Čo robiť, keď padajú trhy? Deväť otázok a odpovedí

Autor: redakčne upravené
09.04.2020 (08:00)

V časoch prudkých výkyvov na finančných trhoch je dobrá rada nad zlato. Má zmysel teraz vyčkávať, či trhy nepadnú ešte viac? Nebolo by lepšie presunúť úspory do bezpečnejších investícií?
 

1. Je prepad akciových trhov začiatkom ďalšej krízy?

Prepady, ktoré akciové trhy zažili v marci, sú v modernej histórii porovnateľné len s krachom na Wall Street v roku 1987. Na ilustráciu: akciový index S&P 500 vtedy stratil počas jediného októbrového týždňa viac ako 30 %.

Je isté, že dôsledky boja s pandémiou koronavírusu budú mať na ekonomiku nepriaznivý vplyv. Firmy utlmujú svoje prevádzky, niektoré budú musieť skončiť. Ľudia majú obavy z neistej budúcnosti a tendenciu radšej sporiť ako míňať. Kombinácia týchto faktorov môže vyústiť do hospodárskej recesie. Tá nás takmer s istotou čaká, nik však zatiaľ nevie predpovedať, ako dlho bude trvať a aký bude mať priebeh.

2. Kedy sa pokles trhov môže zastaviť?

Na túto otázku, nik nepozná odpoveď. Ak v dnešných dňoch zachytíte akékoľvek predpovede, berte ich s rezervou. Môžu síce pochádzať od vzdelaných ľudí a expertov na finančné trhy, ale i tak ostávajú len tipmi.

Je však odpoveď na túto otázku naozaj taká dôležitá? Pokiaľ na finančnom trhu nešpekulujete, vaše investície sú riadené konkrétnou stratégiou. Môžete využívať pravidelné investovanie, môžete svoje portfólio rebalansovať, investovať len do akcií alebo aj do dlhopisov. Každá z týchto stratégií je iná, no ich spoločným znakom je to, že sa nespoliehajú na predpovedanie toho, ako sa budú trhy vyvíjať tento týždeň, či budúci mesiac. A hoci je pôvodná otázka zaujímavá, pri správnom prístupe k riadeniu dlhodobej investície je nepodstatná.

3. Má zmysel začať s investovaním teraz, keď trhy padajú?

Ideálny moment, kedy s investovaním začať, je dnes. Nie o mesiac, nie o rok.

V časoch prudkých pádov finančných trhov je strach prirodzenou reakciou. Báť sa vysokej straty pri začiatku investovania je prirodzené, no netreba zabúdať, že prípadná strata sa dotkne len malého zlomku úspor, ktoré počas nasledujúcich rokov budú investované.

4. Ak mám úspory, mám si ich nechať ako finančnú rezervu, alebo by bolo vhodné investovať teraz?

Pokiaľ nemáte vytvorenú finančnú rezervu, ktorá je schopná pokryť vaše výdavky počas 6 mesiacov, radšej sporte ako investujte. Peniaze, ktoré budete mať k dispozícii kedykoľvek, vám veľa nezarobia, ale pre úspech dlhodobého investovania sú dôležité.

Finančná rezerva je univerzálna poistka proti množstvu drobných aj väčších rizík, ktoré život prináša. Pokazená práčka, auto, strata zamestnania. Pokiaľ nebudete mať žiadnu rezervu, na rad príde všetko ostatné, čo bude možné premeniť na peniaze. Vrátane investícií, s ktorými ste pred pár rokmi začali a chceli pôvodne budovať ďalších 20-30 rokov.

5. Začal som s pravidelným investovaním a už som v mínuse. Nebolo by lepšie zvoliť inú stratégiu?

Investovanie nie je spôsob zhodnocovania peňazí, ktoré budú každý rok len pribúdať. Od vzniku finančných trhov sa zrodili tisícky rôznych investičných stratégií a tie, ktoré obstáli v teste času, sú k dispozícii i dnes. Žiadna z nich však nedokáže eliminovať riziko straty na 100 %. Sú chvíle, keď sa investori cítia ako géniovia, aj také, keď sa radšej ani nepozerajú na vývoj svojho účtu.

Príkladom môže byť dlhodobá investícia do akciového indexu. Kto sa riadil podľa nej, mal minulý rok dôvod považovať sa za investičného šampióna. Ceny akcií vzrástli o desiatky percent. Tento rok je všetko inak. Akciové trhy majú za sebou prudký pád a ten poznačil aj každú investíciu na akciovom trhu. Dlhodobá investícia do akciového indexu neobstála ako životaschopná stratégia preto, že by každý rok prinášala len a len zisky, ale preto, že pri dostatočne dlhom investičnom horizonte zabezpečuje to, čo sa od nej očakáva: relatívne vysokú mieru zhodnotenia.

6. Je rozumné znížiť výšku pravidelnej investície, keď trhy tak výrazne padli?

Stratégia pravidelného investovania je postavená na princípe investovania rovnakej sumy v pravidelných časových intervaloch bez ohľadu na to, čo sa v danej chvíli na trhoch deje. Nie je to stratégia, ktorá by sa spoliehala na „časovanie“ trhov, dôležité pre ňu nie sú ani predpovede finančníkov. Je nastavená tak, aby v nej bol minimálny priestor na pocity investorov.

Výška pravidelnej investície nezávisí od toho, či finančné trhy stúpajú alebo klesajú. Jediné limity, ktoré pre investovanú sumu platia, sú finančné možnosti investorov, ich ciele a investičný horizont. Ak navyše vnímate prudký pokles trhov za výhodnú príležitosť na nákup, rozumným riešením vychádza nie zníženie, ale, naopak, zvýšenie pravidelne investovanej sumy.

7. Môže mať pád akciových trhov vplyv na výšku úrokových sadzieb?

Prepad na akciových trhoch má vplyv aj na politiku centrálnych bánk po celom svete. V USA, v Japonsku a aj v Európe už centrálni bankári pristúpili k mimoriadnym opatreniam, medzi ktorými bolo aj zníženie úrokových sadzieb.
To však neznamená, že túto zmenu automaticky pocítia aj dlžníci bánk. Ak by globálna pandémia výraznejšie ovplyvnila vývoj svetovej ekonomiky, zmenené podmienky bude cítiť aj na Slovensku. Môže sa stať, že pri raste nezamestnanosti budú banky podstatne opatrnejšie vo svojich úverových politikách než dosiaľ, i to, že úrokové sadzby pôjdu nahor. Zatiaľ sú však takéto scenáre čisto hypotetické, na zodpovednú odpoveď je ešte priskoro.

8. Nebola by bezpečnejšia investícia do firemných dlhopisov, ktoré garantujú pevný úrok?

Investícia do firemných dlhopisov tiež nie je bezrizikovou investíciou. Spomalenie ekonomického rastu alebo recesia môžu rizikovosť takýchto investícií len zhoršiť. Prostredníctvom firemných dlhopisov si peniaze od ľudí požičiavalo veľa firiem. Dôležité je, kto je emitentom a aký vplyv na jeho aktivity bude mať zhoršený stav ekonomiky.

9. V druhom pilieri mám všetky úspory v indexových fondoch. Nebolo by rozumné zmeniť toto nastavenie a presunúť ich do bezpečnejšieho fondu?

Druhý pilier funguje na stratégii pravidelného investovania a platí pri ňom aj rovnaká logika. Úvahy o tom, či nezmeniť indexový fond za iný, bezpečnejší, sú len inou formou snahy o „časovanie“ trhu, predpovedanie jeho budúceho vývoja. V konečnom dôsledku môže sporiteľom v druhom pilieri len uškodiť. Navyše, zmena fondu znamená nielen akceptáciu strát, ktoré prepad finančných trhov priniesol, ale i vzdanie sa možnosti na ich vymazanie, keď trhy opäť začnú rásť.
Odpovede na tieto otázky poskytli odborníci z PARTNERS INVESTMENTS.
Zdroj: Partners Investments, Foto: Shopify Partners, Burst.shopify.com