Slovenské banky sa nevyhnú revolučným zmenám

22.02.2013 (13:20)

 
Samotné znižovanie nákladov nedokáže zastabilizovať bankový sektor, myslí si poradenská spoločnosť Capco. To, čo banky nevyhnutne potrebujú, je podľa vyjadrení spoločnosti revolučná zmena smerom k tzv. industrializácii, čiže ponechaniu výlučne kľúčových kompetencií a zmene vnútorných procesov. V súčasnosti už banky podľa Capca nemajú veľa príležitostí, kde by mohli redukovať náklady, avšak stále nie sú dostatočne efektívne. Zmeny sa týkajú zužovania predmetu činnosti bánk, ktoré sprevádza outsourcing a investície do automatizovaných procesov.

Jedným z riešení, ktoré už za sebou majú v bankovníctve prvé výsledky, je tzv. industrializácia. Tá podľa vyjadrení Capca znamenala pre mnoho odvetví šancu prežiť a zlepšiť sa. Pre banky je rovnakou príležitosťou. Banky by mohla industrializácia prinútiť zamerať sa na svoje kľúčové kompetencie a zároveň zvýšiť efektivitu. Podľa Capca sa musia banky špecializovať, inovovať kľúčové produkty a zvýšiť spoľahlivosť a transparentnosť služieb. Banka budúcnosti bude postavená na maximálnej automatizácii procesov a využitia kľúčových kompetencií zamestnancov pri vývoji a poskytovaní žiadaných služieb od stále náročnejších zákazníkov.

Na Slovensku to podľa Capca znamená ďalší rast konkurencie v retailovom bankovníctve, kam sa presúva stále viac bánk v snahe nahradiť stratené príjmy z kapitálových trhov a konverzných poplatkov. Príkladom je podľa nich Prima Banka. Slovenské banky, vlastnené európskymi matkami, sa nevyhnú zlučovaniu back office a IT podpory do regionálnych štruktúr a outscourcingu na externých poskytovateľov. Dokonca aj kontakt so zákazníkom budú sčasti preberať subdodávatelia, ako sa to už čiastočne stalo vo franšíze Raiffeisen Bank na Slovensku. Capco predpokladá, že tento model sa bude rozširovať.

Európska komisia finalizuje podrobnosti o dani z finančných transakcií v snahe získať prostriedky na zastabilizovanie sektora. Prijatie dane iba v niektorých krajinách môže podľa Capca rozdeliť trhy a podporí sa tým presun obchodujúcich strán do krajín, kde daň z finančných transakcií nie je prijatá, aby sa plateniu dane vyhli. Ak sa aj daň schváli, v krajinách, kde ju implementujú, spôsobí obmedzenie obchodovaných objemov a transakcií v prípade finančných produktov, na ktoré sa daň vzťahuje. Capco predpokladá, že tak to bude aj na Slovensku, kde sa vplyv tejto dane na finančný sektor môže prejaviť klesajúcimi objemami na akciovom, dlhopisovom, derivátovom trhu, avšak vklady v bankách, ktoré tejto dani nepodliehajú a v tomto zmysle vystupujú vo funkcii alternatívneho produktu, môžu podľa Capca zažiť svoju renesanciu.

Spoločnosť Capco je globálny poskytovateľ integrovaného poradenstva, technológii a transformačných služieb venovaných výhradne odvetviu finančných služieb. Spoločnosť sa špecializuje na bankovníctvo, kapitálové trhy, riadenie zdrojov a investícií, financie, risk, zhody, a technológie. Firma vznikla v roku 1998 a stará sa o klientov v popredných finančných centrách v severnej Amerike, Európe, Ázii a Afrike.

Zdroj: SITA, Foto: BANKY.sk