Slováci na dovolenkách míňajú stále viac

08.06.2018 (09:00)

Na popularite naberá Grécko s 87 % nárastom objemu platieb.
Slováci míňajú na letných dovolenkách v zahraničí stále viac peňazí. Vlani klienti Poštovej banky platili kartou v Bulharsku, Grécku, Chorvátsku a v Taliansku takmer o polovicu častejšie ako v predošlej letnej sezóne. Kým v roku 2016 v spomínaných destináciách urobili kartové transakcie za približne 950-tisíc eur, vlani to bolo za takmer 1 280 000 eur.
  • Objem platieb klientov v roku 2017 v období od júna do septembra zvýšil v porovnaní s predchádzajúcim rokom o 35 %

  • V Chorvátsku sme vlani minuli až o 40 % viac ako rok predtým.

  • V podnikoch sme prejedli približne o 51 % viac peňazí ako v predošlej sezóne.


Objem platieb klientov Poštovej banky sa tak v roku 2017 v období od júna do septembra zvýšil v porovnaní s predchádzajúcim rokom o 35 %. V Taliansku a v Bulharsku približne o štvrtinu. Najvýraznejší nárast, až o 87 %, nastal v Grécku, počet kartových transakcií v tejto destinácii sa medziročne zvýšil až o 116 %. „Už niekoľko rokov po sebe však platí, že počas dovolenkovej sezóny nechávame najviac peňazí pri ´slovenskom mori´. V Chorvátsku sme vlani minuli až o 40 % viac ako rok predtým,“ dodáva hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.

Zdá sa, že Slováci už upúšťajú od tradície nosiť si so sebou na cesty rezne a konzervy. Údaje Poštovej banky ukazujú, že na dovolenke uhrádzame najväčšie čiastky kartou práve v potravinách a reštauráciách, pričom v uplynulej sezóne sme v podnikoch prejedli približne o 51 % viac peňazí ako v tej predošlej. Druhou najnákladnejšou položkou je ubytovanie, ktoré predstavuje takmer 20 % všetkých dovolenkových platieb. Tretie miesto z pohľadu frekvencie platieb kartou a objemu uhrádzaných čiastok na našich zahraničných cestách patrí benzinkám.

Neprehliadnite
 ►  Mladí majú málo úspor - Ak úver, tak dnes!
 ►  Poštová banka lámala rekordy. Pozrite sa!
 ►  Poštová banka myslí aj na deti!
►  Hypotéku si dnes fixujte na dlhšie obdobie
►  Bývajte v novom, vyjde to lacnejšieZmena nastala aj v postoji našincov k využitiu voľného času na dovolenke. Ležanie na pláži je síce lacnejšie, ale aj nudnejšie. Čoraz viac ľudí preto radšej zainvestuje do zážitkových výletov. „V roku 2017 sme za ne minuli takmer o 81 % viac než v predošlej letnej sezóne. Fakultatívne výlety nás však stoja stále o niečo menej ako oblečenie, ktoré si na dovolenke kupujeme. V Bulharsku míňame najviac v potravinách, v Taliansku v reštauráciách a v obchodoch s oblečením, v Grécku sme kartou uhrádzali najmä šperky a suveníry, v Chorvátsku naši klienti nechávali najväčšie sumy na čerpacích staniciach,“ uvádza L. Žáčková.

Kartové pravidlá na dovolenke

  • Klientom cestujúcim na dovolenku do zahraničia odporúčame zobrať si so sebou viacero kariet a používať ich hlavne na platenie u obchodníkov. Je to pre klientov najbezpečnejšie a zároveň najvýhodnejšie, z pohľadu výšky poplatkov a tiež použitého výmenného kurzu pri transakciách v inej mene ako v EUR.
  • Ak na dovolenke máte možnosť platiť kartou, je výhodnejšie vybrať si úhradu čiastky v miestnej mene. V takomto prípade sa prepočet uskutoční kurzom banky, kde má klient účet, ktorý je výhodnejší.
  • Výmenný kurz, ktorý banka používa na prepočet kartových transakcií v inej mene ako EUR, je výhodnejší ako výmenný kurz pri nákupe valút v hotovosti v banke. Preto je pre klienta výhodnejšie si hotovosť vybrať z bankomatu priamo v krajine, kde dovolenkuje. Pri výbere z bankomatu v zahraničí však odporúčame jednorazový výber väčšej sumy. V takomto prípade je poplatok za výber kompenzovaný lepším kurzom ako pri zamieňaní hotovosti v zmenárni či v banke.
  • Výšku poplatku za výber z bankomatu v zahraničí si určuje každá banka, je to individuálne, ale závisí aj od meny vyberaných peňazí. Klienti Poštovej banky, ktorí využívajú Užitočný účet, majú jeden výber z bankomatu inej banky aj v zahraničí zadarmo, ak ide o výber v eurách.
  • Ak si klienti chcú vziať na dovolenku aj hotovosť, je dobré zameniť si eurá za cieľovú menu už na Slovensku. V prípade cesty do Chorvátska Poštová banka ponúka zakúpenie kún vo svojich pobočkách bez poplatku za výmenu. Táto možnosť môže byť výhodnejšia, pretože niektoré zmenárne v Chorvátsku účtujú aj výmenné poplatky. V Poštovej banke máme k dispozícii, okrem bežne dostupných mien, aj ďalšiu menej častú menu, a to forinty.
  • Pred cestou do zahraničia odporúčame klientom, aby si okrem kontroly platnosti dokladov, skontrolovali aj svoje platobné karty, a to platnosť uvedenú na karte (MM/RR – mesiac a rok ukončenia platnosti karty), výšku nastavených limitov na karte, zapísali si telefonický kontakt na Infolinku pre potreby blokácie platobnej karty, v prípade jej straty/krádeže. Keďže tento údaj je uvedený na zadnej strane karty, klientom radíme, aby si ho zapísali mimo karty a mimo dokladov a peňaženky, aby vedeli svoje finančné prostriedky ochrániť pred neoprávnenými transakciami, v prípade krádeže peňaženky, alebo príručnej batožiny.
  • Klienti by si mali nastaviť aj SMS notifikácie ku kartovým transakciám, aby boli informovaní o používaní karty a v prípade zneužitia karty, ju mohli operatívne zablokovať.

Poštová banka pôsobí na slovenskom trhu už 25 rokov. S viac ako miliónom klientov patrí v oblasti retailu k najsilnejším bankám. Jej vlastnú sieť tvorí 50 pobočiek, 216 bankomatov a svoje služby poskytuje aj na viac ako 1 500 poštách po celom Slovensku. Jej klienti majú k dispozícii viac ako 7 000 miest na výber hotovosti. Štandardnú ponuku bankových produktov a služieb dopĺňajú poistné produkty, podielové fondy a dôchodkové sporenie v druhom pilieri.

PR Servis

 
Zdroj: Poštová banka, Foto: redakcia