Ako neprísť o peniaze, keď stratíte mobil

Autor: Mário Skyba
05.01.2018 (08:00)

Ak stratíte mobil, v ktorom máte bankovú aplikáciu, nemusíte zákonite prísť o svoje peniaze. Ako teda ochrániť svoj bankový účet?
Mobilný telefón dnes mnohým z nás slúži už aj ako elektronická peňaženka – a tak by sme si na neho mali dávať pozor rovnako ako na peňaženku. Ak by vám mobil niekto ukradol, či ho stratíte, máte výhodu v tom, že sa dá na diaľku zablokovať. A to nielen telefón, ale aj platobná aplikácia v ňom.

V prípade, ak smartfón stratíte, deaktivujte si okamžite bankovú aplikáciu. Urobiť tak môžete cez internet banking, pomocou kontaktného centra Dialog Live alebo v pobočke,“ radí Zuzana Žiaranová, hovorkyňa Tatra banky. Podobne to funguje aj v ostatných bankách. Napríklad vo VÚB sa mobilná aplikácia dá deaktivovať buď cez internet banking alebo cez telefonickú službu Kontakt.
Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa UniCredit Bank, pripomína, že mobilná aplikácia je chránená bezpečnostnými prvkami ako napríklad PIN číslom, online kľúčom alebo odtlačkom prsta, ktorý je unikátny, takže jej zneužitie je sťažené. Aplikácia sa navyše po 3 nesprávnych pokusoch zablokuje.

Navyše, väčšina smartfónov má tiež vstup do telefónu zabezpečený - a to buď cez PIN alebo cez odtlačok prsta. To znamená, že je nastavená viacúrovňová ochrana. „Z hľadiska bezpečnosti je nevyhnutné mať zaheslovaný samotný mobilný telefón,“ dodáva Lýdia Žáčková, hovorkyňa Poštovej banky. Na pobočke banky môžete zablokovať celý Internet banking, čím sa znefunkční aj mobilná aplikácia.

Bezpečnosť pri platení na internete

Ak platíte za darčeky či za iný tovar cez internet, musíte zvyčajne zadať číslo kreditnej či debetnej karty. Aj pri tejto online platbe banky myslia na bezpečnosť údajov a ponúkajú rôzne jednorázové autorizačné údaje.
Najznámejší je 3Dsecure, ktorý funguje tak, že na potvrdenie platby je potrebné zadať unikátny autorizačný kód, ktorý vy ako držiteľ karty dostanete SMSkou na mobilný telefón.
V Slovenskej sporiteľni platba cez internet funguje tak, že nezadávate údaje z platobnej karty, ale transakciu autorizujete vybraným bezpečnostným predmetom – SMS kľúč, elektronický osobný kľúč či GRID karta.

Ako sa brániť internetovým pirátom

  • Zabezpečte si svoj domáci počítač silným heslom
  • Kúpte si kvalitný antivírusový program a pravidelne si ho aktualizujte
  • Nepoužívajte online banking v neoverenej verejnej WiFi sieti
  • Po použití online bankingu z verejných miest sa vždy po ukončení práce odhláste
  • Zavrite si prehliadač alebo ho reštartujte, ak chcete v prehliadaní webu pokračovať
  • Neposielajte nikomu mailom svoje heslá k internetbankingu
  • Neprezrádzajte svoje prístupové údaje nikomu cez telefón
  • Overte si šifrované spojenie medzi vami a bankou, kde adresa v prehliadači začína https:// a nie http:// a ideálne by mala obsahovať tiež ikonku zámku
Foto: redakcia