Pri kúpe auta nepodceňujte poplatky, ktoré vás čakajú

Autor: redakčne upravené
19.06.2023 (14:30)

Po bývaní je kúpa auta druhou najväčšiu investíciou, ktorá vie dlhodobo ovplyvniť domáci rozpočet. Obzvlášť, ak si kupujete vozidlo nad rámec svojich finančných možností. Viete, aké auto si môžete dovoliť?

Ceny nových áut rastú, kúpiť dnes vozidlo za desať tisíc eur je prakticky nemožné. Výrobcovia museli navýšiť ceny a niektorí skončili s výrobou najlacnejších verzií. Slovákov to však príliš neodradilo. Podľa štatistík Zväzu automobilového priemyslu bolo v minulom roku predaných 78 841 nových osobných vozidiel, čo bol medziročný nárast o 4,15 %. Očakávať pokles cien vozidiel je vzhľadom k celkovej nepriaznivej situácii a zavádzaniu stále prísnejších ekologických noriem veľmi nepravdepodobné. Aj preto sa zdá byť kúpa lacnejšieho, jazdeného auta ako dobré riešenie. Je to však naozaj tak?

Jazdené, či nové?

Podľa odborníka k rozhodnutiu kúpiť jazdené vozidlo prispieva aj argument, že aj pri novom aute je jeho hodnota hneď po opustení predajne o 20 % nižšia. „Finančnej strate sa pri kúpe nového auta nevyhnete a pri jazdenom vozidle nie je pokles hodnoty až tak výrazný. Ale len v prípade, že vás nečakajú vysoké výdavky spojené s opravou, ktoré vám pri novom aute odpadajú,“ vysvetľuje Martin Bodnár, odborník na osobné financie PARTNERS. Mnohí motoristi si miesto nového auta nižšej triedy vyberú radšej jazdené vozidlo prémiovej značky, s vysokou výbavou, ale opotrebované a s väčším nábehom kilometrov a súčasne sú ochotní na auto minúť životné úspory.

Ako zaplatím za auto? Úspory vs. pôžička

„Ideálne je uhradiť kúpu auta z našetrených peňazí a už pri kúpe začať plánovať aj výmenu auta v päťročnom horizonte. Na to si treba pravidelne sporiť,“ radí odborník. Mnohým sa však nepodarí na auto nasporiť si a vtedy prichádza na rad financovanie cez spotrebný úver alebo lízing. „V tomto prípade ide o zásah do rodinného rozpočtu, nakoľko splátky znižujú rodine finančný štandard a idú na kúpu niečoho, na čo sme v skutočnosti peniaze nemali,“ upozorňuje Bodnár. Okrem toho, pri všetkých typoch úverov splácate nielen požičanú sumu, ale aj úroky a často aj ďalšie poplatky, ktoré sú s tým spojené.

Pokiaľ splátky všetkých vašich úverov (nielen toho na nové auto) netvoria viac ako 30% vášho mesačného príjmu, je to v poriadku. Vyššími splátkami by ste svoj rozpočet nemali zaťažovať.

Auto znamená pravidelné výdavky

Nezabúdajte, že kúpna cena je iba počiatočný náklad. Prevádzka auta býva finančne náročná, hlavne ak sa jedná o staré auto, v ktorom sa neustále niečo kazí. Aj keď sa náklady presnene nadajú vyčísliť, pripravte sa na tieto výdavky:
  • Nadobúdacia cena
  • Ak kupuje na lízing alebo pôžičku, budete platiť poplatky i úroky
  • Poplatok za prihlásenie do evidencie
  • Diaľničná známka
  • Povinné zmluvné poistenie a havarijné poistenie
  • Servis a údržba, u nových vozidiel garančné kontroly u starších treba počítať opotrebovaním súčiastok.
  • Po 4 rokoch po prihlásení a následne každé 2 roky STK a EK.
  • Pohonné hmoty
  • Poplatky za parkovanie, umývanie a pod.
Zdroj: Partners, Foto: Sarah Pflug, Burst.shopify.com