Najväčšie chyby bohatých ľudí

Autor: redakčne upravené
12.08.2024 (15:00)

Vedia bohatí ľudia narábať s peniazmi? Zrejme áno. No ani oni sa nevyhnú zlým finančným rozhodnutiam. Tom Corley päť rokov študoval finančné návyky bohatých ľudí. Pozrite si, čo zistil.

„Zdokumentoval som niekoľko hrozných finančných chýb, ktoré niektorí inteligentní a bohatí ľudia vždy opakujú,“ povedal Tom Corley, ktorý päť rokov študoval finančné návyky bohatých ľudí, aby mohol napísať svoje knihy „Bohaté návyky“ a „Zmeň svoje návyky, zmeň svoj život“. „Človek by si myslel, že to vedia lepšie, ale nie je to tak.“

Ak sa chcete mať finančne lepšie, vyhnite sa týmto finančným chybám, ktoré robia aj bohatí ľudia.

Šetria drobné a potom míňajú veľké sumy

Corley si všimol, že mnohí milionári sú skromní a na každodenných nákladoch a poplatkoch šetria drobné. „Budú sa biť ako tasmánsky diabol, ak si myslia, že im naúčtovali príliš vysokú sumu za nákup v potravinách alebo v reštaurácii,“ povedal. Ale potom - po tvrdej práci na udržaní nízkych nákladov - sa rozplývajú nad loďou, šperkami alebo nezmyselne drahou dovolenkou. Dobrým zvykom je sledovať, kde míňame drobné sumy, zlým zvykom je minúť úspory na drahý emocionálny nákup.

Platia viac než musia

Niektorí bohatí ľudia nevenujú pozornosť detailom a nakoniec zbytočne platia tam, kde nemusia. Napríklad nekontrolujú svoje účty, nevenujú pozornosť poplatkom, preplatkom, neporovnávajú ceny, aby získali najlepšiu ponuku. „Ak nestrávite žiadny čas hľadaním najnižšej ceny, pravdepodobne platíte príliš veľa,“ hovorí Corley. Aj keď máte veľa peňazí, nechcete ich premrhať preplácaním za produkty a služby.

Nevedia, kam idú ich peniaze

Dokonca aj bohatí majú problém dodržiavať rozpočet. Winnie Sunová, zakladajúca partnerka spoločnosti Sun Group Wealth Partners a členka Rady finančných poradcov CNBC, pracuje s mnohými majetnými klientmi zo zábavného priemyslu. Vo svojej praxi jej klienti často hovoria: „Jednoducho to nechápem. Viem, že zarábam veľa peňazí, ale nezostáva mi dosť peňazí na investovanie a sporenie.“

Problémom podľa nej je, že títo ľudia nesledujú svoje výdavky. Často platí, že čím viac zarábate, tým viac míňate. Takže aj keď je váš príjem vysoký, musíte vedieť, kam vaše peniaze idú.

Snažia sa držať krok s Jonesovcami

Ľudia, ktorí dobre zarábajú - namiesto toho, aby zbohatli - majú tendenciu robiť chybu, keď sa snažia udržať životný štýl, ktorý vedú iní bohatí ľudia. Pracujú tvrdo a míňajú príliš veľa, aby udržali krok s ostatnými, až je to neudržateľné.

Michael Kay, prezident spoločnosti Financial Life Focus, spomína na svojho bohatého klienta, ktorý k nemu prišiel pre pomoc. Prestal platiť dane, pretože každý cent, ktorý mal, použil na udržanie určitého životného štýlu. Tento muž dlhoval na daniach viac ako 1 milión dolárov.

Nechali svoje želania, aby sa stali potrebami

Mnohí z nás chcú veci, ktoré si nemôžu dovoliť. Ale keď máte peniaze, presvedčíte sami seba, že vaše želanie je vlastne vašou nevyhnutnou potrebou. To je veľká chyba. Môžete napríklad potrebovať väčšiu loď alebo rýchlejšie auto. Aj keď na túto chybu nepotrebujete tučný bankový účet, keď ste bohatí, zámena želaní za potreby môže byť oveľa nákladnejšia.

Majú dlh na kreditnej karte

Mnoho ľudí predpokladá, že majetní ľudia nemajú problémy s kreditnými kartami. No aj tu stretnete ľudí, ktorí míňajú viac než si môžu dovoliť. Za nesplatený dlh si banka účtuje vysoké úroky. Je dôležité čo najrýchlejšie splatiť dlh na kreditke. Potom namiesto plytvania peniazmi na platenie úrokov môžete začať zarábať na úrokoch investovaním peňazí.

Boja sa míňať

Zatiaľ čo niektorí bohatí ľudia v záujme udržania určitého životného štýlu nadmerne míňajú, iní - najmä tí, ktorí zažili chudobu - nechcú minúť ani cent. „Aj keď majú všetko bohatstvo sveta, žijú s mentalitou depresie,“ povedal Kay. To je chyba, pretože hromadenie peňazí nevytvára pohodlie. Kay povzbudzuje klientov, aby z času na čas míňali na veci, ktoré im robia radosť, či už je to dovolenka alebo darovanie peňazí na charitu.

Nenašetria si dostatok peňazí na dôchodok

Bohatí ľudia si zvyčajne sporia na dôchodok, ale nie vždy dosť na to, aby si udržali svoj životný štandard, keď už nebudú pracovať a zarábať peniaze. Obávajú sa, že nebudú schopní odísť do dôchodku, pretože sú zvyknutí na určitú úroveň výdavkov.

Kľúčom k úspechu je zistiť, koľko budete potrebovať na pohodlný život na dôchodku, a vytvoriť si plán úspor, aby ste mali dostatok prostriedkov na nahradenie svojich príjmov, keď už nebudete pracovať.

Ich investície nie sú diverzifikované

Odborníci tvrdia, že jednou z najväčších chýb, ktorých sa môžete dopustiť, je nedostatočná diverzifikácia vášho finančného portfólia. Tento zlozvyk majú i niektorí bohatí, ktorí vložili všetky svoje peniaze do vlastnej firmy alebo majú väčšinu peňazí investovanú do niekoľkých firemných akcií. Ak táto firma utrpí stratu, môžu prísť o úspory. Riziko sa dá znížiť investovaním do rôznych akcií, dlhopisov, podielových fondov, či nehnuteľností.

Nechávajú sa pri investičných rozhodnutiach viesť emóciami

Ďalšou z hlavných chýb investorov s vysokým majetkom je, že sa pri investičných rozhodnutiach nechávajú viesť emóciami. Corley hovorí, že aj bohatí robia chybu, keď príliš reagujú na pokles akciového trhu:Spanikária a začnú sa zbavovať svojich investícií.“ Múdrym prístupom je nakupovať a držať investície - aj keď sa trh prepadá. Ak ich predáte, skončíte v strate. Ak si svoje investície ponecháte, po čase sa zotavia.

Pri investovaní podstupujú príliš veľa rizík

Zatiaľ čo väčšina investorov musí podstupovať riziká, aby ich aktíva rástli dostatočne na to, aby im zabezpečili dostatok peňazí na dôchodok, bohatým stačí uchovať to, čo majú. Kay radí, aby ste svoj celý majetok nevkladali do rizikových investícií. Radšej si jeho časť uložte do investícií nízkeho rizika a do agresívnejších stratégií taktiež vložte len časť svojho majetku.

Nemajú investičný plán

Kay hovorí, že niektorí bohatí ľudia si najímajú niekoľkých správcov, aby im pomohli s investíciami, no pri tomto prístupe neexistuje žiadna koordinácia ani žiaden plán. Je rozumné vytvoriť si dlhodobý investičný plán skôr, ako vložíte akékoľvek peniaze na trh.

Nevyužívajú finančné produkty s daňovými úľavami

Rôzne finančné produkty podliehajú rôznym formám zdanenia. Čím viac ušetríte na daniach, tým vyšší ostane váš výnos.

Chýba im plán do budúcnosti

Niektorí ľudia celý život tvrdo pracujú, aby nahromadili majetok, avšak nemyslia, čo s ním bude keď sa pominú. Absencia závetu môže viesť k sporom medzi členmi rodiny o to, kto čo dostane. Je dobré porozmýšľať a spísať závet, aby ďalšia generácia mohla pokračovať vo zveľaďovaní rodinného bohatstva.

Ich finančné znalosti nedržia krok s ich bohatstvom

S rastúcim majetkom sa komplikuje aj vaša daňová situácia, investičný plán, majetkový plán a ďalšie aspekty vášho finančného života, hovorí Kay. Ak sa snažíte spravovať svoje peniaze sami, môžete sa dopustiť drahých daňových chýb. Je dôležité nájsť si kvalifikovaných odborníkov, ktorí vám pomôžu efektívne spravovať vaše peniaze a vyťažiť z vašich financií maximum.

(https://www.nasdaq.com/articles/the-biggest-money-mistakes-rich-people-make)
 
Zdroj: www.nasdaq.com, Foto: Brodie, Burst.shopify.com