Na čo pozerať pri výbere spotrebného úveru

Autor: Andrej Dorič
04.11.2014 (11:00)

Pri rozhodovaní sa o pôžičke zvažujete viacero vecí od výšky úroku, cez rýchlosť poskytnutia až po dodatočné služby. 

Slováci sa pri výbere spotrebného úveru najčastejšie rozhodujú podľa výšky úroku alebo výšky mesačnej splátky.

Výška úrokovej sadzby je jedným z hlavných parametrov. Samozrejme platí, čím nižšia, tým lepšia. Treba si však dať pozor na to, za akých podmienok môžete úrokovú sadzbu získať. Niekedy je zvýhodnená úroková sadzba podmienená výškou úveru, prípadne aktívnym využívaním bežného účtu alebo iných produktov, či pri vyšších sumách aj založením nehnuteľnosti,“ vysvetľuje Angelika Farkašová, odborníčka na úvery z Poštovej banky v našej novej poradni.

ZADAJTE OTÁZKU DO NOVEJ PORADNE


Pýtajte sa aj na RPMN


Pri výbere úveru by ste mali zohľadniť aj poplatky za poskytnutie či spracovanie úveru.

Dôležitým kritériom je aj ročná percentuálna miera nákladov (RPMN), ktorá určuje celkové náklady spojené s úverom vrátane poplatkov.

RPMN je číslo, ktoré nie je zhodné s ročnou úrokovou sadzbou. Jeho hodnota je väčšinou vyššia ako úrok a udáva, koľko prostriedkov navyše musíte zaplatiť, keď si požičiavate peniaze od bankovej či nebankovej inštitúcie. V RPMN máte zahrnuté aj ďalšie poplatky, ktoré sú spojené s úverom.

V niektorých prípadoch ide aj o stovky eur. Hľadajte úver bez takýchto poplatkov. Náklady na plánovaný nákup či rekonštrukciu si tak dokážete efektívne znížiť,“ dodáva Farkašová.

Pri spotrebných úveroch je vo všeobecnosti najlepším radcom opatrnosť. Pri jeho výbere sa treba zamerať na niekoľko aspektov, pričom jedným z najdôležitejších je transparentnosť komunikácie úrokovej sadzby. Podozrivé sú formulácie obsahujúce slovíčko od alebo zložité podmienky na jej dosiahnutie. Všímať si treba aj prípadné doplnkové poplatky, najmä vstupný poplatok alebo poplatok za vedenie úverového účtu," doplňuje Tomáš Palovský, hovorca mBank.

Neprehliadnite

Doklady a rýchlosť


Ak chcete nakupovať alebo potrebujete peniaze rýchlo, dôležitá bude pre vás aj rýchlosť schválenia úveru a jednoduchosť pri jeho vybavovaní.

Niektoré banky vám úver dokážu schváliť už za niekoľko minút a peniaze na účte tak môžete mať do pár hodín. Pravda, ak máte v poriadku svoju úverovú minulosť a doklady.

Rýchlosť však môže byť aj podozrivá najmä pri nebankových spoločnostiach, ktoré vám nedajú priestor ani na preštudovanie úverovej zmluvy. Ak sa stretnete s takým prístupom radšej si nepožičiavajte.

Pri rozhodovaní o úvere si preverte, čo všetko musíte pri žiadosti banke predložiť. Online banky vám vedia poskytnúť úver aj cez internet, i keď zmluvu musíte podpísať osobne u kuriéra. My sme si to vyskúšali a celý proces trval skoro týždeň.

"Ak ide o nového klienta, potrebujeme jeho občiansky preukaz alebo iný identifikačný doklad. V prípade klientov, ktorí nemajú spotrebný úver predschválený priamo v internet bankingu zároveň potrebujeme doložiť ich príjem v podobe potvrdenia o príjme alebo výpisov z bankového účtu. Ak ide o vyššie čiastky, vyžadujeme aj podpis manžela alebo manželky,“ vymenúva Palovský.

Pri žiadosti o spotrebák budete zvyčajne potrebovať doklady totožnosti (občiansky preukaz alebo pas či vodičský preukaz) Niekde musíte doniesť aj doklad o adrese napríklad na faktúru za telefón. Dokladovať budete musieť aj príjem, ale len aj ste živnostník. Ak ste zamestnanec, banka si overí váš príjem v sociálnej poisťovni.

Hľadajte kompletný a kvalitný servis


Ak si vezmete úver, je to len začiatok vášho vzťahu s bankou.

Ideálne je, ak vám banka vie pomôcť pri všetkých situáciách, ktoré môžu počas splácania nastať, napríklad pri navýšení úveru, konsolidácii viacerých pôžičiek, ale aj pri odklade splátok či pri ich dočasnom znížení,“ dodáva Farkašová.
 
Foto: Ivan Sedlák