Náhradná karta v zahraničí je drahá

Autor: Mário Skyba
29.06.2016 (15:00)

Ak vám v cudzine bankomat zhltne kartu alebo vám kartu ukradnú, čakajú vás starosti s vybavovaním novej.
Na dovolenke v zahraničí si dávajte extra pozor na chyby pri zadávaní PIN kódu, pretože „zhltnutú“ kartu nemusíte dostať späť tak rýchlo ako na Slovensku. Pravidlá vydania karty, ktorú vám v zahraničí zadrží bankomat, určujú kartové spoločnosti a nie vaša banka.

 

Zahraničná banka vám buď zadržanú kartu odmietne vydať alebo vám ju dá, ale z bezpečnostných dôvodov znehodnotenú. V tomto prípade vám pomôže byť pripravený a na dovolenke mať poruke dve karty alebo finančnú hotovosť.

 

V prípade, že vám bankomat zhltne kartu na pobočke banky, skúste požiadať o jej vrátenie priamo v tejto pobočke. V niektorých bankách máte šancu, že zadržanú kartu z bankomatu vám vrátia na základe overenia vašej totožnosti po predložení cestovného pasu. V prípade, že je bankomat mimo pobočky, máte smolu, pretože karta bude bankou, ktorá bankomat vlastní, zničená.
 

16 06 SoNet GIF


Pri krádeží a strate kartu zablokujte
Ak platobnú kartu stratíte alebo vám ju ukradnú, mali by ste ihneď kontaktovať svoju banku a platobnú kartu zablokovať. Predídete tak jej zneužitiu.Ak máte zriadenú SMS notifikáciu, zistíte veľmi ľahko, či bola vaša platobná karta použitá aj niekým iným. Zároveň je potrebné nahlásiť stratu alebo krádež na polícii.
 
Telefónne číslo na banku je síce uvedené na zadnej strane platobnej karty, to vám však pri jej strate samozrejme nepomôže - preto je lepšie si ho uložiť medzi kontakty do mobilného telefónu či zapísať niekde inde. Telefónne číslo na blokáciu karty vám povedia aj na bankovej infolinke a zároveň ho nájdete na webe banky.

 

Platba kartou doma či v zahraničí - poradňa zdarma

 
Blokovanie platobnej karty je bezplatné, ale za vydanie novej platobnej karty si zaplatíte podľa jej typu a rýchlosti vydania od niekoľkých eur až do 50 eur. V
Poštovej bankeza náhradnú kartu zaplatíte 5 eur a za expresné vydanie až 50 eur. V ČSOB za druhú kartu zaplatíte 10 eur a za jej rýchle vydanie až 30 eur.
 

Novú platobnú kartu za hranice nepošle každý banka
Vo väčšine bánk si môžete o novú kartu požiadať aj cez internet alebo telefonicky, ale nie každá vámju doručí do zahraničia na dovolenku. Banky

argumentujú bezpečnosťou. Kartu zvyčajne doručia na vašu pobočku, kde si ju musíte osobne vyzdvihnúť.
 
Niektoré banky vám novú kartu pošlú kuriérom aj za hranice, ale náklady si budete musieť hradiť sami. Tie sa môžu vyšplhať až na niekoľko desiatok eur v závislosti od rýchlosti a destinácie. V Poštovej banke za núdzovú kartu zaplatíte minimálne 66,50 eur alebo skutočné náklady. Navyše to platí len pre embosované, drahšie karty. ČSOB má poplatok za vydanie náhradnej karty v zahraničí až 230 eur.
 
O novú platobnú kartu môžete požiadať aj kartovú spoločnosť, ktorá vašu kartu vydala, ale iba pri niektorých druhoch kariet, zvyčajne drahších a embosovaných. Poplatok za vydanie takejto núdzovej karty, prípadne hotovosti, je dosť vysoký - až cez sto eur.

 

Neprehliadnite

 

Núdzová hotovosť je drahá
Keďže vydanie novej karty zvyčajne trvá okolo 5 dní a doručenie tiež niekoľko dní, môžete medzičasom využiť možnosť núdzovej hotovosti, ktorú ponúkajú niektoré banky. V ČSOB stojí výplata núdzovej hotovosti 165 eur.
 
Môžete využiť aj služby firiem ako Eurogiro či Western Union. Eurogiro funguje tak, že vám príbuzní či známi pošlú potrebnú sumu peňazí na dohodnutú adresu. Služba Western Union jemedzinárodná peňažná transferová služba, ktorá umožňuje rýchly peňažný prevod do a zo zahraničia. Dajte si pozor na stropy, ktoré môžu mať tieto firmy na presuny peňazí. Taktiež účtujú za túto službu poplatky. Služba Western Union je drahšia ako Eurogiro - za poslanie 1000 eur zaplatíte niekoľko desiatok eur podľa destinácie.

 
 


Foto: Ivan Sedlák