Platby v cudzine kreditkou sú lacnejšie, výbery nie

Autor: Andrej Dorič
07.12.2011 (09:30)

Ak ste v zahraničí a máte pri sebe kreditnú aj debetnú kartu, môžete ušetriť na poplatkoch. Musíte ich však správne používať.  
 Pri platbe u obchodníkov sa oplatí používať kreditku, pretože platby sú bez poplatkov. Platenie debetkou vás bude stáť niekoľko desiatok centov podľa toho aký balík máte v banke zaplatený. „Platba debetnou kartou môže byť spoplatnená vo výške 0,15 eur v závislosti od poskytnutého účtu či balíku,” hovorí Zuzana Krenyitzká, hovorkyňa OTP banky. Platby debetnou kartou v rámci balíka služieb Tatra Personal v Tatra banke sú bez poplatkov, mimo balíka zaplatíte 0,13 eura. Platby kreditnou kartou sú zdarma.

Pri výbere z bankomatu zase banky odporúčajú používať debetku, pretože sú tam nižšie poplatky ako pri kreditke. Poplatky sú odvodené od toho z akého bankomatu vyberáte a v akej krajine. V OTP banke ak vyberáte peniaze debetkou z vlastného bankomatu v rámci Európského hospodárskeho priestoru (EHP) zaplatíte 1% z vyberanej sumy, ale minimálne 1,70 eur. Ale ak chcete peniaze z cudzieho bankomatu mimo Európy zaplatíte až 2% minálne 6,70 eur. 

Tatra banka vám zaúčtuje za výber debetnou kartou VISA Electron v zahraničí 1,5 eura. “Platby kreditnou kartou sú štandardne drahšie, keďže primárny účel používania kreditnej karty by mal byť na bezhotovostné transakcie,” vysvetľuje Goris Gandel, hovorca Tatra banky. Výber je spoplatňovaný sumou 5 eur. “Klientom preto odporúčame, ak nie je možné platiť bezhotovostne, uprednostniť výber z bankomatu debetnou kartou,” dodáva Gandel.

Banky tiež odporúčajú pri platbách a výberoch v zahraničí dávať si pozor na svoje PIN a kartu. Nemali by ste kartu púšťať z ruky a strácať ju pri platení z dohľadu. Pri zadávanú PIN si zase dávajte pozor, aby ho niekto nemohol odpozorovať. “Je vhodné vedieť aj denné limity výberov, aby klient neostal bez prostriedkov,” dodáva Gandel. Katarína Jurigová, hovorkyňa Zuno bank hovorí, že je dôležité používať správny PIN tak, aby nedošlo k zadržaniu karty v bankomate z dôvodu prekročeného počtu alebo zle zadaných PIN-ov. 

Mali by ste sledovať aj zrealizované transakcie kartou, najlepšie prostredníctvom služby, ktorá ho o pohyboch na účte informuje sms správou. Pri cestovaní do zahraničia je dôležité byť informovaný, ako postupovať v prípade zneužitia karty a akým spôsobom kartu rýchlo zablokovať. “Je dobré mať pri sebe telefonický kontakt na call centrum banky, napríklad kvôli overeniu kartovej transakcie či zablokovaniu karty,” dodáva Jurigová. 

Pozri tiež:
Ako riešiť problémy s platobnou kartou v cudzine