Ako sa finančne správať v krízovej situácii

Autor: redakčne upravené
31.03.2020 (09:15)

Už teraz je množstvo menších podnikateľov, ktorí nezvládajú ani krátkodobý výpadok príjmu. Problém sa netýka len ich firiem a rodín, ale aj ich zamestnancov. Odborníci na financie dlhodobo upozorňujú na nutnosť mať dostatočnú finančnú rezervu. Tí, ktorí počúvli, zvládnu krátkodobý výpadok. Čo však ostatní?

Najväčšie závody zastavili výrobu, nefungujú služby a väčšina obchodov. O to dôležitejšia je preto tvorba rezervy na nečakané výdavky či pokles príjmov. Situácia dnes je, taká, že nik nedokáže s istotou povedať, čo bude v najbližších mesiacoch. Odborníci na financie sa zhodujú, že každá rodina by mala mať finančnú rezervu vo výške 4- až 6-násobku čistého mesačného príjmu na pokrytie kritických situácií. Ak takáto rezerva chýba, ľudia budú musieť hľadať iné rezervy v rodinnom rozpočte a znížiť bežné výdavky. Čím dlhšie bude trvať súčasná situácia, tým bude väčší tlak na ľudí.

Dôležitá je rezerva

To, aký dosah bude mať súčasná situácia na domácnosti, závisí od toho, ako sú pripravené. Ak má rodina rezervu na tri mesiace a problém sa dovtedy vyrieši, tak návrat z krízového režimu späť do rozbehnutej ekonomiky rodina až tak veľmi nepocíti, i keď sa, samozrejme, rezerva zníži. „Ak bude však problém pretrvávať dlhšie a domácnosť na to nebude pripravená dostatočnou rezervou, problémy sa dostavia veľmi rýchlo,“ upozorňuje Marián Padyšák, odborník na financie z PARTNERS GROUP SK. Nájom, energie, lízing auta, splátky úverov, mobil, stravu je platiť potrebné nepretržite.

Pôžička nie je riešením

Riešiť nedostatok peňazí pôžičkou odborníci neodporúčajú. „Považujem to za krajné riešenie, ako si dočasne pomôcť,“ hovorí Marián Padyšák. Ak jeden úver prekryjete druhým, je to prvý signál, že budete mať finančné problémy a môžete sa dostať do úverovej špirály. Do finančných problémov sa môžu dostať aj ľudia, ktorí nebudú pre pokles príjmu zvládať splácať hypotéku či iný úver.

Banky na také situácie myslia a ponúkajú možnosť odkladu splátok. Štát plánuje ľuďom pomôcť hlavne spôsobom, že odklad splátok kvôli koronavírusu nebude dôvod na negatívny záznam do úverového registra. Podľa doteraz platných pravidiel by klient záznam mal. Pozor, odklad splátok znamená, že ich budete musieť doplatiť neskôr. Teda buď sa vám predĺži lehota splácania, alebo navýši mesačná splátka. Ak cítite čo len najmenší problém, prvým krokom je kontaktovať banku. Dôležité je riešiť takéto situácie skôr, nie až keď nezaplatíte jednu či dve splátky. Aktuálna situácia dokazuje, že dôležitosť finančnej rezervy, nie je len teoretická poučka, ale niečo, čo by mal každý dodržiavať. Treba sa poučiť aspoň do budúcna.

Šesť základných finančných rád, ako eliminovať vplyv krízovej situácie na rodinnú kasu.

1. Znížte výdavky a nakupujte iba potrebné veci
V prvom rade je potrebné obmedziť výdavky na najnutnejšie. Napríklad rozšírený TV balík sa dá zredukovať na základný, paušál bez viazanosti tiež. Kúpu mobilu, chladničky, vysávača, odložte na neskôr.

2. Žiadne pôžičky
Určite si nekupujte veci, bez ktorých sa teraz dokážete zaobísť na spotrebný úver. Ak na ne nemáte teraz, je nezodpovedné zadlžiť sa v tejto neistej dobe.

3. Problémy so splátkou hypotéky a úverov hláste banke
Ak to bude nutné, skúste sa dohodnúť s bankou na odklade splátok hypotekárneho úveru alebo konsolidácii viacerých úverov do jedného s celkovo nižšou úrokovou sadzbou.

4. Nepredávajte investície. Zotavia sa.
Nepanikárte, ak máte zainvestované peniaze v investičných produktoch, fondoch, i napriek tomu, že aktuálne akciové trhy padli. Poklesy a nárasty sú prirodzené. Nie je však riešenie v panike vyberať a predávať akcie, lebo predáte investície so stratou. Investície potrebujú na zhodnotenie čas. A v tejto situácii potrebujú čas na to, aby sa trhy zotavili.

5. Investujte. V kríze sa to oplatí najviac
Ak máte zvyšné úspory na bežnom či termínovanom účte, zainvestujte ich. Súčasné takmer nulové úrokové sadzby v kombinácii s infláciou dnes skôr peniaze na účtoch znehodnocujú. Práve časy krízových situácií sú najvhodnejšie na investovanie, pretože akciové trhy krátkodobo poklesli.

6. Príležitosť na zhodnotenie II. a III. piliera
Teraz je vhodná príležitosť pre ľudí, ak majú peniaze v konzervatívnych a garantovaných fondoch v II. a III. dôchodkovom pilieri, presunúť ich do indexových, príp. akciových, lebo využijú tzv. výpredajové zľavy na trhoch. Po najväčších prepadoch na akciových trhoch prichádzajú totiž najväčšie nárasty. A v garantovaných fondoch ten nárast nepocítite. Dajte úsporám čas na zotavenie. Keďže ide sporenie na dôchodok, ten čas máte.

Rady poskytol Marián Padyšák, odborník na financie z PARTNERS GROUP SK.
 
Zdroj: PARTNERS GROUP SK, Foto: Shopify Partners, Burst.shopify.com