Štátu sa stavebné sporenie oplatí

14.11.2012 (12:30)

 

Klienti stavebného sporenia získali prostredníctvom štátnych prémií za dvadsať rokov fungovania stavebného sporenia na trhu 1,3 mld. eur. Celkovo však príjmy do štátneho rozpočtu z financovania bývania dosiahli 4,6 mld. eur, a to z daní, odvodov a z dane z pridanej hodnoty. Okrem tohto stavebné sporiteľne odviedli do štátneho rozpočtu na daniach a odvodoch 400 mil. eur.

Čistý prínos pre štátny rozpočet tak za dvadsať rokov podľa predsedu predstavenstva Prvej stavebnej sporiteľne (PSS) Imricha Béreša dosiahol 3,7 mld. eur. "Štátna prémia a stavebné sporenie má pre štátny rozpočet veľký význam a nie je stratový obchod pre štát," zhodnotil v stredu dve dekády fungovania stavebného sporenia na trhu Béreš, s tým, že spomínané údaje vychádzajú z nezávislých prepočtov.

PSS eviduje za dvadsať rokov na trhu celkovo 3,9 milióna uzatvorených zmlúv, pričom počet jej klientov presiahol 2,1 milióna. Objem cieľových súm uzatvorených zmlúv dosiahol 29,1 mld. eur a vklady a štátna prémia klientov predstavovali 7,3 mld. eur. "V priemere v každej rodine na Slovensku sú alebo boli aspoň dvaja členovia klientmi PSS," dodáva Béreš.

Fungovanie systému ako celku je však podľa predsedu predstavenstva najväčšej stavebnej sporiteľne nevyspytateľné, a to z dôvodu zásahov politikov. "Veríme, že sa to bude vyvíjať v nejakých normálnych koľajach. Normálnych znamená, že sa nebude zasahovať do systému ako takého," očakáva ďalší vývoj Béreš.

Zároveň dodáva, že aj PSS, tak ako aj ostatných bánk, sa dotknú zmeny v oblasti daní a odvodov, či ostatné dopady opatrení pripravených vládou. "Veríme, že hlavný systém zostane zachovaný. Počítame s nárastom úverov, počítame s nárastom aj sporiteľov. Je logické, že klient v čase hospodárskej krízy alebo ekonomických problémov, ktoré sú okolo neho, je náchylný viacej sporiť. Len k tomu sporeniu musí mať dôveru," konštatuje predseda predstavenstva PSS.  
Zdroj: SITA, Foto: BANKY.sk