Trendy v online bankovníctve: Rýchlosť, pohodlnosť a bezpečnosť platieb

Autor: Mário Skyba
20.08.2018 (10:00)

Banky vidia trend v tom, že ľudia používajú stále častejšie na kontakt s bankou a svojim účtom mobil. Aj preto tomu prispôsobujú svoje online služby.



Skoro každý chce dnes vedieť o svojich financiách všetko a najlepšie rýchlo, pohodlne, v mobile a bezpečne. Tieto požiadavky slovenských užívateľov online bankovníctva sa snažia banky plniť. Každá dáva dôraz na niečo iné, ale trendy sú jasné.

Chceme premiestniť čo najväčší počet funkcii do našej mobilnej aplikácie tak, aby sme napĺňali filozofiu Mobile only“, tvrdí Kristína Gáliková, hovorkyňa mBank.

Svoje internetové bankovníctvo zladila v tomto roku s mobilom aj VÚB banka. Ide najmä o responzívny dizajn a pohodlné funkcie. S úplne novým online bankovníctvom -Georgeom- prišla aj Slovenská sporiteľňa. Cez neho sa dá jednoducho platiť a riadiť svoje rodinné financie cez prehľady účtov či grafy o míňaní.
 

Viac aplikácii v mobile

Do budúcna bude trendom aj nahrádzanie plastových platobných kariet platobnými aplikáciami v mobile. „Na využitie bezkontaktných platieb s využitím NFC technológie sa preto chceme zamerať aj my,“ tvrdí minik Miša, PR manžér VÚB banky.

Banky tiež očakávajú, že najmä počet platobných aplikácii a ich využívanie bude v budúcnosti rásť. „Aplikácie prinášajú klientom pridanú hodnotu v rýchlosti, bezpečnosti a hlavne v pohodlnosti,“ dodáva Zuzana Žiaranová, hovorkyňa Tatra banky.

Neprehliadnite
  ► Zabudnite na PIN! 365.bank predstavuje PIE kód.
  ► Všetko o internet a mobil bankingu
  ► Zaplatili ste online za tovar a nedorazil? Takto budete postupovať


Zároveň odborníci predpokladájú, že do platobných aplikácií postupne budú pribúdať nové funkcionality, ktoré by napríklad na klasických platobných kartách nebolo možné sprístupniť, ako sú: predplatené lístky, vernostné programy či vstupné karty.

Ľudia už nebudú mať v peňaženke plno vernostných kartičiek, ale všetky budú mať nahraté v mobile a tam si budú zbierať aj body. Podobne sa mobilom bude dať platiť za MHD či za vlakovú dopravu.
 

Čo prinesie PSD2

Na začiatku tohto roka začala aj na Slovensku platiť nová smernica EÚ známa pod skratkou PSD2 o otvorení platobných služieb aj pre tretie strany. To znamená, že aj dravé startupy či fintechy, ale aj Facebook či Google môžu konkurovať bankám v ich biznise vytváraním rôznych platobných aplikácii.

► Koľko zaplatíte za výber peňazí na Slovensku?
► Všetko o platobných kartách
► Ako neprísť o peniaze, keď stratíte mobil

Banky vnímajú zmeny, ktoré prinesie na trh smernica PSD2 viac ako výzvu než hrozbu. Konkurencie zo strany nových hráčov sa neboja. Hovoria, že smernica PSD2 nepochybne prinesie výhody predovšetkým používateľom online aplikácii. Prinesie napríklad rýchle a ľahké úhrady cez internetové či mobilné bankovníctvo.

Tatra banka dokonca po spustení smernice už sprístupnila pre tretie strany svoje Open banking API (online komunikačné prostredie banky) a vývojársky portál. V jej internet bankingu pribudla nová funkcionalita Aplikácie tretích strán, ktorá klientom umožňuje zobrazenie a manažovanie udelených súhlasov k účtom klienta pre tretie strany.

„Evidujeme záujem tretích strán o riešenie Open banking API, ktoré sa registrujú na našom developerskom portáli, kde majú k dispozícii detailné technické informácie a testovacie rozhrania. Očakávame postupný nábeh vo využívaní týchto služieb,“ tvrdí Žiaranová z Tatra banky.

PSD2 nakopla banky aj do spolupráce s veľkými IT gigantami akým je Google. Výslednkom spolupráce je aplikácia G pay (Google pay), ktorá umžňuje platby telefónom. Viac o G pay sa dočítate tu. S Google spolupracuje Slovenská sporiteľňa, Poštová banka, mBank, J&T Banka a 365.bank. Podľa odborníkov je len otázkou času, kedy túto službu budú ponúkať aj ďalšie banky. Podobne to bude aj so službou Apple Pay.
 
Foto: redakcia