Trendy v platbách kartou: bezdotykovosť a biometria

Autor: Mário Skyba
13.07.2016 (11:00)

Skenovanie tváre, overovanie hlasu mobilom či šikovné auto, ktoré za vás zaplatí účet na pumpe. To všetko prichádza do platobného sveta.

Pred pár rokmi si Slováci ešte nevedeli predstaviť, že budú platiť za tovar kartou bezkontaktne, vyberať hotovosť mobilom a aj ním platiť v obchodoch. Dnes sú už tieto služby realitou a pribúdajú ďalšie ako napríklad hlasová biometria.
 
Bezdotykové karty už vydávajú skoro všetky banky na Slovensku a ich používanie sa rozširuje aj medzi obchodníkov, ktorí na to majú vhodné terminály. Platbu mobilom ponúkajú zatiaľ iba niektoré banky ako napríklad VÚB banka,Tatra bankaa ČSOB. Skladovať viacero kariet v mobile ako vo virtuálnej peňaženke umožňuje napríklad ČSOB v spolupráci s Mastercard.
 
Podľa odborníkov tento trend postupne prevládne. „Všetky terminály, a postupne aj všetky karty, sú vybavené contactless technológiou. Tým, že sú bezkontaktné platby zväčša on-line autorizované, nemusia sa klienti obávať zneužitia kariet,“  myslí si  Lenka Bukalová, obchodná a marketingová riaditeľka SoNet Slovakia. V súčasnosti je takmer 100% všetkých Visa kariet na Slovensku bezkontaktných.
 
Viete o platobných kartách naozaj všetko?


Ďalšie využitie

Odborníci vidia obrovský potenciál využitia kariet aj v automobilovom priemysle. „Netreba samozrejme zabúdať na inovatívne formy platieb malou elektronikou, tzv. „wearables“ , alebo platbu prepojeným automobilom,“ hovorí Marcel Gajdoš, riaditeľ Visa Europe pre ČR a SR.
 
V Španielsku už bolo predstavené auto, ktoré obsahuje bezpečné miesto, kde si majiteľ uloží údaje z platobnej karty. Keď zaparkuje na platenom parkovisku, či natankuje, toto inteligentné auto zaplatí za vás - bez toho, aby ste museli vyťahovať hotovosť alebo platobnú kartu.

Neprehliadnite

Biometria

Do kartového biznisu sa prediera aj biometria, teda overovanie klienta nie cez PIN kód či heslo, ale cez klienta samotného.  Medzi  najbežnejšie biometrické prvky patria odtlačok prsta či hlasová autorizácia. Špeciality ako rozpoznávanie tváre a krvného riečiska, skenovanie očnej dúhovky a sietnice či  úsmevu a mimiky ešte nie sú bežné. Dnes už vo svete existujú aj mobilné aplikácie, ktoré porovnajú vašu „selfie“ fotku s fotkou z vášho občianskeho preukazu či pasu. Takisto sa už na autorizáciu presadzuje aj hlas. Rozprávať sa s mobilom cez aplikáciu a prikazovať mu robiť prevody je už v USA bežné. Na Slovensku používa biometriu hlasu zatiaľ len Tatra banka.
 
Z prieskumov Visa vyplýva, že až tri štvrtiny používateľov z tzv. generácie „Z“ (ľudia vo veku od 16 do 24 rokov) by uvítalo možnosť platieb pomocou biometrických prvkov, ktoré dokonca v porovnaní so štandardnými identifikačnými prvkami považujú za bezpečnejšie. „V budúcnosti bude možné pomocou biometrie zaplatiť viac-menej kdekoľvek, a dá sa očakávať, že biometrické senzory začnú byť štandardnou súčasťou všetkých nových smart zariadení,“ dodáva Gajdoš.
 

Budúcnosť

Ako budú vyzerať platby a prevody o desať rokov, si odborníci netrúfajú odhadnúť.  „Desať rokov je veľmi dlhá doba a môže sa stať veľké množstvo vecí. Odhadujem, že svet sa bude uberať cestou biometrie, cestou virtuálnych platobných kariet, a tiež že sa budú kartové spoločnosti viac zameriavať na zvýšenie bezpečnosti pri platbách cez internet,“ myslí si  Bukalová.
 
Gajdoš s Visa do roku 2020 očakáva, že viac ako 50% platieb bude realizovaných práve cez mobily a s nástupom internetu vecí (Internet of Things) bude na internet pripojených viac ako 50 miliónov zariadení.
 
Foto: Ivan Sedlák