Ako ušetriť na poplatkoch pri výbere z bankomatu v cudzine

Autor: Mário Skyba
14.06.2018 (09:30)

Dovolenkári na Slovensku zvyčajne nechávajú zháňanie hotovosti na dovolenku na poslednú chvíľu. Keď si nestihnúť zmeniť peniaze v banke, vyberajú lokálnu menu z bankomatov, kde sa vyhnú poplatkom, len v niektorých bankách.


K najobľúbenejším dovolenkovým destináciám Slovákov patrí Chorvátsko, Bulharsko, Egypt či Turecko. V týchto krajinách by sa mali dovolenkári pripraviť na vyššie poplatky pri výberoch z bankomatu ako na Slovensku, pretože sa v nich neplatí eurami. Každá banka má iné poplatky aj pravidlá vyberania cudzej meny, takže si ich treba overiť v ich cenníkoch.

Banky zvyčajne účtujú poplatky za výber dvoma spôsobmi. Prvý je fixný poplatok, ktorý je v jednotkách eur. Iné si účtujú poplatok v percentách z vyberanej sumy s minimálnym limitom. Potom si finančné domy účtujú aj konverzný poplatok za zmenu eur na domácu menu. Celkovo vás tak poplatok za výber môže výjsť aj viac ako 5 eur. To platí najmä v krajinách, kde sa neplatí eurom teda aj v Chorvátsku či Turecku.

► Všetko o platobných kartách
► Zoznam všetkých čísel na blokáciu karty
► Lacnejšie vyberiete z bankomatov rovnakej skupiny. Tu je ich zoznam.

Prehľad poplatkov, ktoré zaplatíte za výber kún z bankomatu v Chorvátsku v jednotlivých bankách:

Banka Poplatky
CSOB 2 % z vyberanej sumy, min. 6 €
mbank - male 0/1 €*
OTP banka 2 5,5 €
PABK 2018 6 €
Prima banka 2 €
SLSP 5 € + 2% zo sumy, max. 3 €
Tatra banka 2 €
UniCredit bank 0**/5 €
VUB logo 2***/ 1,5 % zo sumy, min. 7 €
*      nad 70 eur bez poplatku
**    bezplatne, ak si posielate na účet minimálne 400 eur mesačne
***  pri výbere z bankomatu v SEPA regióne v eurách alebo v cudzej mene s využitím služby DCC

Ako ušetriť na poplatkoch

K základným radám ako sa vyhnúť vysokým poplatkom za výber z bankomatu je vyberať menej často a vyššiu sumu. Niektoré banky takýto postup podporujú aj svojim nastavením poplatkov.

Napríklad mBank má nastavené poplatky podľa výšky vyberanej sumy a podľa platobnej karty vydanej k účtu. Pri výbere hotovosti nad 70 eur bežnou debetkou neplatíte žiadny poplatok. Ak vyberáte menej, poplatok je 1 euro. „Výhodnejšie je to pre držiteľov prémiovej debetnej karty MasterCard Gold. Tí majú všetky výbery zadarmo, dodáva Beata Bjelová, špecialistka platobných kariet mBank.

► Dilemy pri platbách kartou v zahraničí
► Hotovosťou? Kreditkou? Debetkou? Rady k platbám v zahraničí
► Všetko, čo potrebujete vedieť o platobných kartách
► Ako ušetriť na poplatku pri výbere hotovosti z bankomatu v cudzine - praktické tipy


Ďalšie pravidlo pri výbere hotovosti z bankomatu v zahraničí je, že treba používať najmä debetnú kartu, pretože výbery kreditkou sú drahšie aj o niekoľko eur.

Napokon sa snažte vyberať z bankomatov tej istej bankovej skupiny. Vtedy je poplatok za výber nulový alebo za niekoľko centov. V cudzej banke vás výjde výber až niekoľko eur. V mBank to však neplatí, keďže banka nemá na Slovensku vlastné bankomaty, zvolila inú poplatkovú politiku. „Klienti môžu peniaze vyberať z akéhokoľvek bankomatu v zahraničí, poplatok je vždy rovnaký,“ uzatvára Bjelová.

► Jednoduché rady ako bezpečne platiť kartou
► Kreditka je super, ak splatíte celú sumu včas. Porovnajte si poplatky i úroky.


 
Foto: Ivan Sedlák