré na na trhu objavili po bitcoine. Sú jeho alternatívou. Odlišujú sa od neho tým, že vedia riešiť iné výpočtové problémy. Vznikli tak, že sa len zmenili vlastnosti bitcoinu teda skôr jeho blockchainu. Táto technológia funguje tak, že transakcie rozbije do decentralizovaných blokov, ktoré musia potvrdiť viacerí účastníci. Dá využiť aj v medzibankových platbách a je bezpečná. Takto vznikli napríklad Litecoin alebo Dogecoin. Niektoré altcoiny vznikli vytvorením nového, odlišného blockchainu takto funguje napríklad Ethereum. Pri investovaní do kryptomien sa používa aj termín stablecoiny. To sú kryptomeny, ktoré dokážu minimalizovať rozkolísanosť cien na trhu tým, že sú naviazané na zlato, iné reálne meny či komodity.

Aj keď tieto digitálne peniaze majú v názve "coin", teda mince, v podstate pri nich ide o technológiu, nie o peniaze ako také. Kryptomeny by sa teda skôr mali nazývať krypto technológiami. A investor dáva peniaze do ich softvéroých riešení. Napríklad niektoré sa používajú na uzatváranie smart konktraktov, čo sú obchodné zmluvy, ktoré sú kryté technológiou decetralizovaných informácii. Navyše tieto zmluvy sú bezpečné a vymáhateľné.

Kryptomena Cardano, zase chce používať technológiu blockchain v školstve, kde by každý žiak mal vlastné ID, ktoré by sa nedalo sfalšovať.

Ako vznikajú kryptomeny

Kryptomeny sa ťažia, i keď nie v pravom zmyslel slova. Na supervýkonných počítačoch sa riešia zložité úlohy, za ktoré ťažiar dostane kryptomeny. Táto cesta je však energeticky aj technologicky náročná. Pri ťažbe spotrebúva veľa elektriny. Napríklad Čína nedávno zakázala na svojom území ťažiť bitcoiny aj kvôli veľkej spotrebe elektriny.

Druhá možnosť je vydať nové kryptomeny cez kryptoburzu s pomocou prvotnej ponuky mincí (Initial Coin Offering-ICO). Je to niečo podobné ako firmy vydávajú svoje akcie na burze cez IPO, čo je prvotná ponuka. Vydavatelia virtuálnych mien sa tak snažia získať kapitál na svoje ďalšie podnikanie a fungovanie.

Kde ich nakúpiť

Kryptomeny sa dajú nakupovať na špecializovaných online krypto burzách aj cez platobnú kartu alebo internet banking. Človek nemusí kupovať kryptomenu celú, ale aj po častiach. Keďže napríklad bitcoin dnes stojí až 30-tisíc dolárov, investor ho nekúpi celý, ale len jeho časť.

Druhá možnosť nákupu elektronických peňazí je v bitcoinových automatoch. Tie sú napríklad v Bratislave, Košiciach, ale aj v iných slovenských mestách. Ďalšou možnosťou ako kúpiť bitcoiny je osobne nájsť niekoho, kto ich s vami vymení cez lokálny adresár alebo bitcoinovú peňaženku.

Ako investovať

Slováci môžu do bitcoinu investovať priamo, ale aj sprostredkovane cez nákup podielu v bitcoinovom fonde. Podľa odborníkov je investovanie do bitcoinu cez fond jednoduchšie ako ho kupovať na vlastné tričko. Pošlete peniaze svojmu brokerovi, ktorý vám za ne fond nakúpi. Nepotrebujete si otvárať účet na bitcoinovej burze a zriaďovať virtuálnu peňaženku.

V kryptomenách by mal mať investor peniaze, ktorých potenciálna strata ho nebude mrzieť. Podľa analytikov podiel kryptomien na celkovom investičnom portfóliu človeka by mal vzhľadom na vysoké kolísanie ich ceny tvoriť maximálne päť percent.

Ako kryptomeny skladovať

Najbezpečnejším uchovávaním krytpomeny sú podľa odborníkov hardvérové peňaženky a nie mobil. Špeciálne peňaženky uchovávajú súkromné ​​kľúče používateľa v bezpečnom hardvérovom zariadení. To môže byť v podobe USB kľúča či akejsi čítačky. Bežne sa tieto peňaženky dajú kúpiť aj v online obchodoch.

Platidlo či aktívum

Bitcoin niektorí odborníci kritizujú, že to nie je mena ani platidlo, lebo nie je ničím krytý a nie je všeobecne akceptovaný. Je to skôr finančné aktívum, ktoré by malo podľa jeho obhájcov chrániť investora pred infláciou. Lenže ani to sa už nedeje. Keď sa cena bitcoinu za pár mesiacov prepadne o desiatky tisíc eur a jeho denné straty sa počítajú v desiatkach percent tak nie je ani uchovávateľ hodnoty. Preto jeho prezývka – digitálne zlato značne pokrivkáva. Kritici preto bitcoin nazývajú špekulatívnym aktívom či čistým hazardom.

Na druhej strane, blockchainu, ktorý stojí za touto kryptomenou, odborníci predpovedajú svetlú budúcnosť a to nielen vo finančnom svete.
 
Foto: redakcia