Pri poistení spotrebného úveru si dajte pozor na ochranné lehoty

Autor: Andrej Dorič
30.03.2015 (12:00)

Rozhodnutie, či sa poistiť alebo zostať bez ochrany by malo záležať na výške a dĺžke úveru.
Pri žiadosti o spotrebnú pôžičku vám banky skoro vždy odporúčajú uzatvoriť si aj poistenie schopnosti splácať úver. Na jednej strane sa tak chránia sami pred rizikom vašej nesolvetnosti, ale poistenie ochráni aj vás - ak ochoriete, máte úraz alebo stratíte prácu.

Pri uvažovaní o poistení úveru zvažujte, aký dlhý úver máte a aký je vysoký v porovnaní s vašimi príjmami.

Ak máte menšiu pôžičku na krátku dobu, takú ktorú v pohode zvládnete utiahnuť aj z úspor v prípade neočakávaného výpadku príjmov, tak poistenie až tak nepotrebujete alebo si úver nepoisťujte na všetky riziká.

Na druhej strane, ak si požičiavate niekoľko tisíc eur na viac rokov, poistenie úveru sa vám môže zísť. V tomto prípade zvážte poistenie viacerých rizík. Čím je suma úveru vyššia, tým komplexnejšie poistenie by si mal klient zvoliť.
 

Odporucame

Čo všetko si poistiť


Štandardne si v bankách môžete poistiť úver pre prípad úmrtia a invalidity. Tie sú v lacnejších základných balíkoch poistenia. V drahších balíkoch máte aj poistenie  práceneschopnosti (PN) či straty zamestnania.

Cena poistenia závisí od výšky úveru a od zvoleného súboru poistenia. Poistenie platíte mesačne v ten istý deň, ako mesačnú splátku za úver a zvyčajne tvorí časť spláky.

Za poistenie spotrebného úveru si nepriplatíte vysoké sumy navyše, zvyčajne je to suma do 10 eur mesačne.
 

ZADAJTE OTÁZKU DO ÚVEROVEJ PORADNE

 

Pozor na ochranné lehoty a limity


Pri poistení úveru si overte, aké limity a čakacie lehoty majú banky či poisťovne pri vyplácaní poistného krytia.

Pri nezamestnanosti vám poisťovňa začne vyplácať peniaze až po 90 dňoch od uzavretia poistenia. Pri poistení práceneschopnosti je čakacia doba 30 dní. Tým sa poisťovne kryjú voči špekulantom, ktorí už vedia, že budú prepustení a poistia sa na poslednú chvíľu.

Navyše, ak stratíte prácu, poisťovne majú zvyčajne čakaciu dobu 60 dní a až potom vám začnú platiť poistné plnenie. Tak sú chránené voči krátkodobej nezamestnanosti.

Takisto je limitovaná aj dĺžka vyplácania poistného v prípade PN či nezamestnanosti, a to len po dobu maximálne 12 mesiacov. Tiež si overte, ako často môžete využiť poistenie nezamestnanosti. V niektorých bankách je možné čerpať túto poistku maximálne dva roky, inde síce tri roky, ale nie súvisle.
Foto: Ivan Sedlák