Aké doklady banky vyžadujú pri refinancovaní hypotéky

Autor: Anderej Dorič
26.02.2015 (10:30)

Pri refinancovaní hypotéky potrebujete zvyčajne menej dokladov, ale môžete naraziť na svoju minulosť a úver nedostať.

Proces prenosu hypotéky z banky do banky môže byť jednoduchší ako žiadať o novú hypotéku, pretože banka preferuje klienta s úverovou históriou pred klientom bez úveru. Napriek tomu sa môžete stretnúť s nášľapnými mínami, ktoré vám môžu refinancovanie sťažiť alebo úplne stopnúť.

Vo väčšine bánk potrebujete k žiadosti o refinančný úver predložiť tieto dokumenty:
  • pôvodnú úverovú zmluvu s dodatkami
  • potvrdenie o aktuálnom zostatku úveru
  • dva doklady totožnosti
  • Súhlas starej banky s predčasným splatením
  • Potvrdenie o príjme (nie vždy)
  • Znalecký posudok (nie vždy)
PreferujZena
To, aké doklady bude od vás banka žiadať, záleží aj od toho, ako dlho a poctivo ste starý úver splácali a či nežiadate o navýšenie úveru.

Ak klient spláca úver dlhšie ako dva roky bez akýchkoľvek omeškaní a nežiada o navýšenie úveru, tak stačí, ak nám predloží vyčíslenie zostatku úveru z pôvodnej banky, pôvodnú úverovú zmluvu, pôvodný znalecký posudok na zakladanú nehnuteľnosť a dva doklady totožnosti. V prípade, že mení zakladanú nehnuteľnosť, vyžadujeme aj nový znalecký posudok,“ informuje Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa UniCredit Bank v našej poradni.

Zadajte otázku do poradne o hypotékach

Väčšina bánk nebude od vás žiadať doklad o vašom príjme, ak pracujte ako zamestnanec - vtedy vám stačí, ak banke dáte súhlas na overenie vášho príjmu v Sociálnej poisťovni. V prípade, keď ste živnostník, sú banky opatrnejšie a žiadajú doklad o zaplatení dane z daňového úradu.

Ak má klient záujem iba o refinancovanie hypotéky do výšky zostatku úveru,  odpadá mu starosť s dokladovaním príjmu. Ak by však klient požadoval okrem refinancovania zostatku hypotéky aj jej navýšenie, tak je možné úver refinancovať iba s preukázaním príjmu a kontrolou schopnosti klienta nový úver splácať,“ dodáva  Ďuďáková.
 

Aký starý znalecký posudok banky akceptujú

Ak chcete ušetriť na poplatku za nový znalecký posudok, ktorý sa môže vyšplhať aj nad 100 eur, mali by ste si ustrážiť, aby nebol veľmi starý.

Banky zvyčajne akceptujú pôvodný znalecký posudok nie je starší ako 5 rokov pri bytoch a maximálne 3 roky pri rodinných domoch.

Pri refinancovaní bez navyšovania akceptujeme starý znalecký posudok. V prípade, ak je znalecký posudok starší ako ako tri roky, pristúpime k realizácii a obhliadke zakladanej nehnuteľnosti,“ vysvetľuje Ďuďáková.

Neprehliadnite

Pozor na vašu úverovú históriu

Aké doklady budete potrebovať pri žiadosti o refinancovanie hypotéky, bude záležať na vašej platobnej histórii.
Banky sa zvyčajne zamerajú na posledné dva roky splácania, ale niektoré môžu ísť aj hlbšie do minulosti.

Klientovu úverovú históriu  vidíme až za obdobie posledných 5 rokov. Jej posudzovanie je interná záležitosť banky,“ dodáva hovorkyňa UniCredit Bank.

Keď ste počas skúmaného obdobia v starej banke meškali so splátkou iba niekoľko dní, nemalo by to mať vplyv na vašu novú hypotéku. V prípade, že ste meškali so splátkou viac krát a dlhšie obdobie, nemusí vám banka refinancovanie schváliť vôbec.

Tiež keď ručíte za úver niekomu, kto ho nesplácal, môžete byť prekvapení, že vám banka zamietne refinancovať hypotéku. 
Foto: Ivan Sedlák