Slováci kvôli silnému euru budú mať niekde lacnejšiu dovolenku

09.06.2014 (12:00)

Lacnejšie ako na Slovensku je aj v susednom Maďarsku a čoraz obľúbenejšom Turecku. Približne rovnakú cenovú úroveň ako na Slovensku nájdeme u susedov v Českej republike a pri „slovenskom mori“ v Chorvátsku.  

Letná dovolenková sezóna sa nezadržateľné blíži. Ceny v jednotlivých dovolenkových destináciách sa však často líšia. V priemere má slovenská stoeurovka v dovolenkovom zahraničí hodnotu 95 EUR, v dovolenkovom zahraniční si za ňu môžeme nakúpiť v priemere o približne 5 % menej tovarov a služieb ako doma na Slovensku.

V obľúbených dovolenkových krajinách severnej Afriky ako Egypt a Tunisko, ale aj v Bulharsku môže mať slovenský dovolenkár naozaj pocit, že sa nachádza v lacnej krajine. Za rovnakú hotovosť si v týchto krajinách môže Slovák dovoliť nakúpiť až o polovicu (v Egypte a Bulharsku), resp. dve tretiny (v Tunisku) viac tovarov a služieb ako doma.

Lacnejšie ako na Slovensku je aj v susednom Maďarsku (približne o štvrtinu) a čoraz obľúbenejšom Turecku (približne o pätinu). Približne rovnakú cenovú úroveň ako na Slovensku nájdeme u susedov v Českej republike a pri „slovenskom mori“ v Chorvátsku.

„V Českej republike je po prvýkrát v histórií mierne v priemere lacnejšie ako na Slovensku, o približne 4 %, najmä z dôvodu menových intervencií v minulom roku. Chorvátsko je v priemere stále mierne drahšie ako Slovensko približne o 2 %,“ upresňuje ekonomický analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

Naopak, krajiny západnej Európy, či Izrael môžu byť pre slovenského dovolenkára stále relatívne drahé. Najlacnejšie je v Grécku, stále však ceny na Slovensku sú v priemere o približne štvrtinu nižšie, najdrahšie z obľúbených dovolenkových destinácií je na Britských ostrovoch, keď ceny na Slovensku sú v priemere takmer o polovicu nižšie.

Všímajte si aj štruktúru svojich výdavkov 


Dovolenkári však majú počas svojho oddychu v zahraničí inú štruktúru výdavkov ako miestni spotrebitelia, aj ako je zloženie ich výdavkov doma počas všedného dňa. Počas dovolenky neplatia v zahraničí účty za elektrinu, či plyn, ani zvyčajne nenakupujú nové autá, či zariadenie domácnosti. Len pohľad na priemernú cenovú úroveň v jednotlivých krajinách tak môže byť skresľujúci.

Ak sa pozrieme na z pohľadu dovolenkára významnejšie položky spotrebného koša ako sú napríklad potraviny, či hotelové a reštauračné služby, rozdiely v cenách medzi Slovenskom a dovolenkovým zahraničím sa môžu aj výraznejšie zmeniť.

„Zaujímavým príkladom je Turecko, kde sú síce ceny v priemere až o pätinu nižšie ako na Slovensku, ceny potravín a hotelových a reštauračných služieb sú však porovnateľné ako na Slovensku. Dovolenkár tak pravdepodobne nebude mať pocit, že Turecko je výrazne lacnejšia krajina ako Slovensko,“ uvádza Ľubomír Koršňák na konkrétnom príklade.

Podobná situácia nastáva aj v Chorvátsku, Slováci majú často pocit, že Chorvátsko je drahšia krajina ako Slovensko, hoci priemerná cenová úroveň to nepotvrdzuje. Vysvetlenie môžeme nájsť práve v cenách hotelových a reštauračných služieb, ktoré sú oproti Slovensku vyššie takmer až o pätinu.

Naopak, v susedných krajinách Maďarsku a Českej republike sú v porovnaní so Slovenskom relatívne lacnejšie najmä ceny hotelových a reštauračných služieb, čo robí tieto krajiny z pohľadu slovenského dovolenkára ešte lacnejšie ako naznačuje priemerná cenová hladina v týchto krajinách.

Dovolenka pre Slovákov postupne lacnie


Hoci sú ceny v dovolenkovom zahraničí stále v priemere o niečo vyššie ako doma na Slovensku, v posledných rokoch dovolenkové zahraničie pre Slovákov relatívne lacnie. V porovnaní s obdobím spred roka je dovolenkové zahraničie pre Slovákov v priemere o takmer 2 % lacnejšie, a to aj napriek tomu, že rast cien na Slovensku je v súčasnosti na historických minimách, v posledných mesiacoch Slovensko dokonca zaznamenalo veľmi miernu defláciu.

Cenovky pre Slovákov sa znížili najmä v „neurovom“ zahraničí, a to v dôsledku silného eura, najviac až o 10 % v Turecku, ale približne o 4-5 % aj v Českej republike a Maďarsku.

Ceny v Chorvátsku ostali pre Slovákov približne na úrovni minulého roka, v Bulharsku len veľmi mierne vzrástli (o 1 %). Z „neurových“ krajín predstavuje výnimku len Veľká Británia, kde z pohľadu Slovákov ceny narástli až o 5 %. V eurových dovolenkových krajinách ceny z pohľadu Slovákov nepatrne rástli – zvyčajne o 1-2 %.

Z dlhšieho pohľadu dovolenkové zahraničie za posledných 10 rokov pre Slovákov výrazne zlacnelo – v porovnaní s rokom 2003 (t.j. pred vstupom do EÚ) má slovenská 100 eurovka v dovolenkovom zahraniční až o 28 % vyššiu hodnotu. Jej hodnota výraznejšie rástla najmä v krajinách západnej Európy, najviac v Nemecku – o viac ako polovicu.
 
Zdroj: UniCredit Bank, Foto: BANKY.sk