Rezort zdravotníctva robí audit poplatkov a doplatkov u lekárov

27.03.2024 (18:20)

Ministerstvo zdravotníctva SR robí audit poplatkov a doplatkov u lekárov. Rezort tak reagoval na utorkovú výzvu Slovenskej lekárskej komory.

Zároveň pripomenul, že pracuje aj na reforme všeobecnej a špecializovanej ambulantnej starostlivosti a zároveň pripravuje podmienky oddlženia nemocníc, vrátane nastavenia systémových krokov na zastavenie ich ďalšieho zadlžovania.

„Chcem povedať, že na tento rok sa nám podarilo dostať do verejného zdravotného poistenia o takmer miliardu eur viac ako to bolo v roku 2023," zdôraznila v súvislosti s vyjadreniami o nedostatku zdrojov v systéme ministerka Zuzana Dolinková. Podľa jej slov na ministerstve intenzívne robia všetko preto, aby sociálne a spravodlivo rozdelili peniaze postupne do všetkých oblastí zdravotnej starostlivosti.

Slovenská lekárska komora požaduje legislatívne usporiadať poplatky v zdravotníctve. Mnohé ambulancie boli podľa nej nútené v súvislosti s bezprecedentným zvyšovaním cien energií a vstupných nákladov zaviesť poplatky, ktoré im umožnili prežiť kritickú situáciu. Dialo sa to však bez akejkoľvek regulácie a systému, čo mnohí pacienti pochopiteľne vnímali ako nespravodlivosť.

Komora upozornila aj na nedofinancovanie ambulantného sektora. Ten môže viesť ku kolapsu nielen ambulancií všeobecných lekárov a špecialistov, ale následne aj nemocníc. Mnohí lekári už podľa nej avizujú, že nové zmluvy s poisťovňami neuzavrú a ambulancie radšej zatvoria.
 
Zdroj: SITA, Foto: redakcia