Čo ak zaplatím realitke zálohu na byt a nedostanem hypotéku?

Autor: redakcia
13.10.2020 (15:00)

Ak ste si už našli nový byt, zvyčajne prvým krokom je podpis rezervačnej zmluvy a zaplatenie zálohy realitke. Máte však istotu, že vám banka hypotéku schváli? Ako postupovať, aby ste neprišli o zaplatenú zálohu?
 

Rezervačná záloha ako prvý krok

Ak ste si už našli nové bývanie, obyčajne prvým krokom je podpis rezervačnej zmluvy. Na základe skúseností môžeme povedať, že 90% nehnuteľností sa predáva cez realitné kancelárie. Pridaná hodnota realitky okrem iného spočíva aj v tom, že vám zabezpečí právny servis. Pretože hlavne v prípade komplikovanejších stavov nehnuteľnosti alebo okolností pri jej predaji pôvodnými majiteľmi, môže byť vypracovanie zmlúv a zabezpečenie postupu jej predaja náročnejšie. Aby ste mali istotu, že nehnuteľnosť realitná kancelária neponúkne a nesľúbi aj iným záujemcom, musíte si ju rezervovať. Rezervácia sa robí na základe rezervačnej zmluvy a jej zavŕšením je uhradenie rezervačného poplatku, ktorý je neraz vlastne aj odmenou za služby realitnej kancelárie.

BannerHC-banky.sk
 
Vo väčšine prípadov je rezervačná zmluva nastavená tak, že ak od budúcej kúpy z akéhokoľvek dôvodu odstúpite, rezervačná záloha je nevratná. V niektorých realitkách dávajú možnosť, že ak záujemcovi o nehnuteľnosť nebude schválená hypotéka, rezervačnú zálohu realitná kancelária v tomto prípade vráti, pretože schválenie hypotéky samotný záujemca nevie ovplyvniť.

Ako sa vyhnúť „prepadnutiu“ rezervačnej zálohy

Čo robiť v prípade, ak zaplatíte rezervačnú zálohu a nakoniec vám banka hypotéku neschváli? Aj takejto situácii sa dá predísť.

Ešte skôr, ako si nájdete vhodnú nehnuteľnosť, vybavte si v banke prísľub, že vám hypotéka bude schválená. Niektoré banky vám už aj predtým, ako si nájdete byt alebo dom vedia schváliť hypotéku. Ale pozor! Banka vie preveriť vašu bonitu, overiť váš príjem, úverový register, a či máte vysporiadané daňové a odvodové povinnosti, ale potom už všetko závisí od vhodnosti kupovanej a zakladanej nehnuteľnosti. To znamená, že nehnuteľnosť, ktorú si plánujete kúpiť, musí byť v poriadku.

Čo treba skontrolovať?

Ešte predtým, ako sa rozhodnete zarezervovať si nehnuteľnosť, preverte si ju od „základov až po komín“. Skontrolujte list vlastníctva, či na nehnuteľnosti nie sú exekúcie alebo či nie je v dražbe. Preverte si, či sú (týka sa to hlavne rodinných domov) vysporiadané prístupové cesty, či na pozemkoch neviaznu vecné bremená, ktoré by v budúcnosti mohli významne ovplyvňovať užívanie vašej nehnuteľnosti a v neposlednom rade si poriadne preverte technický stav nehnuteľnosti, ktorú chcete kúpiť. Môže sa stať, že má také skryté chyby a nedostatky, ktorých odstránenie by vás stálo veľa námahy, času aj peňazí. Tiež si overte, či k nehnuteľnosti je k dispozícií kompletná dokumentácia vrátane nadobúdacích zmlúv prípadne povolení, ak došlo k jej zmenám po kolaudácii.

Kroky vedúce k úspešnej kúpe bytu alebo domu

Aby ste teda neprišli zbytočne o peniaze ešte predtým, ako rozbehnete celý proces kúpy vašej novej nehnuteľnosti vrátane vybavovania hypotéky, odporúčame vám tieto dva základné kroky:

1. Požiadajte v banke o hypotéku

Banka vám môže schváliť tzv. hypotéku na nešpecifikovanú nehnuteľnosť, prípadne na základe samotnej žiadosti preveriť vašu bonitu a určiť, do akej výšky vám môže byť na základe vašich príjmov a ostatných záväzkov hypotéka schválená. Už tento prvý krok môže byť zásadný, pretože získate veľkú istotu, že ste vhodným žiadateľom o úver. Ak chcete vedieť, v ktorých bankách máte tieto možnosti, nechajte si poradiť od hypotekárnych špecialistov.

2. Ešte pred podpisom rezervačnej zmluvy si preverte skutočný stav vybranej nehnuteľnosti

A až keď získate istotu, že byt / dom je vhodný na bývanie a zároveň aj pre banku akceptovateľný ako predmet zabezpečenia hypotéky, môžete bez obáv podpísať rezervačnú zmluvu a zaplatiť rezervačnú zálohu. Ak by sa predsa len po tomto kroku objavili skutočnosti, o ktorých ste nevedeli a neboli ste zo strany realitnej kancelárie alebo majiteľa nehnuteľnosti s nimi oboznámení, k odstúpeniu od rezervačnej zmluvy by nedošlo z dôvodu vášho nezáujmu, ale z dôvodu jej porušenia ďalšími stranami, čiže RK alebo predávajúcim.

Vo väčšine prípadov kúpa nehnuteľnosti a vybavenie hypotéky prebiehajú bez vážnejších komplikácií. Je však dobré, ak ste opatrní a myslíte vždy aj na prípadné problémy. Tie sa dajú takmer vždy vyriešiť.
 
Zdroj: hypoconsulting.sk, Foto: redakcia