Platby do zahraničia sú jednoduchšie. Dajte si však pozor na detaily.

Autor: Mário Skyba
17.07.2017 (09:00)

Chystáte sa na dovolenku a potrebujete zaplatiť zálohu za ubytovanie či prenájom auta? Ponúkame vám základné pravidlá, ako robiť zahraničný prevod a ako pri ňom ušetriť poplatkoch.




Kým v minulosti pri prevodoch do zahraničia bolo nutné navštíviť pobočku banky a prácne vyplňovať políčka o prijímateľovi platby, dnes už všetko vybavíte online. Zvyčajne vám stačí číslo účtu hotela, do ktorého sa chystáte.
 
Pri platbách v elektronickom bankovníctve je potrebné číslo účtu protistrany a suma. V prípade platby do vybraných krajín je nutné zadať aj detaily príjemcu,” upozorňuje Anna Jamborová, hovorkyňa ČSOB. Také krajiny sú zvyčajne mimo EÚ, v ktorých sa neplatí eurom.
 
Podľa Lýdie Žáčkovej, hovorkyne Poštovej banky, sú pri SEPA platbách povinné údaje len suma, číslo účtu, ale aj názov príjemcu. Nepovinné sú variabilné, konštantné a špecifické symboly.
Ostatné cezhraničné úhrady v inej mene ako eurosa musí k údajom pridávať aj BIC alebo presný názov a adresa banky príjemcu a poplatková inštrukcia ako OUR či SHA,“ dodáva Žáčková.

Pozor na prevodové kódy bánk

Pri cezhraničnom prevode by ste mali myslieť aj na to, že vami posielaná suma nemusí prísť príjemcovi celá. Na ceste do jeho banky si môže z prevádzanej sumy niečo strhnúť banka prijímateľa alebo korešpondenčná banka, cez ktorú platba putuje. Preto si dávajte pozor aj na to, aký poplatkový kód pri prevode použijete.
 
Poplatky závisia aj od prevodových kódov bánk, ktoré sú tri:
  1. BEN znamená, že všetky poplatky hradí príjemca, vy teda neplatíte nič
  2. SHA znamená, že vy ako zadávateľ platíte poplatky svojej banky a prijímateľ platí poplatky jeho banky. Čiže sa o ne podelíte.
  3. OUR znamená, že všetky poplatky hradí odosielateľ, teda vy.
V rámci eurozóny odporúčajú banky zasielať platbu typu SEPA, ktorá musí mať vždy platobný kód SHA, teda že sa o prevodné poplatky delíte s príjemcom platby.
V prípade cezhraničnej úhrady v inej mene ako v eurách do krajín mimo EHP banky odporúčajú zadať poplatkový kód vo formáte OUR, čo znamená, že všetky poplatky za zrealizovanú platbu znáša príkazca.

Neprehliadnite

Poplatky za prevod

Poplatok za cezhraničnú platbu závisí od krajiny, kam peniaze posielate. Keď je vaša dovolenková destinácia členom Európskej Únie (EU) alebo Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP), platíte eurom a nepomýlite sa vo vypĺňaní platobných smerových kódov, bude prevod stáť iba niekoľko centov alebo bude bez poplatkov v rámci niektorých balíkov.
 
V prípade zasielania peňazí napríklad do Talianska je najlepšie použiť SEPA platbu, keďže táto krajina je v eurozóne aj v EÚ. Neplatíte teda žiadne poplatky, ak máte v banke balík služieb, kde sú prevody v cene.
V prípade napríklad Turecka, ktoré nie je ani členom eurozóny ani EÚ, vás prevod vyjde drahšie, pretože zálohu musíte poslať ako štandardnú zahraničnú platbu. Výška poplatku závisí od sumy prevodu. Banky si účtujú zvyčajne nejaké percento zo zasielanej sumy, no majú aj stropy. Poplatky za platbu v cudzej mene mimo EÚ sa pohybujú od 5 eur do niekoľko desiatok eur.
 

Na pobočke je prevod drahší

Ak si nie ste istí, aký prevodový kód zadať na internete, môžete zájsť na pobočku, kde vám zahraničný prevod pomôžu vyplniť pracovníci banke. Za prevod na pobočke však zaplatíte viac ako cez internet. Poplatky sú aj vyše 1 eura.
Na poplatkoch ušetríte aj vtedy, ak má príjemca banku v rovnakej bankovej skupine, v akej je vaša banka. Preto sa oplatí spýtať sa ubytovateľa či iného poskytovateľa služby, či nemá banku, ktorá je sesterská s vašou.
 

Kartou plaťte aj cez internet

Ak vami vybraný hotel akceptuje platbu kartou, môžete cez internet platiť za ubytovanie nielen klasickým zahraničným prevodom, ale aj týmto spôsobom. Je to lacnejšie aj rýchlejšie. Platba kartou cez internet je bez poplatkov. Navyše prijímateľ okamžite vie, či daná platba prešla a má peniaze na účte rýchlejšie ako cez internetový prevod. Pokiaľ zaplatíte počas bankového dňa platbu do rovnakej banky, prevod je zrealizovaný počas daného dňa.
V prípade platby do inej banky bude platba pripísaná nasledujúci pracovný deň. V prípade platby mimo SEPA priestor sa doba prevodu predlžuje,” dodáva Jamborová.
Pokiaľ ide o štandardnú zahraničnú platbu, tu prevod trvá o niečo dlhšie. Môže ísť o 3 a viac dni - záleží od spracovania korešpondenčnou bankou.
 
Pri platbe kartou cez internet sa neľakajte, ak vám platba síce odíde, ale v internet bankingu vám čiastka aj po niekoľkých dňoch svieti v stave „rezervované položky“. Platby totiž fungujú tak, že banka v okamihu realizácie platby iba rezervuje prostriedky na vašom účte, ale neodpíše ich hneď - čaká na príjemcu, kedy platbu príjme.
 
Navyše, ak zaplatíte za ubytovanie či za letenky kreditnou kartou a let či dovolenka sa zruší, máte nárok využiť reklamáciu za neposkytnutie služby.
 

Ako ušetriť na poplatkoch za platbu za dovolenku

  • Pri platbách do štátov eurozóny platiť v eurách ako SEPA platbu
  • Zadávajte účet príjemcu vo formáte IBAN ( ak ho neviete použite bankovú kalkulačku)
  • Vyberte si správne prevodné kódy
  • Overte si správnosť bankového spojenia príjemcu
  • Zistite si najlacnejšie možnosti prevodu do banky príjemcu.
  • Pýtajte sa ubytovateľa či nemá banku v rovnakej bankovej skupine ako vaša
  • Zadávajte prevodné príkazy do zahraničia online
  • Kvôli nižším poplatkom a vyššej rýchlosti plaťte cez internet kartou
Foto: redakcia