Strach milionárov ako indikátor pozitívneho zvratu?

Autor: Stanislav Pánis, analytik J&T BANKY
09.07.2012 (07:00)

Júnový prieskum nálady medzi americkými investormi – milionármi, pravidelne uskutočňovaný agentúrou Spectrem Group, ukázal najväčšiu skepsu v ich tábore za ostatných päť mesiacov.  
 
Nálada u bohatých výrazne poklesla z marcových maxím, keď očakávali ďalší rast akciových trhov a boli ochotní podstupovať riziko. Aktuálne ukazujú veľkú opatrnosť na pozadí spomaľujúcej globálnej ekonomiky, napätia z prameniacej dlhovej krízy v eurozóne, či neistého predvolebného politického prostredia v USA, ktoré sa v najbližších mesiacoch sotva zmení.

Vystrašený postoj bohatých investorov by na prvý pohľad mohol ukazovať zdvihnutý prst a byť tak predzvesťou ďalšieho poklesu amerických akciových indexov, ktoré následne ovplyvňujú všetky ostatné segmenty finančného trhu. 

Zo štatistík vyplýva, že jedno percento najsolventnejších Američanov vlastní zhruba 50 % všetkých individuálne vlastnených amerických akciových titulov. Navyše top 5 % najviac zarábajúcich je zodpovedných až za tretinu celkových výdajov na spotrebu. A ak majú títo hlboko do vrecka, bude to mať negatívny dopad na celú americkú ekonomiku.

Skutočnosť však môže byť pri detailnejšej analýze odlišná. Strach milionárskych investorov by mohol byť predstihovým indikátorom pre odraz na trhoch. Index nálady milionárov je relatívne dobre korelovaný s benchmarkovým akciovým indexom S&P 500. 

Zároveň sa už niekoľkokrát potvrdilo, že v čase najväčšej skepsy u majetných hráčov prichádza obrat a rally akciového trhu. Takto to bolo v marci a októbri 2011. Takže do tretice všetko dobré? Každopádne na dnešné časy neortodoxný investor Warren Buffett tvrdí, že sa oplatí nakupovať a byť nebojácny práve, keď je na trhoch najväčšia panika a médiá plné negatívnych správ.

Pozrite si tiež:
Eurozóna sa zotaví len postupne
Dnešné vlády sú veľkou anomáliou
Eurozóna sa skôr zomkne ako rozpadne
Zdroj: J&T BANKA, Foto: Ivan Sedlak