Deti a financie

Autor: Nina Kusá
05.08.2015 (10:00)

Ani sa nenazdáme a školský rok bude čoskoro klopať na dvere. K zodpovednému prístupu k peniazom je možné deti postupne učiť aj správnym používaním bankových produktov. Pozreli sme sa na to, čo banky dokážu ponúknuť našim najmenším.Finančná gramotnosť detí

Doba napreduje a preto je veľmi dôležité, aby deti boli v oblasti financií vzdelané. Čím skôr pochopia logiku peňazí, tým zodpovednejší a opatrnejší budú k bankovým produktom vo svojej budúcnosti. Internetová banka mBank nedávno otvorila pobočku, kde zriadila tzv. „detský bankomat". Tento bankomat hravou formou predstavuje akúsi imitáciu skutočného bankomatu. Deti sa naučia, akú dôležitosť má napríklad PIN kód a ako si vybrať hotovosť.
 

 V poradni sme odpovedali na otázky o platobných kartách

 
Čo môžete vy, ako rodič pre svoje dieťa urobiť? Ak používate internet alebo mobilbanking, ukážte mu, aké je to jednoduché, ale i aké by to malo následky keby ste povedzme pripísali o jednu nulu naviac. „Elektronické bankovníctvo ČSOB môžu používať aj deti, avšak len pasívne. Ich internetbanking je len imaginárny. Slúži na to, aby sa naučili ako vyzerá a ako sa s ním pracuje. V elektronickom bankovníctve si môžu prezerať zostatok na svojom účte, prípadne finančné pohyby, ktoré už zrealizovali.“ dodáva ČSOB banka.

Tiež svoje deti veďte k tomu, aby si svoje peniažky šetrili. Sporenie „do prasiatka“ má svoje čaro a učí deti odkladať si namiesto toho, aby ich hneď minuli. Naučíte ich tak vážiť si hodnotu peňazí.   
     
Mnohé naše ratoslesti v školskom veku už skúsenosti s financiami majú. Podľa prieskumu ČSOB banky deti vyberajú hotovosť raz do mesiaca, pričom priemerná výška výberu je 10 €. Platiť kartou v obchode nie je pre ne problém, v priemere sú to 2 nákupy do mesiaca. 

Neprehliadnite

Detské bankové účty

Detské účty ponúkajú na Slovensku viaceré banky. Všetky majú niečo spoločné. Môžu sa založiť k rodičovskému účtu, môžete na nich sporiť, majú lákavé platobné karty a rodič má kontrolu nad výdavkami dieťaťa. Na druhej strane sú nízko úročené a majú v sebe obmedzené transakcie.

Prinášame vám prehľad detských účtov

Banka Produkt Mesačný poplatok
CSOB Detský účet Sloník 1 €
OTP banka 2 READY konto zadarmo
Prima banka Detský účet zadarmo
PB Dobrý účet junior 1 €
Sberbank môjÚČETgo 14 zadarmo
Tatra banka Detský účet zadarmo
UCB Detské konto zadarmo
VUB Start Junior zadarmo
 
Raiffeisen banka nemá detský účet, ale ponúka detskú platobnú kartu. Na ňu môžete posielať deťom vreckové a sami si zvolíte denný a mesačný limit. S detskou kartou je možné platiť v obchodoch, vyberať hotovosť z bankomatov, či dobiť si kredit na mobilnom telefóne. Kartu vydáva banka pre deti od 6 rokov a na výber máte zo 4 originálnych dizajnov.

Originálny dizajn ponúka aktuálne aj Tatra banka s detskou Batman kartou. V ČSOB banke je navyše možné vášmu dieťaťu vytvoriť platobnú kartu s obrázkom podľa jeho predstáv, tzv. Image kartu.

Slovenská sporiteľňa
má v ponuke platobnú kartu iXtra pre deti od 10 rokov. Okrem štýlového dizajnu ponúka neobmedzený počet bezhotovostných platieb, dobíjanie kreditu na telefóne či prístup rodičov k účtu.

Foto: Archív redakcie