Ako dostať študentský účet bez poplatku

Autor: Mário Skyba
06.10.2015 (10:15)

Študentské účty sú vo väčšine bánk bez poplatku za ich vedenie alebo lacnejšie ako dospelácke kontá. Banky.sk vám ponúkajú prehľad zliav na študenstkých kontách.

V niektorých bankách máte cestu k účtu zadarmo veľmi jednoduchú. Stačí  mať  iba správny vek a byť študentom. Tak to je napríklad vo VÚB banke, kde majú študenti vo veku 15-24 rokov účet Start konto bez poplatkov, ak predložia doklad o štúdiu.

OTP banka ponúka k študentskému účtu, ktorý je taktiež zadarmo, aj odmenu v podobe 0,5% z objemu platieb kartou, avšak len pre klientov do 18 rokov. Za platby kartou u obchodníkov získate odmenu vo výške 0,5% zo súčtu platieb aj v Prima banke. Táto banka má študentský účet za cenu 1,9 eura. Ak by ste ho chceli mať zadarmo, musíte však kartou platiť dosť často. Konto môžete mať zadarmo tiež v prípade, ak máte na účte priemerný denný kreditný zostatok vyšší ako 1000 eur, čo je pre študenta dosť veľa.

Zadajte otázku do poradne o študentských účtoch a úveroch

Iné benefity

VÚB banka ponúka k študentskému účtu aj poistenie pre prípad straty či krádeže dokladov, kľúčov, tašky, či peňaženky zadarmo, ale len v tom prípade, že študentovi na účet v priebehu mesiaca príde aspoň 100 eur a urobí aspoň šesť transakcií. Poistný limit pre každé z rizík je 100 eur a poistenie kryje maximálne dve poistné udalosti za rok.

Sberbank Slovensko má v balíku služieb môjÚČETgo pre mladých v ponuke automatické rozširovanie služieb s vekom. Pre mladých od 19. rokov poskytuje plnohodnotný balík vrátane neobmedzeného počtu platieb zadaných cez internetbanking či s možnosťou povoleného prečerpania a sporiaci účet so zvýhodnenou úrokovou sadzbou.

Slovenská sporiteľňa ponúka pre študentov SMS notifikáciu bez poplatkov pri platbách nad 20 eur. SMS notifikáciu v cene študentského balíka ponúka aj Tatra banka. Táto banka ponúka k účtu aj platobnú kartu s originálnym SWAG dizajnom. V Slovenskej sporiteľni máte zase možnosť vybrať si k osobnému účtu Študent platobnú kartu VISA Electron Sphere s vlastným dizajnom, pričom táto služba je bez poplatku.

Pozor na spoplatnené výbery

Ak vás banka láka na účet zadarmo, zistite si tiež, koľko výberov je v cene účtu a za ktoré si už zaplatíte. Online banky majú napríklad málo bankomatov a za používanie ich platobných kariet v cudzích bankomatoch si priplatíte. Ak si často vyberáte z bankomatu, zvoľte si banku, ktorá má bankomat vo vašom okolí, pri škole či internáte. Ušetríte tak na poplatkoch za výber z cudzích bankomatov, ktoré sa pohybujú od 50 centov vyššie. 

Účty zdarma nielen pre študentov

Na trhu sú aj banky, ktoré ponúkajú účet bez poplatku pre každého, nielen pre študentov. Sú to najmä online banky ako Zuno, mBank a Fio banka. Pri online bankách si okrem malého množstva bankomatov skontrolujte aj ďalšie podmienky – pozor napríklad na spoplatnenie karty, ak s ňou neurobíte dostatok transakcií. Toto platí v mBank, ktorá v prípade, že neurobíte svojou kartou v mesiaci platby za aspoň 20 eur, banka vám bude za vedenie platobnej karty účtovať poplatok 1 euro.

Väčšina slovenských bánk ponúka účet bez poplatku aj klientom-neštudentom, avšak na získanie 100% zľavy z poplatku musí klient väčšinou splniť rôzne podmienky, ako napríklad pravidelný mesačný kredit na účet v stanovenej minimálnej výške, platby kartou alebo z účtu, či určitá výška peňažných prostriedkov uložená v danej banke.

 Neprehliadnite
Banka Účet Poplatok za študentský účet pred / po zľave Cena účtu pre neštudenta (bez aplikovania zliav)
CSOB študentský FUN účet 2,50/ 0 eur* 2,00 / 6,00 / 9,00 eur
Oberbank Účet pre mladých a študentov 1,32 eur 0,99/ 3,49 eur
OTP READY konto 0 eur 3,29/ 4,49/ 8,99 eur
Postova_banka Dobrý účet pre juniora 1,00 eur 4,00 eur
PrimaBanka Študentský účet 1,90/ 0 eur** 3,90 eur
Sberbank môjÚČETgo 26 0 eur 2,49/ 4,99 eur
Slovenska_proritelna Osobný účet Študent 0 eur 2,00/ 5,90/ 8,90 eur
Tatra_banka Študentský účet 0 eur 5,00/ 7,00 eur
UniCredit_Bank U konto (15-26 rokov) 0 eur 8,00/15,00 eur
 VUB Start konto pre študentov 0 eur 6,00/ 9,00 eur

* bez poplatku pri dennom štúdiu
** zľavu klient dostane, ak jeho priemerný denný kreditný zostatok na účte je vyšší ako 1000 eurFoto: redakcia Banky.sk