Slováci počas koronakrízy na úspory vo veľkom nesiahali. Viac si dokázali ušetriť ženy.

18.11.2020 (17:00)

Zložitá finančná situácia sa, zdá sa, neprejavila na sume, ktorú majú našinci uloženú v rôznych bankových produktoch. Vďaka tomu majú k dispozícii rezervu pre prípad, že by sa ich druhá vlna pandémie negatívne dotkla.

Poštová banka zistila, že ku koncu septembra mali Slováci v priemere uložených takmer 3 500 eur na svojich vkladových produktoch. Ako vyplýva z údajov, je to o takmer 140 eur viac, než v rovnakom období pred rokom.

„Ide o pozitívny trend. Svedčí totiž o tom, že pomerne významná skupina ľudí má k dispozícii dostatok peňazí na to, aby dokázali preklenúť aj súčasné zložité obdobie. Už dlhodobo sa snažíme edukovať ľudí, aby si držali finančnú rezervu vo výške šesťnásobku ich mesačných výdavkov. Ak berieme do úvahy, že priemerná čistá mesačná mzda na Slovensku je približne 760 eur a z nej aj niečo ušetríme, tak sa rezerva 3 500 eur blíži k odporúčanej hranici,“ konštatuje Lýdia Žáčková, hovorkyňa Poštovej banky.

Najviac stúpli v sledovanom období finančné zostatky na bežných účtoch. Na druhej strane, klesali úspory uložené na termínovaných i netermínovaných vkladoch. „Tento typ produktov v aktuálnej situácii klienti preferujú menej, radšej peniaze než na termínované vklady smerujú na sporiace účty, ktoré sú vhodné práve na budovanie si dlhodobej finančnej rezervy,“ vysvetľuje Lýdia Žáčková. Tento vývoj potvrdzujú aj dáta o celkových vkladoch Slovákov, ktorí mali ku koncu septembra 2020 v bankách celkovo uložených 39,25 mld. eur. „Celkový objem vkladov sa medziročne zvýšil o 6,5 %, bolo to ale dané nárastom prostriedkov na bežných účtoch, ktoré vzrástli až o 14,5 %. Na bežných účtoch sme tak na konci septembra držali až zhruba 21,9 mld. eur. Naopak, peniaze uložené na termínovaných vkladoch s dohodnutou splatnosťou sa medziročne znížili o -7 %. Klesli teda z úrovne 10,21 mld. eur v septembri 2019 na úroveň 9,50 mld. eur v septembri tohto roka,“ hovorí Jana Glasová, analytička Poštovej banky.

Zároveň dodáva: „Najviac prostriedkov majú našinci už tradične uložených na terminovaných vkladoch so splatnosťou do 1 roka. K 9/2020 sme tam mali uložených 4,10 mld. eur. Medziročne ale došlo k výraznému poklesu týchto úspor, a to až o -11,7 %. V rámci vkladových účtov bol ale najvýraznejší medziročný pokles dosiahnutý pri vkladoch s výpovednou lehotou, ktoré sa medziročne znížili až o -35,7 %. K 9/2019 totiž ich objem predstavoval 3,95 mld. eur, ale k 9/2020 klesol na 2,54 mld. eur.“

Keď sa pozrieme na financie muži vs. ženy vidíme, že viac peňazí na účtoch mali koncom septembra muži než ženy, no v prípade žien sa ich úspory medziročne zvýšili výraznejšie – o vyše 150 eur. Muži si v priemere polepšili o približne 110 eur.

Najlepšia je finančná situácia Slovákov vo veku nad 50 rokov, ktorých zostatky v priemere dosiahli viac ako 4 000 eur a medziročne si polepšili o vyše dve stovky.

Z pohľadu bydliska sú na tom výrazne lepšie ľudia žijúci v bratislavskom kraji. Tí majú uložených v priemere cez 6 000 eur, čo je viac ako dvojnásobok toho, čo majú k dispozícii ľudia z prešovského kraja. Pozitívom však je, že v prípade všetkých krajov sa priemerná finančná situácia zlepšila. Navyše, vo všetkých ekonomicky slabších regiónoch rástli priemerné zostatky rýchlejšie než tomu bolo v Bratislave. „Túto situáciu je možné vnímať pozitívne, keďže svedčí o tom, že aj ľudia v regiónoch, kde sa zarába menej, si dokázali aj v období koronakrízy zo svojej výplaty niečo odložiť. Stále však platí, že ekonomická sila Bratislavy je v slovenských podmienkach nateraz nedostihnuteľná,“ konštatuje Lýdia Žáčková.

Pre ľudí, ktorí napriek nižším úsporám potrebujú investovať, napríklad do nových spotrebičov, prináša Poštová banka výhodný úver. „Takto si môžu dovoliť kúpiť potrebný výrobok bez toho, aby znižovali svoji finančnú rezervu. Všetkým však odporúčame, aby sa zadlžovali rozumne a nebrali si úvery nad svoje možnosti,“ upozorňuje Lýdia Žáčková.

Dobrú pôžičku ponúka Poštová banka na čokoľvek s úrokom už od štyroch percent ročne. Výška úveru je od 300 až do 30-tisíc eur. Môže tak pomôcť mnohým preklenúť aj prípadnú zlú finančnú situáciu, ktorá ich mohla postihnúť v súvislosti s koronavírusom a opätovným sprísňovaním pandemických opatrení.

Dobrá pôžička:

  • S úrokom už od 4 %
  • Výška úveru 300 € až 30 000 €
  • Splatnosť 1 až 8 rokov
  • bezúčelový úver možno použiť na čokoľvek
  • bez poplatku za poskytnutie
(Tlačová správa)
 
Zdroj: Poštová banka, Foto: redakcia