Priemerný pokles trhu trvá aj jeden a štvrť roka. Ten aktuálny mu zatiaľ „nešliape na päty“, no čakať na úplné dno by sa nemuselo vyplatiť. Ako dnes investovať?

26.08.2022 (10:50)

Po dvoch rokoch od poslednej búrky na burzách kvôli covidovej pandémii znovu nastalo obdobie poklesu, teda medvedieho trhu. Index S&P 500 klesol o viac ako 23 %. A to už analytici na celom svete v júni označili ako bear market. Významne strácajú aj dlhopisy a cena Bitcoinu klesla o dve tretiny. Nielen vojna na Ukrajine, ale aj covidové opatrenia v Číne a sprísnenia menových politík sa ďalej podpisujú pod rastúcu neistotu mnohých investorov. Nie veľmi prehľadnú a najmä neistú trhovú situáciu však môžu využiť tí, ktorí už dlhší čas čakajú na príležitosť veľkej investície. Aktuálny medvedí trh trvá zatiaľ len niečo vyše 60 dní, čo je štvrť roka. Odborník z 365.invest však odporúča nečakať a investovať.

Medvedie trhy nastávajú a prichádzajú periodicky, najmä v súvislosti s ekonomickou recesiou. „Pri pohľade na históriu indexu S&P 500 od roku 1928 zistíme, že medvedích trhov napočítame aj so súčasným 12. Priemerný medvedí trh, vychádzajúc z 11 údajov o ukončených medvedích trhoch, (ten súčasný nemôžeme označiť za ukončený) dosahuje dno pri -40,25%, a jeho dosiahnutie od započatia poklesu z vrcholu trvá 1,31 roka,“ vysvetľuje Matej Varga, Head of Investments v 365.invest.
2022-08-26-365-graf1


„Ako najkratší medvedí trh sa ukazuje v histórii ten ,covidový` z roku 2020, ktorý trval iba 33 dní. Za ten čas stihol index klesnúť o -33,92 %, čo sa ponáša veľkosťou poklesu na priemer. Aktuálny medvedí trh, ktorý začal svoju tohtoročnú púť zostupom z januárového vrcholu, a dosiahol 16.júna doterajšie dno pri -23,55 %, trvá zatiaľ niečo vyše 60 dní, čo je štvrť roka. Priestor pre hlbší pokles v porovnaní s priemerným medvedím trhom tu teda existuje,“ dopĺňa.
2022-08-26-365-graf2
Zdroj: 365.invest - Bloomberg
Momentálne tak stále nevieme, či trh dosiahol už svoje dno, ale 365.invest ani neodporúča čakať s veľkými investíciami na väčší pokles. Vhodný čas investovať je práve teraz. Pre toho, kto plánoval investovať väčší obnos peňazí napríklad jednorazovo, a čakal na vhodnú príležitosť, akou je prepad akcií, je teraz najvyšší čas. Počas tohto medvedieho trhu totiž nemusí dôjsť k recesii.Pokiaľ sa do histórie zapíše ako medvedí trh bez recesie, mohlo by to znamenať, že sa nebude už významne prehlbovať,“ hovorí Matej Varga a dodáva, že ani tí najväčší experti nedokážu predpovedať, kedy dosiahne trh s akciami svoje dno. Niektorí opatrnejší investori môžu podľahnúť panike a strachu zo straty už svojich investovaných financií. Matej Varga z 365.invest však upozorňuje, že emócie v investovaní nemajú svoje miesto. „Sú nepriateľom, ktorý nás núti jednať náhle a častokrát iracionálne. Hlavne v čase trhových turbulencií, keď je strata len abstraktným číslom, ktoré v návale emócií investori zhmotňujú v reálnu stratu prostredníctvom panického odpredaja investície.

Ako a do čoho investovať

Slováci majú na bežných bankových účtoch uložených okolo 40 miliárd eur a pri májovej inflácii 12,6 % je to nanajvýš nerozumné. Časť úspor je preto vhodné investovať. „Na otázku ako investovať, máme jednoznačnú odpoveď. Pravidelne, bez prehnaných emócií a hlavne dlhodobo. Pravidelné investovanie je považované za najefektívnejší spôsob investovania práve v časoch zvýšenej trhovej volatility, ktorá je pre medvedie trhy typická. Nižšie ceny akcií totižto predstavujú jedinečnú príležitosť znížiť si svoju priemernú nákupnú cenu. Z dlhodobého hľadiska sú to práve takéto obdobia, ktoré umožňujú investorom pripraviť pevnú pôdu pre ďalší rast svojich investícií,“ vysvetľuje M. Varga.

Od roku 1942 sa americký akciový index S&P 500 doteraz zhodnotil o viac ako 40-tisíc percent. A to aj napriek všetkým doterajším korekciám, medvedím trhom, recesiám či vojnovým konfliktom. Nie nadarmo sa preto hovorí, že akciové trhy sú z dlhodobého hľadiska vždy rastúce, a že čas je najlepším priateľom každého investora.

Pre pravidelného investora s dlhým investičným horizontom sú aj počas tohto medvedieho trhu najlepšou investíciou akcie, ktoré sa po dlhej dobe nadhodnotenia voči reálnym trhovým fundamentom konečne nachádzajú na prijateľnejších úrovniach.

Súčasné trhové prostredie však nepraje dlhopisovým investíciám, ktorých výnosy do splatností na jednej strane rastú, stále však nie sú na dostatočne atraktívnych úrovniach, aby vykompenzovali kapitálovú stratu, ktorú generuje pokles ich cien. „Vo všeobecnosti sa za ideálne rozložené portfólio považovalo 60 % akcií a 40 % dlhopisov. Pri súčasne extrémnych úrovniach inflácie je však vhodné tento pomer upraviť smerom k výraznejšiemu nadváženiu rizikovej zložky portfólia s vyšším očakávaným budúcim zhodnotením,“ približuje M. Varga z 365.invest. Za zmienku stoja aj alternatívne investície, ktoré by ale nemali byť v portfóliu zastúpené väčšou ako 5 % váhou. Menej rizikovú zložku portfólia zas môžu efektívne doplniť na úkor dlhopisových investícií práve investície realitné.

Vhodný čas investovať je pre začínajúcich mladých investorov. „Pokiaľ ide o mladého človeka do veku približne 40 rokov, ktorý môže investovať dlhodobo, poukazuje to na vysokú schopnosť znášať riziko. Vhodné je investovať pravidelne, čim sa eliminuje nesprávne načasovanie investície. Investovať týmto spôsobom a pri uvedených predpokladoch možno odvážne a do dynamicky orientovaných investícií. Majoritu portfólia by mali tvoriť akcie zo 60-80 %, doplnkovo približne 5 % alternatívne investície ako komodity, kryptomeny, zvyšok môžu tvoriť reality a dlhopisy,“ uzatvára odborník na investovanie.

(tlačová správa)
 
Zdroj: 365.invest, Foto: Partners, burst.shopify.com