Zisky bánk za rok 2023

Autor: redakcia
30.04.2024 (15:00)

Banky na Slovensku mali vlani veľmi dobrý rok. Čistý zisk celého sektora prekročil 1,2 miliardy eur, čo bol medziročný nárast až o 45 %. Pozrite si, koľko zarobila vaša banka a ako je na tom v porovnaní s ostatnými.

Podľa údajov Národnej banky Slovenska za výrazným nárastom ziskov boli najmä vyššie úroky na úveroch. Čisté úrokové výnosy medziročne stúpli o 27 % na 2,2 miliardy eur. Za lepšie zárobky vďačia banky predovšetkým drahším novým hypotékam, pri ktorých priemerné úrokové sadzby stúpli z troch až na viac ako štyri percentá.

Finančným domom sa podarilo navýšiť aj čisté príjmy z poplatkov a provízií. Tie medziročne stúpli o 3% na 769 miliónov eur. Poplatky a provízie vlani rástli vďaka tomu, že banky aktívnejšie ponúkajú produkty iných spoločností.
BANKY.sk sa pozreli aj na to, ako sa darilo jednotlivým bankám. Stručne by sa dalo zhrnúť, že všetky banky podávali výborný výkon, skokanom roka sa stala Prima banka.

Veľkí hráči zarábali veľa

Medzi najúspešnejšie banky patrí Slovenská sporiteľňa, ktorá vlani dosiahla čistý zisk 308,9 milióna eur, čo bol viac ako štvrtinový nárast oproti roku 2022. Najväčšia banka na trhu zarobila najmä na vyšších úrokoch, čistý úrokový výnos narástol o 17,8 %.

Príjmy z poplatkov a provízií Sporiteľni narástli o 8%. Slovenská sporiteľňa zarobila aj na výnosoch z platobných služieb, keďže klienti platia stále viac kartami. K rastu pomohli aj vyššie poplatky spojené s investovaním do podielových fondov.

Úspešná bola aj druhá najväčšia banka VÚB, ktorej minuloročný čistý zisk narástol na 263,7 miliónov eur, čo bol skok o viac ako 50 %. VÚB zarobila najmä na úrokoch, čisté úrokové výnosy stúpli až o 53,6 %.

Tatra banka, ktorá je trojkou na trhu, ukončila vlaňajší rok tiež s rekordným ziskom. Prvý krát sa jej podarilo prekonať hranicu 200 miliónov eur, keď dosiahla čistý zisk 237,2 miliónov eur.

Zisk celej finančnej skupiny Tatra banky medziročne vzrástol o 27 %, pod čo sa podpísalo viacero faktorov. Rástli úrokové sadzby, výnosy z poplatkov a provízii, ale aj zisk z finančných nástrojov na obchodovanie a kurzových rozdielov.

Podobne sa darilo aj ČSOB. Čistý zisk ČSOB sa priblížil takmer k 100 miliónom eur, čo bol zhruba tretinový nárast. Okrem záujmu o úvery, ČSOB pomohli k dobrým výsledkom aj nižšie prevádzkové náklady.

Najväčší ziskový skokan je Prima banka

365.bank dosiahla v minulom roku zisk takmer 85 mil. eur. V medziročnom porovnaní je to pokles o 9 %. Po očistení jednorazového efektu v podobe výnosu z predaja dcérskej spoločnosti 365.life výsledok hospodárenia podľa vyjadrení spoločnosti stúpol o 8 %

Najväší skok v ziskovosti urobila menšia banka na trhu. Prima banka dosiahla v minulom roku čistý zisk 48,5 milióna eur, čo je nárast o viac ako 142 %. Prima banka rástla najmä v požičiavaní retailovým klientom. Objem spotrebných úverov narástol až o 13 %.

Privatbanka dosiahla v minulom roku zisk 19,1 mil. eur. V medziročnom porovnaní to podľa účtovnej závierky znamená nárast o 47,9 %.Čisté úrokové výnosy vzrástli o 96,3 % na sumu 22,9 mil. eur. Čisté prijaté poplatky a provízie nepatrne klesli o 0,4 % na 13,4 mil. eur.

Hospodárenie bánk za rok 2023

Banka Čistý zisk (mil.eur)
Slovenská sporiteľňa* 308,9
VÚB * 263,7
Tatra banka* 237,2
ČSOB * 97,5
365.bank 85
Prima banka 48,5
Privat banka 19,1
*výsledky za celú bankovú skupinu

J&T BANKA uzavrela minulý rok s historicky najvyšším čistým ziskom vo výške 218 miliónov eur (+ 81 mil. eur). Tento údaj je za za slovenský i český trh spolu. Čiastkové údaje za slovenský trh banka nezverejňuje.
 
Foto: Partners, burst.shopify.com