Do čoho sa dá investovať cez banku

Autor: Andrej Dorič
23.05.2014 (15:30)

Pri investovaní cez banku môžete zarobiť viac ako na sporiacich produktoch, ale rátajte aj s vyššími poplatkami a s rizikom straty. 

Banky na Slovensku ponúkajú niekoľko investičných produktov pre fyzické osoby. Medzi ne patria podielové fondy, nákup dlhopisov, akcií a zlata.

Kolektívne investovanie


Podielové fondy umožňujú aj malým investorom podieľať sa na kolektívnom investovaní. Pri investovaní do fondov si kupujete podiel (vo forme podielového listu) na spoločnej väčšej investícii. Vaše peniaze alebo podiel spravuje správcovská spoločnosť, ktorá za nich môže nakúpiť napríklad štátne dlhopisy.

Pri tomto druhu investovania si môžete peniaze vložiť do konzervatívnejších fondov s nižším, ale istejším výnosom, ale aj do rizikovejších fondov, ktoré vám prinesú vyšší, ale neistý výnos. Výberom viacerých fondov rozložíte svoje riziko straty. Zvyčajne sú fondy výnosnejšie oproti termínovaným vkladom.

Pri podielových listoch sa zaujímajte aj o poplatky. „Väčšina podielových fondov účtuje vysoké poplatky za správu portfólia bez ohľadu na výkonnosť samotného fondu,“ hovorí Michal Lovás z CPM Associates.

Pri investovaní cez banku by ste mali vedieť aj to, že investičné produkty nie sú chránené Fondom ochrany vkladov. Napriek tomu riziko straty je malé, lebo investovanie je chránené zákonom o kolektívnom investovaní a o cenných papieroch. Navyše správcovské firmy kontroluje Národná banka Slovenska.

Ak ste konzervatívny investor a chcete mať isté garancie výnosu, môžete si v banke kúpiť jej hypotekárne záložné listy (HZL). Slúžia na zhodnotenie vašich peňazí na dlhšie obdobie (3 až 5 rokov). Hypotekárne listy sú štandardný bankový produkt a môžete ich rýchlo predať za trhovú cenu bez sankčných poplatkov. HZL sú považované za málo rizikové investičné nástroje.

Neprehliadnite

Dlhopisy a akcie


Cez banku môžete nakúpiť aj akcie firiem. Aj pri nich výnos záleží od úspechu emitenta, teda firmy, ktorá ich vydáva. Keď sa jej darí dostávate dividendy, ak nie, cena jej akcií padá a s ňou a hodnota vašej investície.

Ak máte radi vyššie riziko a chceli by ste aj vyššie výnosy môžete cez banku investovať do dlhopisov. Ide o cenné papiere, kde sa vám dlžník či emitent zaviaže, že vám po čase splatí investované peniaze aj s úrokmi. Dlhopisy v sebe nesú riziko emitenta. Ak sa mu darí, zarobíte, ak nie, môžete stratiť časť peňazí alebo aj všetko.

Výnosy dlhopisov závisia od situácie na medzibankovom trhu úrokových sadzieb, od dĺžky splatnosti dlhopisov a od rizikových prirážok emitenta cenných papierov. Vo všeobecnosti platí, že rizikovejší emitenti ponúkajú vyššie výnosy dlhopisov.

Za nákup, alebo predaj akcií a dlhopisov si banky pýtajú poplatky. V J&T Banke je výška poplatku závislá od zrealizovaného objemu.

V prípade obstarania akcií ide o 0,4 % z objemu realizovanej transakcie, minimálne však 10 eur", informuje Katarína Sásiková, riaditeľka privátneho bankovníctva v J&T Banke v našej poradni.

Zlato pre trpezlivých investorov


Investovanie do zlata je pre trpezlivých investorov, ktorí chcú stabilný výnos. Keď chcete rýchly a vysoký zisk zlato nie je pre vás vhodné.

So zlatom sa neoplatí špekulovať, ale dlhodobo je zárukou uchovania hodnoty peňazí,“ hovorí Lukáš Trebula, konateľ poradenskej spoločnosti CPM Associates, v rozhovore pre BANKY.sk.

Zlato sa aj používa ako investičný nástroj na rozloženie rizika. Jeho nevýhoda je v tom, že v istých formách je málo likvidné, teda nedá sa hneď speňažiť. Zlato je veľmi dobre likvidné ak je vo forme zlatých mincí.

Zlato sa dá nakupovať v malých čiastkach a pravidelne doň ukladať úspory. Na investovanie do žltého kovu nepotrebujete tisíce eur. Najmenší fyzický objem, ktorý je možné kúpiť za 40 eur je 1 gramová tehlička.
 
Foto: Ivan Sedlák