5 najčastejších nástrah pri výbere hypotéky

Autor: Viera Schleifová
26.11.2018 (10:45)

Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že všetky hypotéky sú v každej banke na jedno kopyto, nie je to celkom tak. Nevhodným výberom úveru a banky a následkom neznalosti (či neskúsenosti) sa môže stať, že sa ľahko chytíte do pasce problémov, ktoré neskôr bude náročné naprávať.
 

Prinášame vám 5 najbežnejších nástrah, ktoré na vás môžu číhať a ktorým sa oplatí vyvarovať:

1. Kúpa problémovej nehnuteľnosti

Často sa stáva, že ľudia sa pri kúpe bytu alebo domu obávajú, že ich realitka alebo predávajúci budú chcieť oklamať. V médiách sa v minulosti písalo o tom, že ľudia kúpili nehnuteľnosť, ale narazili na podvodné konanie zo strany predávajúcich. Jednalo sa o rôzne typy podvodov, kedy neboli ošetrené kúpne zmluvy, vysporiadané pozemky, apod. Aj dnes na váš môžu číhať rôzne nebezpečenstvá. Stretli sme sa so situáciou, že klientka chcela kúpiť rodinný dom a predávajúci ju nahovárali, aby do banky predložili jedno znenie kúpnej zmluvy, medzi sebou ale mali mať zmluvu v inom znení. Predávajúci totiž predávali dom s vecným bremenom, ktoré pred bankou „akože“ zanikne, ale reálne malo stále existovať. Samozrejme, z obchodu napokon nič nebolo. Problémy môžu nastať aj vtedy, keď vám predávajúci zatají informácie o skutočnom stave nehnuteľnosti.
 

Banka ako „detektor“ vhodnosti kupovanej nehnuteľnosti

Na tieto fakty treba naozaj dávať pozor, hoci podobné situácie sú dnes už málo pravdepodobné. Hlavne ak si beriete na kúpu nehnuteľnosti hypotéku. Banka je totiž najlepším strážcom a dozrie na to, či je byt alebo dom, ktorý kupujete, mimo ohrozenia podvodného konania, pretože nehnuteľnosť, ktorá bude zabezpečením úveru, musí byť 100%-ná. Nástrahou v tomto prípade môže byť to, že si vybavíte výhodnú hypotéku, zaplatíte zálohu, vynaložíte ďalšie peniaze napríklad na znalecký posudok, stratíte množstvo času a z kúpy nič nebude. Prídete o peniaze aj o čas.
 

2. Nesprávny výber banky

Už viete, že potrebujete peniaze na financovanie kúpy nehnuteľnosti, na rekonštrukciu alebo na iný účel a rozhodli ste sa navštíviť banky. V každej z nich vám niečo ponúknu. Ako sa však rozhodnúť pre tú správnu? Určite, máte niekoľko kritérií, ktoré tá správna banka musí splniť. Ale čo ak vám nakoniec neschvália hypotéku s takými podmienkami, aké potrebujete a očakávate? Keďže už peniaze rýchlo potrebujete, prijmete podmienky tak, ako vám ich vo vybranej banke schvália a necháte to tak. Nakoniec ale zistíte, že v inej banke ste mohli mať oveľa nižšiu splátku, nepotrebovali by ste toľko podkladov, nemuseli by ste dodatočne vybavovať množstvo vecí navyše.
 
Neprehliadnite  

3. Výber nesprávneho typu úveru

Keďže na výber máte niekoľko druhov hypoték, môže stať, že požiadate o hypotéku s nesprávnym nastavením. Napríklad potrebujete peniaze na rekonštrukciu chaty, ale neviete ju zdokladovať. Preto požiadate o bezúčelovú – americkú hypotéku. V mnohých bankách je tento typ hypotéky drahší ako hypotéka na účel rekonštrukcie. Máte ale aj iné možnosti. Niektoré banky vám vedia poskytnúť hypotéku bez doloženia účelu aj s takými úrokmi ako účelový úver. Alebo potrebujete čo najviac prostriedkov na kúpu bytu a zoberiete si hypotéku spolu so spotrebným úverom. Vaše splátky budú také vysoké, že ich budete splácať len „s odretými ušami“. Aj tu máte veľa možností, ako sa dostať k financovaniu napríklad na dlhšiu dobu a s nižšími splátkami.
 

4. Nedostatočná bonita

Rozhodli ste sa pre kúpu bytu a viete, že vaše príjmy vám umožnia hypotéku bezproblémovo splácať. Zložíte v realitke zálohu a keď si nájdete tú najlepšiu banku, nastane problém. Odrazu si spomeniete, že ste spoludlžníkom na spotrebnom úvere niekomu blízkemu a splátka tohto úveru je dosť vysoká. Alebo ste zabudli, že vám banka pred časom poskytla kreditnú kartu s vysokým úverovým limitom, ktorý neviete v súčasnosti vyrovnať a kartu zrušiť. Alebo splácate leasing na auto s ročnými platbami, pričom auto používate na podnikateľské účely. Viete, že na tú splátku peniaze budete mať, ale táto suma sa v banke delí 12 a to je ďalší výdavok.
Výška vašich záväzkov nemusí byť pre banku problém. Aká je však vaša platobná disciplína? Nezvyknete meškať so splátkami? Ak sa do omeškania dostávate pravidelne, môže to pre vás znamenať vážny problém.
 

5. Neakceptovateľný zamestnávateľ

Pracujete vo veľkej spoločnosti, máte skvelú prácu, vysoký príjem. Ale keď sa vaša žiadosť dostane do rúk schvaľovateľom v banke, občas sa stane, že nastane veľká komplikácia. V banke zistia, že váš zamestnávateľ má dlhy na daniach, odvodoch, dokonca občas sa príde aj na to, že neodvádza odvody nie len za firmu, ale aj za svojich zamestnancov. Žiaľ, v takomto prípade je hypotéka väčšinou zamietnutá.
 

Odporúčania

Pri vybavovaní hypotéky existuje množstvo rizík, ktoré celý proces môžu skomplikovať, dokonca v danom čase aj úplne znemožniť.
Väčšinu z nich je možné napraviť, správne odkomunikovať, doložiť dodatočnými podkladmi. Niektoré z nich sú pre banky tzv. „k.o. kritériom“, čo je dôvod na zamietnutie úveru. V budúcnosti máte možnosť vyhnúť sa týmto problémovým situáciám a môžete sa bez výrazných obmedzení k novému a lepšiemu bývaniu dopracovať.

Zdroj: Hypo Consulting – hypotekárne centrum, Foto: redakcia