Vaše financie v 2019

Autor: redakcia
09.01.2019 (13:45)

S Novým rokom prichádzajú aj novoročné predsavzatia. Medzi top tri predsavzatia patria aj rozumnejšie hospodárenie s peniazmi či lepšie finančné rozhodnutia.


Ekonomike sa stále darí, platy stúpajú, nezamestnanosť je nízka a to sú výborné predpoklady na to, aby sme si vylepšili aj naše rodinné financie. Začiatok roka je na to ideálne obdobie. Síce podľa Statistic Brain Research Institute novoročné predsavzatia ľuďom vydržia v priemere necelé dva týždne a iba 9 % ľudí reálne aj zrealizuje svoje plány v novom roku, prečo to neskúsiť?

Začnite sporiť

Hlavnou príčinou, alebo najčastejšou výhovorkou sú nízke príjmy. No podľa odborníka na financie dokáže zo svojej výplaty ušetriť každý, bez ohľadu na to, koľko mu mesačne príde na účet. Dôležité je, aby ste vedeli, na čo si sporíte. Viac o sporení si prečítajte v tomto článku Základy finančného hospodárenia I., v ktorom sme sa zamerali na vhodnosť jednotlivých druhov sporení.
 

TIP: Na sporenie si posielajte peniaze hneď po výplate.


Zaujímavé informácie o tom, ako sa stať bohatým, prečo sa niekomu darí nasporiť na dovolenku, zbaviť sa hypotéky a ešte aj odložiť si na dôchodok nájdete v článku Finančný plán.

Zistite, kde môžete ušetriť

Veľa domácností vôbec netuší, kam im odchádzajú peniaze. Kým pravidelné mesačné výdavky, ako sú bývanie, energie, poplatky za mobil, internet, či poistenia sú každý mesiac rovnaké, horší prehľad majú pri výdavkoch na stravu, zábavu, dovolenky, kozmetiku, či oblečenie.
 

TIP: Najväčšou položkou, kde sa dá ušetriť je strava. Máme na mysli najmä stravovanie v reštauráciách počas pracovného týždňa. Oveľa ekonomickejšia je domáca strava.

 
Výdavky na stravu či oblečenie do istej miery vnímame s väčšou predstavou, v obchode si porovnáme rôzny tovar, vidíme cenovky,... Avšak značnú časť našich výdavkov predstavujú aj poplatky za finančné produkty, či už v banke alebo v poisťovni. Sme náchylnejší obehnúť viaceré obchody, aby sme ušetrili pár centov za maslo, no nemáme chuť "prevetrať " naše náklady na finančné produkty, na ktorých môžeme ušetriť výrazne viac ako len pár centov.

Neprehliadnite

Užitočné tipy pre správne finančné rozhodnutia v roku 2019

  • Snažte sa dosiahnuť ideálne finančné miery 10:20:30:40.
    10 % z mesačného príjmu by malo odchádzať na vytvorenie rezervy, určenej na nepredvídané udalosti.
    20 % z príjmu by malo slúžiť na ochránenie príjmu v rodine prostredníctvom poistenia a vytvorenie dlhodobých investícií. Tie nám môžu pomôcť napríklad zabezpečiť si dôchodok.
    Maximálne 30 % z príjmov by malo ísť na splátky úverov.
    Posledných 40 % by malo slúžiť na bežnú spotrebu.
  • Vyhýbajte sa nevýhodným úverom. Plánovaním svojich výdavkov vopred si môžeme v živote naplniť oveľa viac cieľov. Ten istý cieľ nás môže stáť totiž omnoho menej, pokiaľ na neho šetríme v predstihu a pomáha nám pri tom získaný úrok či zhodnotenie, ako keď ho následne splácame a výrazne tak preplatíme jeho skutočnú hodnotu.
  • Nezabúdajte na krytie rizík. Chýbajúce alebo nesprávne nastavené poistenie nám pri nepredvídanej udalosti môže naštrbiť všetky plány do budúcna.
  • Najviac zo všetkého si však treba dať pozor na vlastnú disciplínu. Všetky predsavzatia, aj tie finančné, sú zbytočné, pokiaľ sa stanovených pravidiel nedržíme dlhodobo.

Foto: Ivan Sedlák