Stredovek

Autor: Ing. Michal Kohút
25.08.2002 (00:00)

Stredovek (cca 500-1648) V období ranného stredoveku pomohlo rozvoju bankovníctvu snáď najrozšírenejší finančný nástroj – zmenka. Zelenú rozvoju zmenkovníctva dala paradoxne vtedajšia vysoká kriminalita.

Riziko transakcie zlatých a iných mincí bolo tak vysoké, že obchodníci dávali prednosť vystaveniu zmenky, ktorá ako už sama definícia hovorí, bola okamžite a bezodkladne preplatená na mieste na tom určenom, a to zvyčajne s diskontom t.j. zrážkou pre banku zo sumy uvedenej na zmenke. Nie je ťažké sa dovtípiť, že to "miesto" boli prvé bankové domy. Tvrdá disciplína a spoľahlivosť fungovania zmenkovníctva bola čiastočne spôsobená tvrdými, mnohokrát aj fyzickými trestami až mučením za neplatenie. Tam, kde nefungovalo zmenkovníctvo, obchodovalo sa zväčša len s luxusnými predmetmi, kde zisková prirážka obchodníka prevýšila podstupované riziko.

V našich podmienkach ostáva len pochybovať, či by sa uživil Jánošík, ak by bol na Slovensku rozvinutý zmenkový trh, pričom je otázne, ak by aj lúpil zmenky, či by mu ich preplatili.

Rozšírenie repertoáru finančných nástrojov podobných klasickej zmenke, zabezpečili vtedajší uniformovaní šíritelia kresťanstva – križiaci, finančne sponzorovaní vtedajšími európskymi štátmi, ktoré tieto nárazové akcie neboli schopné financovať vo vlastnej réžii, a tak si zvykli požičiavať peniaze s tým, že ako potvrdenie o prijatí peňazí vystavili cenný papier – druh zmenky (termínovanú zmenku), oprávňujúcu držiteľa získať peňažný obnos v stanovenej budúcnosti naspäť, samozrejme prikrášlený o nejaký ten úrok. Nech ich prvotná pohnútka bola bránenie kresťanstva v svätej zemi, akiste rátali, že na drancovaných územiach budú ryžovať a investícia sa vráti.

Pre pochopenie tejto doby ranného feudalizmu (11-13.storočie) treba dodať, že svetská moc panovníkov bola prevýšená mocou cirkevnou, v rámci križiackeho hnutia na obranu dobytej svätej zeme a pútnikov vznikali miestne rehoľné rády rytierov. Najznámejší je rád Templárov, ktorí tvorili stálu posádku obrany svätého mesta Jeruzalema. Neskôr sa rozšírili do celej Európy, vytvorili vlastnú nadnárodnú hierarchickú štruktúru a status na čele s veľmajstrom. Boli zbavení povinnosti platiť dane a ich ťažisková úloha v svätej vojne im zabezpečila kráľovské financovanie. Takto sú Templári označovaní za povestných stredovekých európskych bankárov (keďže naakumulovaný majetok nepatril jednotlivcom ale rádu), ich skryté poklady a tajné symboly sú dodnes zahalené rúškom tajomstva.

Okrem Templárov z križiackych výprav nadmerne profitovali vhodne umiestnené talianske mestá. Do tejto éry môžeme zaradiť konečne aj vznik slova banka z talianskeho "banca", čo označovalo lavicu, na ktorej prví oficiálni bankári zamieňali a vážili rozličné meny.

Tvrdú ranu rozvíjajúcemu sa bankárstvu v západnej Európe zasadil po uši zadĺžený francúzsky kráľ Filip IV, ktorý intrigami, vydieračskými a inými nekalými praktikami zrušil templársky rád, vyhnal talianskych bankárov, a tak sa zmocnil ich majetkov a seba zbavil vysokých dlhov. Pod narušenie finančných vzťahov sa podpísala aj morová skaza, ktorá zabila vyše štvrtinu obyvateľov vtedajšej Európy. Výpočet nepriaznivých stredovekých vplyvov ukončíme poukázaním na tzv. cenovú revolúciu v 16. storočí, keď vďaka zámorským objavom, kolonizácií a získaním fantastických zásob zlata a najmä striebra v Afrike, výrazne klesá hodnota mincí z drahých kovov, a teda výrazne stúpa inflácia, jeden z najväčších nepriateľov bánk vôbec.

Možnosti moderného bankovníctva a finančníctva urýchlil vznik prvých búrz v Antverpách a neskôr v Amsterdame a Londýne na konci 15. storočia. Tieto už inšitucionalizované burzy slúžia ako centrá vyrovnávania zmenkových obchodov, o niekoľko desaťročí ako strediská tovarového obchodu a dopravných služieb. Dochádza k prerodu obchodných spoločností a združení na prvé klasické akciové spoločnosti. Výsostné postavenie si ponechávajú monopolisticky privilegované spoločnosti na určité územie alebo tovar ako napr. Východoindická obchodná spoločnosť. Vyspelosť tohto systému dokazuje do tej doby nový prvok – špekulácie na ceny tovarov.

Známy je prípad špekulácie na vzostup cien tulipánových cibuliek, ktorý skončil veľkým finančným krachom.

A je to tu! Prvé moderné bankové domy oddelené od búrz vznikajú v Amsterdame (1609) v Hamburgu (1619) a Švédsku. Koncentrujú sa na vysporiadanie obchodného styku, poskytujú rýchle a nízko úročené úvery, bezpečné uloženie a prevody kapitálu, aktívne sa zúčastňujú na financovaní nielen obyvateľstva a štátu, ale aj akciových spoločností....

Historické udalosti, ktoré bezprostredne vplývali na ďalší rozvoj bankovníctva si priblížime v "novovekom" pokračovaní nášho historického miniseriálu ...
Zdroj: Banky.sk,