Ako si uchovať finančné zdravie? Nenechajte sa ovládať emóciami

Autor: Katarína Macková
05.06.2017 (16:00)

Zabijakom šetrenia a finančného zdravia je bezhlavé nakupovanie. Ušetriť však môžeme nielen disciplínou v tejto oblasti, ale napríklad aj šetrením na energiách. Ako na to?




Nakupovať treba plánovane, nie impulzívne - pre mnohých z nás je toto alfou a omegou a na konci nákupu končíme s plným košíkom, aj keď sme pôvodne mali v pláne kúpiť len zopár vecí."Pred návštevou obchodu je ideálne si vyhotoviť zoznam vecí, ktoré potrebujeme, a nakupovať podľa neho," vysvetľuje Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne. Týmto spôsobom sa vyhneme vyhadzovaniu peňazí za niečo, po čo sme pôvodne do obchodu ani nešli.

Ušetrite na energiách

Aj keď energetické úspory si často vyžadujú vstupné investície (zateplenie, regulácia kúrenia a montáž termostatických hlavíc, výmena kotla, výmena žiaroviek za úsporné), sú aj kroky, ktorými je možné usporiť bez vynútených nákladov. "Tu patrí napríklad zníženie teploty v domácnosti, jej prispôsobenie účelu miestnosti (napríklad v spálni nemusí byť tak teplo, ako v obývacej či detskej izbe), vypínanie kúrenia pri odcestovaní, vypínanie spotrebičov namiesto ponechávania v stand-by móde," hovorí Cesnaková s tým, že treba pamätať aj na to, že nízka úroveň úrokových sadzieb úverov na bývanie v súčasnosti praje aj ľuďom, ktorý chcú realizovať náročnejšie investície (napríklad zateplenie, výmena kotla) vedúce k úsporám energií. Zároveň sa oplatí sledovať štátne podporné mechanizmy, v rámci ktorých sa dajú na niektoré investície získať dotácie, ktoré urýchlia návratnosť investície a znížia jej finančnú náročnosť.
 

Chceš efektívne sporiť či investovať? Poradíme!

Preverte si poistky a ďalšie „paušálne“ platby

Nie sú to vysoké čiastky, no platíme ich pravidelne, mesačne alebo ročne. Poviete si, že kvôli pár eurám sa vám neoplatí meniť dodávateľa internetu či prepoisťovať si PZP do inej poisťovne. U pôvodných dodávateľov však často zostávame naozaj len z lenivosti – proste sa nám nechce vybavovať iných. Keď sa však spočítame, kde všade môžeme tých pár eur ušetriť, dokopy nám to môže urobiť niekoľko desiatok eur mesačne. Nad čím sa teda zamyslieť:
  • Bankový účet: Aký poplatok platím mesačne? Naozaj využívam všetky služby, ktoré v balíku dostávam? Môžem za služby, ktoré reálne využívam, platiť niekde menej, prípadne nič?
  • Poistky: PZP, havarijná poistka, poistenie bytu, či opakované cestovné poistenie. Raz za čas si urobme čas a zrevidujme si všetky svoje poistné zmluvy, prípadne si rovno dajme urobiť ponuku poistiek u inej poisťovne.
  • Mobilný paušál, internet a TV: Je super mať kopec voľných minút, neobmedzené SMS, dáta v mobile, alebo desiatky TV programov. Aj tu však môžeme často ušetriť nemalé peniaze – či už prechodom k inému operátorovi alebo jednoduchou zmenou programu za lacnejší.
  • Energie: Dnes je na trhu niekoľko dodávateľov energií a aj pri plyne či elektrine stojí za to porovnať si ich ponuky a vybrať si tú, ktorá nám najviac vyhovuje.
 Neprehliadnite

Šetrite rozumne

Slováci si najčastejšie šetria na budúcnosť seba i svojej rodiny. Bežné sporiace produkty však dnes pre nízke úrokové sadzby mnohokrát nepokryjú ani infláciu. „Na rozdiel od sporenia môže priniesť investovanie lepšie zhodnotenie a pritom zbytočne nezaťažuje rozpočet,“ hovorí Raymond Kopka, riaditeľ retailového bankovníctva UniCredit Bank pre Slovensko. Dáta nám ukazujú, že Slováci investujú preto, aby si splnili rôzne sny a túžby. Aké? Kvalitný bicykel, cesta na olympiádu, rozlúčka so slobodou v exotickej krajine, bazén na záhrade či investícia do vzdelania potomkov,“vysvetľuje ďalej s tým, že to, po čom všetko túžime, im ukázal podrobný pohľad na dáta ich klientov, ktorí využívajú produkty pravidelného investovania.

Neprehliadnite 

Najťažšie je začať

Odborníci podľa Kopku odporúčajú investovať približne 10 % z čistého mesačného príjmu. „Najťažšie na investovaní je podľa našich skúseností začať. Mnoho ľudí totiž nemá sebadisciplínu ani pre sporenie. Kto ale raz s investovaním začne, potom mu to už ide takmer samo.“ Osvedčí sa aj rada z praxe: “Najlepšie je zadať si trvalý príkaz v deň výplaty a zabudnúť naň na 10 rokov.“

Ako si uchovať "finančné zdravie"

Platí pravidlo našich starých mám: prikrývať sa perinou, na akú máte. Často chceme všetko „hneď a zaraz“ a nie sme ochotní počkať, kým na to našetríme. Ak si už teda požičiame, malo by to byť s rozumom. "Požičiavať si treba zodpovedne - tak, aby váš príjem nielenže vykryl mesačnú splátku, ale aby vám zostalo aj niečo navyše, čo si odložíte bokom," dodáva Cesnaková s tým, že v zálohe je ideálne mať finančnú rezervu aspoň na tri, ideálne na 6 mesiacov, ktorá nám umožní prekonať nepriaznivé obdobie napríklad v prípade straty zamestnania či vážnejšej choroby alebo úrazu.
Foto: Ivan Sedlák