Online lupiči skoro vždy predbehnú ochranu
Autor: Jozef Ryník26.08.2011 (15:45)
Klasické lúpežné prepady bánk spojené s násilím sú v súčasnosti na ústupe. Na druhej strane stále väčšie percento medzi lúpežnou kriminalitou predstavujú online krádeže.
Tie sú páchané bez nutnosti použitia zbraní a dokonca bez objavenia sa lupiča priamo v banke. Online zlodeji dokážu dnes vylúpiť banku v pohodlnej anonymite domova s počítačom pripojeným na internet.
Trocha histórie
Elektronický prevod peňazí medzi bankami sa prvýkrát objavil už v roku 1918 a pracoval na systéme kombinácie telegrafu (morseovky) a telefónu, avšak k súčasným online transakciám mal tento typ prevodu ešte ďaleko. Napriek tomu už v roku 1922 bol zaznamenaný prvý ilegálny transfer peňazí v tomto systéme. Na skutočne prvú online počítačovú lúpež v dnešnom ponímaní si svet musel počkať ďalších viac ako 70 rokov. Tá bola zaznamenaná v roku 1990, keď zo Citibank v New Yorku mladí hackeri previedli v priebehu týždňa na svoje účty 66 tisíc dolárov. V 90. rokoch minulého storočia sa začali objavovať aj prvé internetové banky. Netrvalo dlho kým sa stali lákavým terčom pre online lupičov. Prvá známa vylúpená internetová banka bola v roku 2000 v Británii. Obeťou profesionálnych hackerov sa stala internetová banka Egg, ktorá mala v čase lúpeže okolo 1,2 miliónov zákazníkov. Predpokladá sa, že online lupiči odľahčili banku Egg o niekoľko stotisíc libier, hoci presné čísla banka odmietla zverejniť.
Veľkosť online lupov
Online krádeže sa nestávajú iba bežnejšími a sofistikovanejšími, ale ani svojou veľkosťou sa nedajú zahanbiť voči tradičným lúpežiam. Za najväčšiu úspešnú počítačovú krádež je doposiaľ považovaná lúpež z rokov 1996-97. Tá bola prevedená šikovným zamestnancom jednej nemenovanej New Yorkskej banky, ktorý si všimol možnosti presmerovania úrokov z veľkých bankových účtov na svoje fiktívne účty, ktoré založil v tej istej banke. Z úrokov z týchto dočasných prevodov postupne získal až 50 miliónov dolárov, ktoré si neskôr preniesol na svoje zahraničné účty. Je zaujímavé, že dotyčná banka lúpež nikdy oficiálne nepotvrdila a ani lupič nebol odhalený. Za najväčším pokusom o online lúpež sa musíme presunúť do Veľkej Británie. Tam totiž v roku 2004 londýnska polícia zmarila pokus online lupičov o ukradnutie 220 miliónov z londýnskej kancelárie japonskej banky Sumitomo Mitsui. Páchatelia boli klasickí šikovní hackeri, ktorí sa po nabúraní do bankového systému (napojením logovacieho softvéru) snažili elektronicky previesť peniaze na svoje účty.
Rozširovanie online lúpeží po svete
Ako sme si v úvode spomenuli, moderní online lupiči sa stávajú stále viac a viac nebezpečnejší s rozšírovaním internetu. Ich počet sa zvyšuje o to viac, že internet už prenikol aj do krajín, kde bol ešte donedávna veľkou neznámou. Jedným z dobrých príkladov je Čína, ktorá má v súčasnosti jednu z najrýchlejšie rastúcich ekonomík sveta. Nedávno tam zaistili prvých čínskych online lupičov, ktorým sa podarilo nabúrať do systému banky a ukradnúť 260 tisíc yuanov, čo je v prepočte asi 31 tisíc dolárov. Čína, a nielen ona, sa opodstatnene obáva týchto moderných online lupičov, keďže za posledné dva roky zaznamenala skoro 200 pokusov o počítačové lúpeže. Je preto pravdepodobné, že aj vo svetovom meradle sa s nárastom počtu online transakcií bude zvyšovať aj počet online krádeží. Takisto napriek snahe bánk o lepšiu ochranu ich systémov častejším obnovovaním softvéru alebo inštalovaním kvalitnejších firewall programov sa stále nájdu talentovaní hackeri, ktorí sa do systému nabúrajú. Používateľom internetu a bankám preto ostáva iba dúfať, že vývoj ochrany proti online kriminalite bude držať krok so šikovnými online lupičmi.
Pozrite si tiež:
Najväčšie bankové lúpeže v dejinách
Lupičské legendy Bonnie a Clyde (1.časť)
Bratia Jamesovci - priekopníci bankových lúpeží (1.časť)
Bratia Jamesovci- priekopníci bankových lúpeží (2. časť)
Tweet