Najčastejšie chyby pri kúpe nehnuteľnosti

Autor: redakcia
06.06.2024 (15:00)

Ak idete kupovať svoj prvý byt, určite sa vyhnite chybám, ktoré ľudia robia dookola. Toto vám radia špecialisti na hypotéky.

Časté chyby pri kúpe nehnuteľnosti a rady ako sa im vyhnúť:

Nemáte našetrených aspoň 10 % z kúpnej ceny nehnuteľnosti

100%-né hypotéky sú minulosťou. Pokiaľ nemáte žiadne úspory, do banky pre hypotéku ani nechoďte. Ak uvažujete o kúpe bytu, mali by ste mať ušetrenú sumu minimálne 10% z kúpnej ceny, ideálne aj viac. Ak úspory nemáte, existuje možnosť, že si k hypotéke vezmete ešte ďalší úver na dofinancovanie. Táto alternatíva so sebou prináša vysoké mesčné splátky a v prípade výpadku príjmu sa môžete ľahko dostať do finančných problémov.

Nestanovíte si finančný strop kúpnej ceny

Najprv by ste si mali zistiť v banke, v akej výške môžete dostať hypotéku a zvážte, či ju budete vedieť bez problémov splácať. Na základe toho, s prihliadnutím na výšku vašich úspor, si stanovte maximálnu kúpnu cenu, ktorú za nehnuteľnosť môžete zaplatiť. Až potom začnite s hľadaním nehnuteľnosti v stanovenej cenovej hladine. Ak sa vám páči nehnuteľnosť, ktorá bude drahšia ako je váš strop, vyjednávajte, alebo hľadajte ďalej. Nezabudnite, že náklady na splátky úverov by nemali presahovať 30- 40 % z vášho príjmu.

Na kúpu nehnuteľnosti miniete všetky úspory

Jednou z najzávažnejších chýb, ktoré robia ľudia, je, že minú všetky úspory na dofinancovanie kúpnej ceny nehnuteľnosti. Ak všetky úspory použijete na kúpu, nezostane vám žiadna finančná rezerva na nečakané výdavky (napr. na opravy a údržbu).

Určite by ste mali mať vytvorenú finančnú rezervu minimálne vo výške 3-6 mesačných výdavkov. V prípade nepredvídaných udalostí sa vyhnete problémom so splácaním úveru.

Najskôr hľadáte bývanie, až potom riešite financie

Mnoho ľudí robí zásadnú chybu, že najprv si vyberá nehnuteľnosť, až potom zisťuje možnosti financovania. Niektorí dokonca zaplatia rezervačnú zálohu a banka im nakoniec úver neschváli. Alebo síce schváli, no v nižšej výške ako potrebujú a záloha v tisíkach eur zbytočne prepadne.

Choďte na to opačne. Najprv si zistite, či a v akej výške dostanete úver, až potom sa začnite obzerať po nehnuteľnostiach.

Neporovnáte si ponuky viacerých bánk

Mnoho ľudí siahne po prvej ponuke bez toho, aby si porovnali podmienky aj v iných bankách. Medzi bankami pritom existujú výrazné rozdiely vo výške úrokových sadzieb, posudzovaní žiadateľa o úver či v spôsobe čerpania hypotéky.
  • Úroková sadzba je len jedným z parametrov porovnania. Dôležité sú aj poplatky spojené s hypotékou.
  • Porovnávajte ročnú percentuálnu mieru nákladov (RPMN). Platí, čím nižšia je hodnota RPMN, tým je úver lacnejší.
  • Overte si, či úroková sadzba nie je podmienená využívaním ďalších produktov banky, ako napríklad osobný účet alebo poistenie, čo môže hypotéku robiť menej atraktívnou.
Ak si hypotéky neviete porovnať sami, oslovte hypotekárneho špecialistu.
 
Zdroj: VÚB, Foto: redakcia