Väčšina Slovákov by potrebovala vymeniť minimálne jeden spotrebič

05.05.2021 (16:00)

Pandémia koronavírusu mnohých ľudí vyčerpala nielen psychicky, ale aj finančne. Veľa z nás muselo ostať doma a siahnuť na usporené peniaze. Mnohým tak už nezostalo na nevyhnutné opravy či výmenu pokazených spotrebičov. Viac ako tri štvrtiny Slovákov by však potrebovalo vymeniť minimálne jeden z nich.

Väčšina Slovákov (až 88 %) by potrebovala okamžite vymeniť minimálne jeden elektrický spotrebič, ktorý využíva v domácnosti. Viac ako polovica by ich potrebovala vymeniť dva či dokonca viac. Vyplýva to z prieskumu Poštovej banky*. Až 78 percent z opýtaných by na výmenu potrebovalo viac ako 300 eur.

„Napríklad, až 35 percent ľudí s príjmom domácnosti do 900 eur by ihneď potrebovalo vymeniť práčku,“ konštatuje hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková. Až 9 percent ľudí s príjmom domácnosti do 600 eur podľa prieskumu dokonca funkčnú práčku vôbec nemá. A napríklad umývačku riadu nemá až 60 percent všetkých domácností. Nejde pritom o luxus, keďže umývačka riadu výrazne šetrí aj spotrebu vody.

Vyčerpaný finančný vankúš

„Nákup nových spotrebičov sa zvyčajne spája s ukončením životnosti ich predchodcov. Je však veľa domácností, ktoré nemajú ušetrené peniaze na ich výmenu,“ vysvetľuje Lýdia Žáčková. Nemusí pritom nevyhnutne ísť o ľudí, ktorí nemyslia na tvorbu finančného vankúša. V období pandémie koronavírusu sa mohli dostať do situácie, kedy svoj finančný vankúš vyčerpali. „V súčasnosti je pre mnohých ľudí nemysliteľné brať si akúkoľvek pôžičku. Napriek tomu, že aj spotrebné úvery dosahujú oveľa nižšie úrokové sadzby, ako v minulosti, stále môžu byť pre väčšiu skupinu ľudí pridrahé,“ dodáva Lýdia Žáčková. Priemerná úroková sadzba nového spotrebného úveru do jedného roka sa podľa údajov Národnej banky Slovenska pohybovala v marci 2021 na úrovni 5,61 % ročne, pri úvere od jedného do päť rokov to bolo 2,65 % ročne.

Nulové náklady na úver

V prípade čerpania úveru s nulovým úrokom by dlžník zaplatil pri úvere na 20 mesiacov maximálne 50 eur a to pri pôžičke tisíc eur. A čo je tiež dôležité, na úrokoch by ho vôbec nepreplatil. Preto sa mu môže oplatiť výrazne viac než rôzne mikropôžičky získavané cez nebankové spoločnosti, či záložne.

Takýto výhodný krátkodobý úver s nulovým úročením ponúka Poštová banka. Dokáže tak pomôcť s výmenou pokazených alebo kúpou chýbajúcich spotrebičov, či inými potrebami klientov. Nulový nie je len úrok, ale aj poplatok za poskytnutie úveru. Pôžičku poskytuje Poštová banka vo výške 600, 800 alebo 1000 eur so splatnosťou 20 mesiacov. Pri úvere 600 eur tak zaplatí dlžník iba 30 eur mesačne, pri 800-eurovom úvere je splátka 40 eur a pri tisíceurovom úvere zaplatí 50 eur každý mesiac. Jedinou podmienkou je čerpanie úveru a jeho splácanie z účtu v Poštovej banke.

*Prieskum 2Muse pre Poštovú banku Aké spotrebiče ľuďom chýbajú – október 2020

(Tlačová správa)
 
Zdroj: Poštová banka, Foto: Poštová banka