Skúsenosť s podozrivou ponukou na investovanie má takmer štvrtina opýtaných

23.04.2024 (18:05)

Skúsenosť s podozrivou ponukou na investovanie má takmer štvrtina opýtaných. Vyplynulo to z aprílového reprezentatívneho prieskumu agentúry Focus pre spoločnosť Partners

Medzi najčastejšie spôsoby, akými boli opýtaní kontaktovaní s podozrivou investičnou ponukou, patria hlavne sociálne siete a telefonáty, takmer v tretine prípadov, a reklamou cez web a nevyžiadaným e-mailom, a to vo viac ako štvrtine prípadov.

Pri presviedčaní o výhodnosti investovania sa stretli opýtaní predovšetkým s argumentom vysokého zisku, resp. rýchlej návratnosti. Uviedli to až dve tretiny opýtaných so skúsenosťou s podozrivou investičnou ponukou. Viac ako desatina opýtaných, ktorí sa stretli s podozrivou investičnou ponukou, má aj negatívnu skúsenosť spojenú s finančnou stratou. Takmer dve tretiny z nich prišli o sumu do 1 000 eur a približne tretina dokonca do 5 000 eur.

Odborníci na financie a investovanie upozorňujú na najčastejšie investičné podvody, s ktorými sa Slováci stretávajú. Investičný podvod spočíva v sľuboch dosiahnuť investíciou neštandardne vysoké výnosy a ešte aj vo veľmi krátkom čase. „Systém funguje, kým prichádza viac klientov-investorov, ako je klientov, ktorí chcú vyplatiť výnosy. Vtedy systém prestáva fungovať a skrachuje. Väčšina investujúcich klientov nielenže neuvidí vysoké zisky, ale prídu aj o celú svoju investíciu, ktorá niekedy tvorí aj všetky úspory ľudí, ktorí sa nechali takto oklamať,“ vysvetľuje riaditeľ spoločnosti Partners Investments Maroš Ovčarik.

Ďalšou oblasťou je 100-percentné garantovanie výnosu. Každá jedna investícia však so sebou nesie riziká. Problémom podľa Ovčarika je aj to, že tu fungujú firmy bez licencie, ktoré majú zavádzajúce investičné tvrdenia. Podvodnou investičnou praktikou je tiež nátlak na investovanie do jedného investičného produktu. „Problém investovania do jedného typu aktíva spočíva v rizikovosti investície, zvlášť ak ide o investíciu nastavenú na vysoké percento zhodnotenia. Takéto investície sú rizikové investície, sú často špekulatívneho charakteru, a to obsahuje vysoko nepravdepodobné očakávania a teda aj vysokú pravdepodobnosť straty investovaných peňazí,“ hovorí analytik portálu Finančný kompas Matej Dobiš.

Analytik tiež odporúča, aby ste neverili nereálnym výnosom, ponukám, ktoré chcú, aby ste neinvestovali do iných aktív, ale naopak, iba do jedného, toho správneho, teda toho ich. Ak chýbajú informácie o riziku, pravdepodobne je vysoké. Naopak, dobrým príkladom sú investičné spoločnosti, ktoré vopred upozorňujú, že cieľom investície je vyšší výnos s potrebou podstúpiť na strane investora vyššie riziko. Ide o jasný signál, že investované peniaze majú predstavovať iba časť celkového kapitálu investora.
 
Zdroj: SITA, Foto: redakcia