Väčšina ľudí podľa analytičky ešte stále považuje poistenie nehnuteľnosti za plytvanie peňazí

24.10.2022 (18:25)

V dnešnom svete sa dá poistiť prakticky čokoľvek. Ako pokračovala Iveta Hudáková z portálu Finančný kompas, dôležité je vedieť, aká je hodnota daného majetku a voči čomu sa chceme poistiť.

Rozhodnutie, čo sa bude nachádzať v balíčku poistného krytia býva podľa poisťovní rôzne ohodnotené. Je preto dobré mať podľa Hudákovej viacero ponúk a nech už poisťujeme čokoľvek, dôležitý je predovšetkým rozsah poistného krytia.

Pri uzatváraní poistenia domácnosti je dôležité pozorne si preštudovať zmluvné podmienky. Výrazný vplyv na cenu poistenia má aj lokalita, kde sa nehnuteľnosť nachádza. Ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje výšku poistného, je plocha bytu alebo domu.Väčšina ľudí podľa Hudákovej ešte stále považuje poistenie nehnuteľnosti za zbytočné plytvanie peňazí. „Kedysi sme videli tornáda iba vo filmoch a dnes prispievame na organizované zbierky, ktoré pomáhajú oblastiam zasiahnutým len pár kilometrov od našich domovov,“ skonštatovala Hudáková. Poistenie nehnuteľnosti pritom nemusí byť podľa nej ani drahé a už vôbec nie zbytočné.

Poistením nehnuteľnosti nie je poistený celý majetok. Pri poistení nehnuteľnosti ide o poistenie rodinného domu, bytu, alebo iných stavieb. Toto poistenie kryje napríklad podlahu, dvere, strechu, či oplotenie okolo domu. Poistením domácnosti si zase klient poisťuje zariadenie, teda hnuteľný majetok, ktorý je v byte alebo dome, alebo v pivnici. „Ak si uzatvoríte komplexné poistenie, čiže poistenie nehnuteľnosti a domácnosti, poisťovňa vám preplatí nielen poškodenie nehnuteľnosti, ale aj veci, ktoré máte v dome alebo byte,“ hovorí Hudáková.

Nehnuteľnosti podľa nej často rokmi naberajú na hodnote, a preto je dôležité pravidelne prehodnocovať sumu, na akú hodnotu máme nehnuteľnosť a zariadenie domácnosti poistené. Vyhneme sa tak nepríjemnostiam, kedy je poistná suma podstatne nižšia ako poistná hodnota. V prípade škodovej alebo poistnej udalosti by to teda znamenalo, že nám bude vyplatené odškodné v sume, ktorá je nižšia ako aktuálna hodnota nehnuteľnosti či zariadenia domácnosti.

Každé poistenie má aj výluky, presne špecifikované riziká, na ktoré sa poistenie nevzťahuje. Ani poistenie domácnosti a nehnuteľnosti nie je výnimkou. Pri poistnej ochrane či už majetku alebo zdravia je dôležité nielen to, aké riziká kryje, ale aj aké poistenie nekryje. „Každú poistnú zmluvu si preštudujte skôr, ako ju podpíšete a budete vedieť, čo vaše poistenie zahŕňa. Výluky z poistenia domácnosti a nehnuteľnosti si každá poisťovňa môže nastaviť podľa vlastných pravidiel a aj to tak robí,“ upozorňuje Hudáková.
 
Zdroj: SITA, Foto: redakcia