Platba kartou do zahraničia je lacnejšia

Autor: Andrej Dorič
18.07.2012 (07:00)

Ak musíte platiť za dovolenku vopred zálohu oplatí sa platiť kartou cez internet. Je to zvyčajne lacnejšie ako bežný cezhraničný prevod.  
 
VÚB banka odporúča využitie platby kartou na internete, pretože platba vám bude zinkasovaná z účtu v eurách pričom pre prepočet z cudzej meny na eurá bude použitý devízový kurz, ktorý je výhodnejší ako valutový. „V porovnaní s výmenou hotovosti a úhradou na mieste ušetríte, pretože pri výmene hotovosti používa banka valutový kurz a pri platbe kartou kurz devízový, ktorý je výhodnejší,“ vysvetľuje Alena Walterová, hovorkyňa VÚB banky.

Poplatky pri kartovom prevode sú vo väčšine bánk menšie ako pri bežnom prevode cez internet. „Poplatky spojené s platbou kartou na internete sú vo výške poplatku za platbu na POS – 0,15 eur, pričom tieto platby na POS sú v cene balíkov bez obmedzenia počtu,“ dodáva Zuzana Eliášová, hovorkyňa ČSOB. Viac o poplatkoch za prevody nájdete tu.

Tatra banke za platby za ubytovanie prostredníctvom platobných kariet neplatíte žiadny poplatok, ak máte balík služieb. Obmedzenie je len v tom, že príjemca platby musí byť poskytovateľom takejto služby. 

Zuno banke sú platby kartou na predajných miestach ako aj na internete za nulový poplatok. „Podmienky platby za tovary či služby si určuje samotný obchodník, banka na nich dosah nemá,“ dodáva Lukáš Tomis, hovorcu Zuno banky.

Ak robíte prevod v inej mene ako v eurách, sú poplatky v ČSOB za takýto prevod nevýhodnejšie a vyššie ako poplatky pri úhrade kartou.

Navyše, ak potrebujete uhradiť pobyt v inej mene ako v eurách, je platba kartou najpohodlnejšia pre Vás aj pre obchodníka. Z vášho účtu je zinkasovaná suma v EUR, obchodníkovi je pripísaná suma v mene, v ktorej si účtuje za ubytovanie. Transakcia prebehne bez dodatočných poplatkov pre obe strany.

Za ubytovanie môžete platiť aj PayPal prevodom, ale nie je bežné, že to poskytovatelia ubytovania majú. Podľa Maríny Smolkovej, hovorkyne Tatra banky, výška možnej úspory závisí od typu účtu PayPal, ktorý má príjemca a zároveň i platiteľ. Výhodou služby PayPal je skôr v záruke bezpečnosti platby ako v poplatkoch za ňu.

Pozrite si tiež:
Záloha za dovolenku mimo EÚ môže byť dosť drahá
Prečo si radšej vziať platobnú kartu na dovolenku
Chyba pri posielaní platby vás môže vyjsť draho
Foto: Ivan Sedlak