Pravidlá bezpečnosti pri používaní karty (nielen) v zahraničí

Autor: Mário Skyba
19.07.2017 (09:00)

Platobná karta, to sú v podstate vaše peniaze v plastovej podobe. Preto by ste si na ňu v zahraničí mali dávať pozor ako na reálne bankovky či mince. Pozrite si niekoľko základných rád, ako sa vyhnúť problémom so zneužitím vašej karty.




Obozretnosť pri zadávaní PIN

Pri platbe kartou a výbere hotovosti z bankomatov treba byť obozretný a zadávať PIN číslo tak, aby ho nemohol nikto odpozorovať. Najlepšie je si zakryť klávesnicu rukou. Vtedy sa vyhnete aj malým kamerám, ktoré podvodníci montujú na bankomaty, aby vaše identifikačné číslo odpozorovali.
 

SMS notifikácia

Odborníci odporúčajú aktivovať si SMS notifikáciu o platbách. Získate tak prehľad o tom, ako míňate, koľko vám na účte ešte zostalo - a v horšom prípade tiež o tom, ako bude míňať s vašou kartou zlodej. Ak príde SMS o platbe, ktorú ste nerealizovali, je potrebné telefonicky kontaktovať banku a kartu zablokovať. Blokácia sa dá urobiť aj cez internetbanking či cez mobilné aplikácie. „Výhodou je, že kartu môže klient prostredníctvom aplikácie aj následne odblokovať. Napríklad v prípade, ak zistí, že kartu nestratil, iba ju mal niekde odloženú a má istotu, že sa k nej medzičasom nikto nedostal,“ vysvetľuje Anna Jamborová, hovorkyňaČSOB.Je tiež dobré zapísať si telefónne číslo do kontaktného centra banky na bezpečné miesto, aby bolo po ruke.
 

Pozor pri platbách cez internet

Na druhej strane, PIN číslo nikdy nepíšte na platobnú kartu, ani si ho neukladajte do peňaženky spolu s kartou. PIN tiež nezadávajte v internetových obchodoch. Banky neodporúčajú dôverovaťobchodníkovi na internete, ak požaduje od klienta zadanie PIN čísla, prípadne inédôvernéinformácie o účte. Podľa odborníkov sa dáfalošnýalebo nedôveryhodnýe-shop spoznaťnapríklad podľa zlejgramatiky,neúplných informáciách o prevádzkovateľovi obchodu, či cez nereálne nízke ceny.
Podozrivý e-shop spoznáte aj podľa chýbajúceho šifrovania komunikácie (https na zaciatku www adresy), prípadne problémy s elektronickým certifikátom (na ktorézvyčajne upozorníprehliadač).

Viac kariet

Banky odporúčajú zobrať si na dovolenku viac ako jednu platobnú kartu, ako zálohu v prípade problémov či straty prvej. Vhodné je mať aj príručnú hotovosť v miestnej mene na platby v obchodoch, kde sa nedá platiť kartou.

Neprehliadnite

Karta na očiach

Pri platbe platobnou kartou v obchode či reštaurácii nespúšťajte vašu kartu z dohľadu. Personál predajne či reštaurácie by nemal s vašou platobnou kartou nikam odchádzať. Môže sa totiž stať, že si údaje z vašej karty rýchlo skopíruje a neskôr zneužije.
 

S kartou sa radšej nekúpte

Platobná karta je síce plastová a vydrží veľa, ale môže sa poškodiť, ak sa s ňou vykúpete v mori.
Základom karty pre jej použitie je čip a preto je potrebné chrániť hlavne ten. Je možné, že mu morská slaná voda nebude robiť dobre a môže dôjsť k jeho poškodeniu.Voda tiež môže zotrieť váš podpis alebo „zadné trojčíslo“ (teda CVC kód), ktorý potrebujete pri nákupe cez internet.
 

Pri znovuvydaní karty sa pripravte na poplatok

Ak si platobnú kartu poškodíte a bude nefunkčná, prípadne o ňu prídete, môžete požiadať o jej znovuvydanie. Za to si však banky zapýtajú nemalé poplatky. V bežnom prípade (znovuvydanie pred skončením platnosti karty) si banky väčšinou účtujú 10 eur, pri expresnom vydaní môže byť poplatok aj trojnásobný. V prípade vydania núdzovej karty v zahraničí však počítajte s poplatkom vo výške 100-200 eur. 
Foto: Ivan Sedlák