Rozmýšľate nad poistením rozostavaného domu? Štyri veci, na ktoré si treba dať pozor

23.07.2018 (12:00)

Je tu leto a spolu s ním sa mnohí z vás pustili do rekonštrukcie alebo výstavby vášho nového domu. Či už stavať začínate alebo v stavbe pokračujete, platí, že je dobré, ak máte stavbu poistenú. Nikdy neviete, aké prekvapenie vám pripraví príroda. Na druhej strane netreba zabudnúť ani na zlodejov, keďže až do nasťahovania je stavba strážená menej, ako by sme si priali. Potenciálnych rizík teda nie je málo. Ako postupovať pri poistení, napríklad rozostavaného domu?

Po prvé: Poistiť rozostavanú budovu je možné kedykoľvek

Poistenie sa dá uzavrieť v akejkoľvek fáze výstavby, váš nový dom nemusí byť ani skolaudovaný, aby ste si ho poistili. Rozostavaná nehnuteľnosť sa poisťuje ako základné poistenie budovy, rekonštrukcia sa pripoisťuje. Ešte predtým však musí byť stavba ohlásená stavebnému úradu alebo disponovať stavebným povolením. Oficiálne dokončenou sa stáva budova až po kolaudácii.
 

Po druhé: Na výške poistnej sumy záleží

Pri uzatváraní poistky by si mal klient dávať pozor na to, aby bola uzatvorená na dostatočne vysokú poistnú sumu a v prípade negatívneho vývoja udalostí pokryla všetky škody. „Rozostavaný dom sa poisťuje podľa rozpočtových nákladov na budúcu hodnotu domu, aby klient nemusel každý rok prerábať poistku. Poistka sa štandardne uzatvára tak, aby kryla kombináciu rôznych rizík, napríklad živel, krádež, vandalizmus alebo takzvané „vodovodné škody, ktoré by mohli vzniknúť ako dôsledok poškodenia vodovodného zariadenia,“ vysvetľuje hovorkyňa poisťovne Groupama, Martina Cvachová. Napríklad, poistenie domu vo výstavbe s výmerou 100 metrov štvorcových v stredne veľkom meste na Slovensku vás bude pri poistnej sume 100 tisíc eur stáť približne 70 eur ročne.


Odporucame

Po tretie: Úroveň zabezpečenia je dôležitá

Pri poistení je nutné spomenúť aj minimálnu úroveň zabezpečenia, ktorú poisťovne požadujú pri krytí rizika krádeže. V prípade, že by z rozostavaného domu ukradli stavebné mechanizmy (miešačka či stavebný výťah) alebo stavebný materiál, poisťovne sa pýtajú na zabezpečenie vnútorného priestoru poistenej budovy a zariadenia staveniska, z ktorého boli veci odcudzené (zámky, okná, dvere). Ak sa na to zabudne a zlodeji nemuseli prekonať žiadnu zabezpečovaciu prekážku, poisťovňa môže prihliadať na tento fakt a plnenie krátiť.
 

Po štvrté: Dajte pozor, komu čo hovoríte

Opatrnosť je dôležitá aj pri komunikácii s osobami, ktoré do domu púšťame. Nikdy si nemôžete byť istí, či robotník alebo technik neposunú informácie o našej neprítomnosti niekomu inému.Buďte obozretní, ak o vašich plánoch hovoríte s cudzími osobami, ktoré by tieto informácie mohli zneužiť.

Nebezpečenstvo však nikdy nemožno vylúčiť úplne, preto je dobré, ak poisteniu, či už rozostavého domu, budovy v rekonštrukcii alebo novostavbe venujete individuálnu pozornosť. Cieľom zlodejov sa môžu stať aj väčšie objekty, ako plastové okná, či dokonca kuchynská linka, na ktorých odcudzenie by sme asi ani nepomysleli.
 
Vlastníkom Groupama poisťovne a. s., pobočky poisťovne z iného členského štátu, je francúzska skupina Groupama s vyše storočnou históriou, patriaca medzi dominantné spoločnosti Európy. Groupama poskytuje poistnú ochranu, investičné a finančné služby viac ako 13 miliónom klientom a partnerom v 12 krajinách sveta. Groupama je na slovenskom poistnom trhu prítomná od 1. januára 2009. V súčasnosti pôsobí ako pobočka maďarskej poisťovne Groupama Biztosító Zrt. Na Slovensku sú produkty Groupama dostupné vo vlastných klientskych centrách, pobočkách OTP Banky Slovensko, a. s. a v maklérskej sieti, resp. u partnerov poisťovateľa. Ďalšie informácie: www.groupama.sk

PR servis

 
Zdroj: Groupama poisťovňa, Foto: Groupama poisťovňa