Je možné mať v banke účet na ktorom sú dvaja majitelia?

Autor: redakcia
16.02.2024 (10:00)

V súčasnosti mnoho ľudí žije v partnerskom zväzku pričom nie sú manželia. Spolu môžu žiadať o hypotéku a kúpiť si spoločný byt. Ak by však chceli mať spoločný účet, ku ktorému by mali rovnocenný prístup ako majitelia, to už je problém.

Otvoriť bežný účet, na ktorom môžu byť dvaja rovnocenní majitelia, ktorí nie sú rodina, ale len partneri a dokonca aj keby boli manželia sa vo väčšine bánk nedá. Partneri sa tak musia dohodnúť, kto bude majiteľom a kto disponentom účtu.

V minulosti takú možnosť ponúkala UniCredit Bank v rámci účtu Tandem, v súčastnosti tento účet už neponúka.

Dvaja rovnocenní majitelia k účtu byť nemôžu

”Bez ohľadu na vzťah medzi klientmi bežné účty pre dvoch rovnocenných majiteľov aktuálne neponúkame,” uvádza Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne.

Rovnako to platí aj v Tatra banke. “Účty, ktorých majiteľom je viacero osôb aktuálne neponúkame, a to ani manželom,”
informuje hovorkyňa Tatra banky Simona Miklošovičová,

Spôsob disponovania s účtom si však partneri či manželia môžu zariadiť v banke aj inak. Majú možnosť uzatvoriť zmluvu o vinkulácii práva disponovať so zmluvou o účte. Platí pri tom, že meniť alebo rušiť uzatvorenú zmluvu musia majiteľ účtu aj osoba oprávnená vinkuláciou spoločne. Nie je pri tom rozhodujúce, či sú v nejakom rodinnom pomere. “Rozsah a spôsob konania si určia podľa podpisových vzorov k účtu. Takýto účet sa po smrti jedného z majiteľa účtu neblokuje, osoba oprávnená z vinkulácie má oprávnenie disponovať s účtom aj počas prípadného dedičského konania a platobný styk sa realizuje,” vysvetľuje Miklošovičová. Disponentstvo k účtu sa využije napríklad v prípade úmrtia majiteľa účtu či jeho nesvojprávnosti.

Online bankovníctvo pri disponentovi je obmedzené

Banky sú pri disponentoch opartné aj čo sa týka online bankovníctva. Disponenta k účtu viete pridať len v pobočke. Nedá sa to online cez internetbanking alebo bankovú aplikáciu.

Môže si disponent na svoj mobil nainštalovať bankovú apku a spravovať financie cez ňu podobne ako to robí majiteľ účtu? „Áno, disponent k účtu má možnosť využívať aj aplikáciu na svojom mobilnom zariadení. V prípade, že je disponent zároveň aj klientom banky, a teda má aj svoju vlastnú aplikáciu, vie sa v rámci nej prekliknúť na profil, ktorý potrebuje, tj. aj na profil disponenta,“ vysvetľuje Linda Valko Gáliková, hovorkyňa 365 banky.

Disponent dostane aj prihlasovacie údaje do internetbankingu a platobnú kartu, ktorú si môže pridať do mobilnej peňaženky.

Ak si vyberáte disponenta, mal by to byť človek, ktorému stopercentne dôverujete. Dávate mu právo disponovať vašimi peniazmi, čo je vážna vec.

Disponentov na účte môže byť viac

Ak máte širokú rodinu či dospelé deti výhoda je, že banky neobmedzujú počet disponentov na bežnom účte. To znamená, že môžu k nemu mať prístup aj rodičia či starí rodičia, ale aj dospelé deti.

Disponenti môžu peniaze z účtu vyberať, vkladať, ale aj robiť prevody či nastaviť trvalé príkazy a inkasá. Môžu tiež požiadať o výpis z účtu či potvrdenie o platbe. “Nemôžu meniť, prípadne zrušiť zmluvu o účte,” dodáva hovorkyňa Tatra banky.

Ak by rodina chcela mať viacero platobných kariet k jednému účtu pre disponentov, tiež o to musí požiadať majiteľ účtu. Zmluvu o karte musia spoločne s majiteľom podpísať na pobočke.
 
Zdroj: 365.bank, Tatra banka, Slovenská sporiteľňa, Foto: Laura BC, Burst.shopify.com