Pobočky bánk môžu byť rizikovejšie ako dcéry

10.12.2012 (13:50)

Pobočky nemajú právnu subjektivitu a nepodliehajú regulatórnym ustanoveniam týkajúcim sa vlastných zdrojov a majetkovej angažovanosti. 

S transformáciou dcérskych spoločností zahraničných bánk na pobočky môžu byť spojené riziká. Ako ďalej uviedla Národná banka Slovenska, ide napríklad o rozdielnu legislatívnu úpravu, ktorá sa týka činnosti a riadenia rizík dcérskych spoločností a pobočiek. Ohrozený môže byť aj vývoj v oblasti dostatku kapitálu, nie je vylúčené ani jeho odčerpávanie. V prípade problémov materskej spoločnosti majú ich dcéry lepšiu pozíciu v rámci reštrukturalizácie, pri pobočkách tomu tak nie je. Transformáciu na pobočku zahraničnej banky plánuje napríklad UniCredit Bank Slovakia.


Pobočky nemajú právnu subjektivitu a nepodliehajú regulatórnym ustanoveniam týkajúcim sa vlastných zdrojov a majetkovej angažovanosti. Dôsledkom je podľa národnej banky automatický a okamžitý prenos všetkých rizík bankovej skupiny na jej pobočku. A to bez možnosti toto riziko pre finančnú stabilitu zo strany Národnej banky Slovenska zmierniť alebo ovplyvniť nástrojmi aplikovanými na národnej úrovni, a to aj napriek faktu, že prípadné náklady plynúce z týchto rizík môže vo veľkom rozsahu znášať slovenská ekonomika.

S prípadnou transformáciou významných dcérskych spoločností na pobočky zahraničných bánk priamo súvisí podľa centrálnej banky aj významné ohrozenie aktuálne priaznivej kombinácie z hľadiska dostatočných vankúšov kapitálu a likvidity v slovenskom bankovom sektore ako celku, ktorá v súčasnosti umožňuje dostatočne financovať lokálne domácnosti a podniky. Dôvodom je, že transformáciou dcérskych spoločností na pobočky sa vytvorí priestor na presun kapitálu a likvidných aktív do materských spoločností alebo do iných častí skupiny. To môže podľa centrálnej banky výrazne obmedziť sebestačnosť inštitúcií, a tým aj ich schopnosť zabezpečiť dostatočnú úroveň financovania ekonomiky aj v prípade krízového obdobia.

Problémom by podľa národnej banky mohla byť náročnejšia implementácia mechanizmu krízového manažmentu v prípade pobočiek zahraničných bánk. Vo všeobecnosti platí, že dcérske spoločnosti s dobrou finančnou situáciou a úrovňou solventnosti, ktoré sú dostatočne nezávislé od svojich materských spoločností, sú lepšie pripravené prekonať zhoršenie situácie alebo prípadné zlyhanie materskej spoločnosti alebo nejakej inej inštitúcie v rámci vlastnej bankovej skupiny. V prípade pobočiek nie je vzhľadom na právnu formu a absenciu vlastných zdrojov ich priama rekapitalizácia možná, a to ani v prípade ich systémovej významnosti.

Účastníkmi systému ochrany vkladov v Slovenskej republike sú banky, ako aj pobočky zahraničných bank. No pobočka nie je povinná byť zapojená do systému ochrany vkladov v SR. Vklady v pobočkách pôsobiacich na Slovensku sú chránené podľa pravidiel domovského systému ochrany vkladov v členskom štáte, na území ktorého má zahraničná banka svoje sídlo. Komplikáciu pre klientov môže predstavovať výplata nedostupných vkladov v prípade zlyhania banky, ktorá na Slovensku pôsobí formou pobočky. Pri pobočkách pôsobiacich na území SR môžu nastať v prípade vyplácania náhrad za nedostupné vklady prekážky najmä v súvislosti s prípadnou nutnosťou vycestovať do krajiny ústredia zahraničnej banky, komunikovať v lokálnom jazyku banky, resp. vyplácanie náhrad v príslušnej mene krajiny. 

Neprehliadnite:
Zlúčenie aktivít UniCreditu prinesie úspory
UniCredit Bank chce šetriť a spojiť slovenskú a českú dcéru
UniCredit nepotrebuje nový kapitál



Zdroj: SITA, Foto: BANKY.sk