Na dokazovanie príjmu pri hypotéke sa pripravte vopred
Autor: Andrej Dorič09.10.2013 (07:00)
Pri žiadosti o hypotéku sa vás banky v prvom rade budú pýtať na váš príjem, lebo si chcú byť isté, že zvládnete úver splácať.
Ak ste zamestnanec, banky si overia váš príjem v Sociálnej poisťovni, prípadne budú od vás chcieť potvrdenia o príjme od vášho zamestnávateľa. „Pri vybraných povolaniach, ktoré nie sú registrované v sociálnej poisťovni, je potrebné doložiť štandardné potvrdenie o príjme,“ informuje Marína Masárová, hovorkyňa Tatra banky.
V UniCredit Bank záleží pri predkladaných príjmových dokumentoch na tom, ako dlho ste zamestnaný. "Ak žiadateľ o úver je u súčasného zamestnávateľa zamestnaný kratšie ako 13 mesiacov, tak nám predkladá len potvrdenie o príjme a výpisy z účtu, kde mu je zasielaný príjem za posledné 3 mesiace," informuje Monika Kohútová, riaditeľka Divízie retailového bankovníctva UniCredit Bank Slovakia v našej poradni.
Keď podnikáte, ste živnostník či pracujete na autorskú zmluvu, Tatra banka od vás bude vyžadovať vyplnené potvrdenia o výške príjmu potvrdené daňovým úradom na jej bankovom tlačive. Preto odborníci radia, že rok pred požiadaním o hypotéku si radšej „neoptimalizujete“ náklady a neznižujte si umelo príjem, aby ste prešli bankovým sitom.
Keď žiadateľ o hypotéku pracuje časť roka v zahraničí pre slovenskú firmu a okrem platu na Slovensku poberá aj diéty, tie mu síce zvyšujú príjem, ale banky ich neberú do úvahy pri posudzovaní čistého príjmu. Diéty totiž nie sú zdaňované a nevystupujú v daňovom priznaní.
Hovorkyňa Tatra banky však pripomína, že pri refinancovaní hypotéky a pri dobrej histórii splácania, žiadateľ príjem nemusí dokladovať, pokiaľ nová splátka neprekročí výšku starej splátky v inej banke.
- Na predaji bytu zaťaženého hypotékou sa dá ušetriť
- Ako postupovať pri výbere hypotéky
- Porovnajte si úroky a poplatky na hypotékach
- Prečítajte si ďalšie články o hypotékach
Manželka ako spoludlžník pomôže
Ak si berie hypotéku manželský pár, manžel môže aj nemusí do dlhu zatiahnuť aj manželku. Manželkin príjem berú banky do úvahy a môže páru pomôcť k lepšej úrokovej sadzbe. Ak by žena nechcela byť spoludlžníkom, musí banke dokázať, že nemá iné úvery.
„V prípade ak manželka nechce vstupovať do úveru, musí predložiť odpis z registra úverov a manžel sa musí kvalifikovať aj so započítaním splátok manželkiných úverov,“ vysvetľuje Masárová a dodáva, že ak by bolo bezpodielové spoluvlastníctvo manželov súdom zrušené, tak pristúpenie manželky a tiež predkladanie odpisu z registra úverov nie je potrebné. Pri nezosobášenom páre je pristúpenie partnera k úveru dobrovoľné.
Iná situácia by nastala v prípade, keď chce byť manželka alebo partnerka vedená aj ako spolu podielnik na liste vlastníctva k bytu, ktorý sa kupuje na úver. Vtedy musí podpísať aj záložnú zmluvu a byť spoludlžníkom.
Foto: Ivan Sedlák
Tweet