Presúvať peniaze z indexových fondov je zlá stratégia. Prečítajte si šesť rád, ako nakladať s úsporami v II. pilieri

02.04.2020 (11:45)

Vklady v druhom pilieri sa prepadli. Tí, ktorí si ešte nedávno pochvaľovali, koľko zarobili koncom vlaňajška – a to boli všetci v indexových fondoch a mnohí v akciových – dnes počítajú straty. Má zmysel tieto peniaze presunúť do fondov, ktoré prerábajú menej? Alebo stále platí, že trpezlivosť ruže prináša?

Kto sa v posledných dňoch pozeral na svoj účet v druhom pilieri, asi sa mu nepáčilo, čo vidí. Pokles majetku na úrovni aj 20 percent oproti úsporám, ktoré mali majitelia na účte ku koncu vlaňajška nie je v aktuálnej situácii nič ojedinelé. Najmä pre ľudí, ktorí si sporia v indexových fondoch. Značný prepad zaznamenali však takmer všetky fondy, aj niektoré garantované. „Už pred pár mesiacmi sme upozorňovali na to, že sa schyľuje k hospodárskemu ochladeniu. Pandémia koronavírusu však ochladenie preklopila do pravdepodobne najväčšej novodobej krízy,“ hovorí Martin Kaňa, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ DSS Poštovej banky.

Ak ste stratili aj niekoľko tisíc eur na úsporách v druhom pilieri, netreba panikáriť. Aby ste z tejto situácie vyšli s čo najmenšími stratami a v budúcnosti opäť zarábali, prinášame poltucet užitočných rád vysvetlených na praktických modelových príkladoch:

1. Mám peniaze v indexovom alebo akciovom aktívne neriadenom fonde. Moje peniaze prerábajú. Rozmýšľam nad tým, že by som ich presunul do konzervatívneho garantovaného fondu. Tam budú prerábať menej a nedosiahnu také dno ako v prípade, že by som ich ponechal v negarantovanom fonde.

Presúvať majetok z indexového alebo akciového fondu do dlhopisového nie je dnes veľmi rozumná stratégia. Hoci sa zdá, že v garantovanom by ste stratili menej. „Trhy už majú pomerne silný pokles za sebou. To znamená, že váš nasporený majetok už utrpel prepad. Presunom do konzervatívnych fondov by sa síce jeho hodnota zastabilizovala, ale návrat na predchádzajúce úrovne by bol náročný a zdĺhavý vzhľadom na menší potenciál rastu konzervatívnych fondov,“ vysvetľuje Martin Kaňa. Keď sa totiž trhy odrazia od dna, akciové a indexové fondy budú opäť zarábať výrazne viac než tie dlhopisové. Na presun peňazí do garantovaných fondov je teda neskoro.

2. Ak mám peniaze v akciových fondoch, ktoré sú aktívne riadené, mám s nimi vôbec hýbať? Ako vlastne zistím, či sú fondy, v ktorých mám peniaze, aktívne riadené alebo pasívne kopírujú vývoj na trhu?

Určite nič nerobte s peniazmi v aktívne riadených fondoch. Už pred niekoľkými mesiacmi sme upozorňovali, že aktívne riadené fondy, kde manažéri môžu flexibilne meniť zloženie ich portfólia, sú v kríze najvýhodnejšie. „Vďaka aktívnemu riadeniu má naša DSS ako jediná akciový a garantovaný fond v pluse. Dlhopisový zarobil 2,15 a akciový 3,96 percenta od začiatku roka,“ konštatuje Martin Kaňa.

A ako zistiť, či sú fondy vo vašej DSS aktívne riadené? „Aktívne riadené fondy nezaznamenali prepady alebo aspoň nie také veľké ako akciové trhy. Vidno to práve aj na súčasných výnosoch v druhom pilieri,“ dodáva Martin Kaňa.
3. Čo ak som nepočúval rady, alebo moja DSS nemá aktívne riadené akciové fondy, takže som nechal peniaze v indexových fondoch? Mám šancu tie straty ešte dohnať?

Trhy sa vždy po čase vrátia nahor. „Už teraz sa spamätávajú, nebude to však pravdepodobne stabilný návrat, pretože koronavírus nebol potlačený a žiadna krajina nevie dnes povedať, kedy sa vráti život do normálnych koľají. Tým pádom ešte nevieme, akú hlbokú recesiu ekonomika zažije. Obyčajne sa po pár mesiacoch až rokoch trhy dostanú na pôvodné úrovne, respektíve ich môžu výrazne prekonať,“ hovorí Martin Kaňa. Okrem toho, do druhého piliera plynú pravidelné mesačné investície. To znamená, že pri prepadoch trhov nakupujete nové podiely za lacné peniaze. To urýchli návrat hodnoty nasporeného majetku na predchádzajúce úrovne. „Či máte už nasporený majetok v indexových, akciových alebo dlhopisových fondoch, určite by som nové príspevky odporúčal každému nasmerovať do akcií či indexov. Z historických skúseností vieme, že tie zarábajú násobne viac ako garantované fondy,“ vysvetľuje Martin Kaňa.

4. Ak mám pocit, že moja DSS nespravuje peniaze dostatočne a jej fondy stratili výrazne viac ako v prípade inej DSS, má zmysel momentálne meniť dôchodkovú správcovskú spoločnosť?

„Má to zmysel zo strategického hľadiska. Pokiaľ sa vám páči stratégia iného správcu, zmeňte DSS. Ale aj v tomto prípade treba hľadieť na to, ako budete presúvať majetok medzi fondami, aby ste nakoniec nestratili viac ako dosiaľ,“ mieni Martin Kaňa.

5. Ak sa rozhodnem zmeniť fondy alebo celú DSS, nemôže sa stať, že kým sa peniaze presunú, zmení sa situácia na trhu?

Situácia sa nemení tak rýchlo, aby vás to poškodilo. Zotavovanie trhov po takých hlbokých prepadoch obyčajne trvá aj niekoľko mesiacov až rokov. Nemusíte sa preto báť, že presun nestihnete.
6. Budete svojich klientov aktívne upozorňovať na to, že sa trhy spamätali a nastal správny čas na to, aby si presunuli peniaze opäť z konzervatívnych do rastových fondov?

„Zvažujeme túto stratégiu,“ hovorí Martin Kaňa. Každá DSS sa snaží, aby svojim klientom zabezpečila čo najvyšší dôchodok. Aj napriek aktuálnym ťažkým časom preto platí, že druhý pilier sa oplatí. Preto, ak to bude potrebné, bude DSS Poštovej banky aj naďalej radiť klientom, aby presúvali peniaze medzi fondami tak, aby ich penzia bola čo najvyššia.

(Tlačová správa)
 

Zdroj: Poštová banka, Foto: redakcia