Ako si ochránite kartu na dovolenke

Autor: Mário Skyba
30.06.2016 (11:00)

Pravidlá bezpečnosti pri používaní karty v zahraničí netreba podceňovať, aby ste neprišli o kartu alebo aj peniaze na účte.




V zahraničí by ste si na platobnú kartu mali dávať ešte väčší pozor ako na peniaze a nenechať ju pohodenú kade-tade po hotelovej izbe či na pláži.
 
Pri platbe kartou a výbere hotovosti z bankomatov treba byť tiež obozretný a zadávať PIN číslo tak, aby ho nemohol nikto odpozorovať. Najlepšie je si zakryť klávesnicu rukou. Vtedy sa vyhnete aj malým kamerám, ktoré podvodníci montujú na bankomaty, aby odpozorovali vaše identifikačné číslo.
Číslo PINu nikdy nepíšte na platobnú kartu a ani si ho neukladajte do peňaženky spolu s kartou.

Viete o platobných kartách naozaj všetko?

 
Odborníci odporúčajú aktivovať si SMS notifikáciu o platbách. Vďaka nim získate prehľad o tom, koľko míňate – a v krajnej situácii tiež o tom, koľko bude míňať s vašou kartou zlodej. Ak príde SMS o platbe, ktorú ste nerealizovali, je potrebné telefonicky kontaktovať banku a kartu zablokovať. Je tiež dobré zapísať si telefónne číslo do kontaktného centra banky na bezpečné miesto, aby bolo v prípade potreby po ruke.
 
Banky odporúčajú zobrať si na dovolenku viac ako jednu platobnú kartu - ako zálohu v prípade problémov či straty prvej. Vhodné je mať aj príručnú hotovosť v miestnej mene na platby v obchodoch, kde sa nedá platiť kartou.

Neprehliadnite

S kartou sa radšej nekúpte
Platobná karta je síce plastová a vydrží veľa, ale môže sa poškodiť, ak sa s ňou vykúpete v mori.
Základom karty pre jej použitie je čip, je teda potrebné chrániť hlavne ten. Je možné, že mu morská slaná voda nebude robiť dobre a môže dôjsť k jeho poškodeniu.Voda tiež môže zotrieť váš podpis alebo zadné trojčíslo (CVC kód), ktorý potrebujete pri nákupe cez internet.
Ak si platobnú kartu poškodíte a bude nefunkčná, je potrebné, aby ste požiadali o jej znovuvydanie. Za to si však banky pýtajú v niektorých prípadoch dosť vysoké poplatky  - aj niekoľko desiatok eur ročnepodľa druhu balíka a typu karty.

16 06 SoNet GIF


Základné pravidlá bezpečnosti používania platobných kariet na dovolenke
  1. Skontrolujte, či máte platobnú kartu podpísanú. Ak nie, urobte tak, lebo niektorí obchodníci ju môžu odmietnuť prijať
  2. Platobnú kartu nezverujte inej osobe, ani jej neprezrádzajte vaše PIN číslo
  3. PIN číslo si zapamätajte a doklad, na ktorom ho máte uvedené, si bezpečne uložte alebo zničte
  4. Nikdy si nepíšte PIN číslo na platobnú kartu, ani si ho neukladajte do peňaženky
  5. Pokiaľ vám PIN číslo nevyhovuje, zmeňte si ho v ktoromkoľvek bankomate ešte pred odchodom na dovolenku
  6. Pri zadávaní PIN čísla buďte opatrný, klávesnicu si prekryte rukou. Dbajte na to, aby pri výbere z bankomatu čakajúci za vami dodržali diskrétnu zónu
  7. V prípade, že vám bankomat nevydá celú sumu bez zobrazenia upozornenia na displeji bankomatu, odporúčame vám, aby ste od bankomatu neodišli a zavolali políciu
  8. Nepoužívajte bankomaty, ktoré sú pozmenené alebo neosvetlené
  9. Kartu chráňte pred mechanickým poškodením a magnetickým poľom
  10. Pri platbe platobnou kartou v obchode či reštaurácii nespúšťajte vašu kartu z dohľadu. Personál predajne či reštaurácie by nemal s vašou platobnou kartou nikam odchádzať.
  11. V prípade, že ste svoju platobnú kartu stratili alebo vám bola odcudzená, bezodkladne túto skutočnosť nahláste banke aj polícii
  12. Zriaďte si SMS notifikáciu, ktorá vám umožní, že budete vedieť o každej transakcii, ktorá sa na vašom účte vykoná. Tak rýchlo zistíte, či bola vaša platobná karta zneužitá

Foto: Ivan Sedlák