Splatenie úveru banka nemusí vždy oznámiť

Autor: Andrej Dorič
20.07.2012 (07:00)

Na BANKY.sk sa obrátil čitateľ, ktorý splatil svoj úver v mBanke, ale nedostal od banky oznámenie o jeho splatení. Zistili sme, že oznámenie o ukončení úveru nie je povinné.  
 
Isto by ste boli znepokojený, ak by ste splatili v banke úver a aj dva mesiace po jeho splatení by ste ešte figurovali v úverovom registri a od banky by ste nedostali žiadne potvrdenie o jeho splatení. Čo robiť v takomto prípade?

V prvom rade by ste nemali panikáriť a kontaktovať vašu banku, kde ste si úver zobrali, prípadne úverový register, aby ste si overili či je úver naozaj splatený a prečo je tam záznam. 

Zasielanie potvrdenia v mBank nie je automatické, potvrdenie o ukončení úveru si môžete vyžiadať, ale za poplatok 6,64 eur. Banka vám potom potvrdenie zašle poštou alebo mailom, podľa výberu. V mBank ako online banke sa všetky splatené úvery uzatvárajú automaticky a na rozdiel od niektorých kamenných bánk nie je nutné ho uzatvárať oficiálne podpisom protokolu

Ak chcete ušetriť potvrdenie si môžete opýtať aj z úverového registra Slovak Banking Credit Bureau (SBCB). „Ten má prevažne nižšie sadzby, ako väčšina bánk za vyhotovenie potvrdenia,“ vysvetľuje Ivana Buriánková, hovorkyňa mBank. 

Ak vám v registri svieti, že máte úver overte si či je záznam negatívny, teda že ste úver ešte nesplatili alebo pozitívny, ktorý hovorí o tom, že máte úver. Záznam v registri nie je negatívny za predpokaldu, že ste riadne splácali úver. „Ak máte pocit, že status v registri sa nemení napriek uzatvoreniu úveru, je možné, že nastal súbeh 30-dňovej výpovednej lehoty úveru a 30-dňovej lehoty SBCB od podania oznamu z banky o ukončení úveru. 

Na rozdiel od mBank, Zuno banka vydáva potvrdenie o splatení úveru automaticky a klient ho dostane e-mailom. Lukáš Tomis, hovorca Zuno banky, tiež potvrdzuje, že aktualizácia úverového registra sa neuskutočňuje na dennej báze. „Klient by mal teda krátky čas počkať. Keď aj po čase zistí, že záznam v registri pretrváva, mal by kontaktovať banku, v ktorej mal záväzok,“ radí.

Ďalšia online banka na slovenskom trhu Axa bank zatiaľ na Slovensku úvery neposkytuje. Patrik Vaško, produktový manažér Axa Bank, však hovorí, že v prípade úverov by banka uzatvorila s klientom písomnú zmluvu (v papierovej podobe) následne by komunikácia prebiehala elektronickou formou (výpisy) a ukončenie úverového vzťahu by banka oznámila emailom a následne potvrdila písomne nakoľko je to dôležitá informácia.

Pozrite si tiež:
Čo robiť, keď banka nechce poskytnúť úver?
Dovolenka na úver? Radšej nie
Pri zakladaní účtu sa často zabúda na dôležité „detaily“
Foto: Ivan Sedlak