Počet Slovákov preferujúcich ESG fondy stúpa

26.04.2023 (12:45)
Trend investovania do spoločensky aj ekologicky zodpovedných firiem, známych pod skratkou ESG je viditeľný už niekoľko rokov. Potvrdzujú to aj čísla.
Podľa Globálnej asociácie pre udržateľné investície v svetovom merítku prekročili aktíva ESG v roku 2020 hranicu 35 biliónov dolárov, čo bol od roku 2016 nárast o viac ako 50 %. ESG investície tak tvoria tretinu celkových globálnych spravovaných aktív a nie sú už len okrajovou záležitosťou.
Ekonómovia zhodne tvrdia, že sme len na začiatku záujmu o taký druh investovania. Ak bude na trhu pribúdať viac ekologicky a sociálne zameraných firiem, ktoré budú podporované vládami, tie by postupne na seba mohli nabaľovať ďalšie spoločnosti s podobných zameraním.
Kto investuje udržateľne
Na Slovensku sa ESG investovaniu venuje len zopár investičných firiem a bánk. Ťahajú ho dopredu najmä zahraničné matky domácich bánk ako Erste, UniCredit, Intesa Sanpaolo či KBC.Finančná skupina Amundi zatiaľ eviduje veľký záujem o ESG fondy najmä zo strany inštitucionálnych klientov, čo sú napríklad dôchodkové spoločnosti. Zo strany retailových klientov sa to len postupne rozbieha. “Pri retaile ide prevažne o mladšiu generáciu, ktorá si čoraz viac uvedomuje, že dlhodobé udržateľné investovanie sa môže premietnuť aj ich vyššej kvalite života,” vysvetľuje Miroslav Ovčarik, country manager Amundi pre Slovensko.
- Čo sú ESG firmy a ESG fondy? V čom sa líšia of ostatných ETF fondov?
- 5 najčastejších dôvodov, prečo ľudia neinvestujú. Sú tieto obavy namieste?
- Sedem rád ako sa stať úspešným investorom
Tatra banka ponúka dva spoločensky zodpovedné fondy. Podľa Smreka si tento typ investovania postupne nachádza svoju klientelu. “Počas predchádzajúcich dvoch rokov u nás platilo, že spoločensky zodpovedne investoval každý tretí klient,” dodáva Smrek.
Pokles záujmu kvôli vojne a neistote
V minulom roku Tatra banke do ESG fondov pribudli investície v objeme 60 miliónov eur, kým v roku 2021 to bolo až 110 miliónov eur. Vlaňajšok bol pre vojnu na Ukrajine, energetickú krízu, inflačnú špirálu a medvedí trh na akciách aj dlhopisoch výnimočný. Znamenal významný pokles investičného apetítu klientov do všetkých fondov. “Investície do ESG fondov aj do tradičných fondov poklesli v roku 2022 v porovnaní s rokom 2021 porovnateľnou mierou asi o 40 percent,” dodáva Smrek.Nárast či pokles investícii do ESG fondov sa veľmi ťažko porovnáva s investíciami do podielovych fondov. Množstvo fondov sa medzičasom transformovalo na to, aby spĺňalo ESG kritériá. Vyslovený dopyt “iba” po takýchto investíciách zatiaľ v Amundi nedominuje.
Nielen dobrý pocit, ale aj výnos
Bežný investor zvyčajne nechce mať len dobrý pocit, že jeho peniaze sú v zodpovednej firme, ale chce na nej aj zarobiť. Štatistiky zatiaľ ukazujú, že výnosy zodpovedných spoločností sa výkonnosťou od tých ostatných firiem príliš neodlišujú.- Chcete investovať radšej do konkrétnych akcií ako podielového fondu? Umožní vám to aj banka. Ale nie každá
- Hoaxy vo financiách
- Čo je to časovanie nákupu akcií a ako trafiť ten správny moment?
“Takéto spoločnosti budú mať vyššiu šancu prilákať do svojich radov mladé talenty, vyhnú sa množstvu pokút a sankcií, budú mať jednoduchší prístup k financovaniu,” dodáva Ovčarik. Prečo? Lebo dokážu získať lacnejší kapitál na rozvoj. Banky totiž tiež ozelenievajú a radi financujú s nižším úrokom zelenšie a zodpovednejšie projekty ako spaľovanie uhlia.
Napríklad ČSOB ponúka fond, ktorý priamo podporuje zabezpečenie pitnej vody vo svete. Aj iné banky na Slovensku tvrdia, že chcú do budúcnosti úverovať ekologickejšie nakladanie s odpadom či viac financovať ekologickejšie a udržateľné stavby.
Čo sú ESG fondy
ESG fondy investujú len do firiem, ktoré podnikajú ekologicky (Environmental) spoločensky zodpovedne (Social), a sú kvalitne a udržateľne riadené (Governance). Práve tieto kritéria sú lákadlom pre generáciu miléniánov. Tí oveľa viac ako stredná či staršia generácia hľadia na to či sú ich peniaze využité v súlade s ich životným štýlom. Zaujíma ich napríklad to či firma, ktorej akcie nakúpili, podniká tak, že neprispieva ku globálnemu otepľovaniu alebo či jej podnikanie má aj sociálny rozmer.Mýty o ESG investíciach
Ani ESG fondy sa nevyhli tomu, že o nich kolujú rôzne mýty. Podľa Portu.sk najčastejšie sa stretávame s týmito mylnými predstavami:- Zodpovedné a ESG investovanie nie je ziskové - Ako ukazujú rôzne výskumy, ESG investovanie môže byť dokonca výnosnejšie ako to klasické.
- Udržateľné investovanie je len pre vyvolených - udržateľné investovanie už dávno nie je iba pre ekológov, ale pre bežných ľudí
- ESG investície sú iba greenwashing - ESG sa dá merať ratingom. Je dôležité sledovať ratingy renomovaných spoločností, napr. MSCI.
- ESG investície sú rizikovejšie - Firmy, ktoré pristupujú k podnikaniu udržateľne, dokážu lepšie riadiť riziká aj im predchádzať
- Udržateľnosť je drahá - V súčasnosti existuje obrovské množstvo ETF, ktoré sa zameriavajú na udržateľnosť.
Foto: Shopify Partners, Burst.shopify.com
Tweet